CM Mavit - Logo
Warszawa – Bielany

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 8:00 - 20:00

sob: 8:00 - 15:00

Warszawa – Ursynów

Ośrodek Diagnostyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Migdałowa 4, 02-796 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 08:00 - 20:00

Katowice

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Katowicach

ul. Szopienicka 65, 40-431 Katowice (Nikiszowiec)

godziny pracy:

pon-nd: 8:00-20:00 infolinia; całodobowo - ostry dyżur

Biuro Zarządu
Centrum medyczne Mavit Sp. z o.o.
ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa
Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z:
Karol Tondera
Dyrektor Operacyjny Spółki

O migdałkach prawie wszystko.

Dr n. med. Piotr Pawlas z CM MAVIT w wywiadzie dla „Zwierciadła”.

Jaką funkcję pełnią w organizmie człowieka migdałki? Czym zapalenie migdałków różni się od zapalenia gardła? Jakie są objawy i metody leczenia chorych migdałków? Na te, i wiele innych pytań, odpowiadał nasz ekspert – dr n. med. Piotr Pawlas z CM MAVIT w Katowicach –  w wywiadzie dla internetowego wydania miesięcznika „Zwierciadło”.


Zapalenie migdałków jest dosyć częstym schorzeniem laryngologicznym. Najczęściej dotyka dzieci, ale zdarza się także dorosłym. Większość z nas zapewne słyszała o zapaleniu migdałków, ale być może nie każdy wie czym są i jaką funkcję pełnią one w ludzkim organizmie.

– „Migdałki podniebienne są częścią układu limfatycznego, w skład którego wchodzą węzły chłonne (migdałki są właśnie skupiskami węzłów chłonnych). W obrębie gardła tworzą pierścień ochronny Waldeyera, do którego – poza migdałkami bocznymi – należą: migdałek gardłowy (często mylony z języczkiem zwisającym u wejścia do gardła), językowy, migdałki trąbkowe oraz „porozrzucane na tylnej ścianie gardła grudki chłonne”. Całość pełni funkcję ochronną organizmu – po kontakcie z drobnoustrojem migdałki mobilizują układ odpornościowy do walki z infekcją” – mówi w wywiadzie dr Piotr Pawlas.

Usuwać czy nie?
Chore migdałki często są przyczyną nawracających infekcji. W takich przypadkach bywa, że lekarz specjalista zaleca ich usunięcie.


– „Usuwamy migdałki w przypadku, kiedy stanowią ognisko zapalne (częste stany zapalne, stałe przekrwienie, powiększenie węzłów chłonnych), a także w przypadku asymetrycznego przerostu (…) Innym wskazaniem do zabiegu jest także przebycie ropnia okołomigdałkowego, bo inaczej może wystąpić jego nawrót” – mówi dr. Piotr Pawlas, i dodaje: „U dorosłego usuwamy migdałki podniebienne, a u dzieci podniebienne i gardłowe. (…) Jeżeli została dokonana prawidłowa klasyfikacja do zabiegu, usunięcie migdałków powoduje pozbycie się ogniska zapalnego, co poprawia stan ogólny organizmu. Przez to unikamy możliwości powikłań, choćby wspomnianego powyżej ropnia okołomigdałkowego. Usunięcie migdałków eliminuje również możliwość rozprzestrzeniania się w krwioobiegu toksyny paciorkowcowej, tj. antystreptolizyny 0 (ASO), która skupia się w obrębie pewnych narządów – mięsień sercowy, stawy, nerki – mogąc je uszkadzać”.


Cały wywiad można bezpłatnie przeczytać w internetowym wydaniu „Zwierciadła”, czytaj więcej

Masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości?
Nasza wykwalifikowana kadra odpowie na Twoje pytania!
lub