CM Mavit - Logo
Warszawa – Bielany

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 8:00 - 20:00

sob: 8:00 - 15:00

Warszawa – Ursynów

Ośrodek Diagnostyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Migdałowa 4, 02-796 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 08:00 - 20:00

Katowice

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Katowicach

ul. Szopienicka 65, 40-431 Katowice (Nikiszowiec)

godziny pracy:

pon-nd: 8:00-20:00 infolinia; całodobowo - ostry dyżur

Biuro Zarządu
Centrum medyczne Mavit Sp. z o.o.
ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa
Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z:
Karol Tondera
Dyrektor Operacyjny Spółki

Program Lekowy DME w CM MAVIT w ramach NFZ

Centrum Medyczne MAVIT w Warszawie zaprasza pacjentów do zapisów i uczestnictwa w Programie Lekowym DME (leczenia cukrzycowego obrzęku plamki), który prowadzony jest w ramach kontraktu z NFZ. Zainteresowane osoby powinny mieć skierowanie do poradni okulistycznej wystawione na NFZ przez lekarza chorób wewnętrznych, lekarza okulistę lub lekarza diabetologa.

Skierowanie powinno zawierać:

  • odpowiedni kod choroby, tj. ICD-10 H36.0;
  • rozpoznanie: leczenie cukrzycowego obrzęku plamki żółtej;
  • informację: np. celem kwalifikacji do leczenia DME.

Kto może skorzystać z programu lekowego na NFZ?

Program leczenia cukrzycowego obrzęku plamki na NFZ skierowany jest do osób, u których rozwinęły się zmiany w obrębie siatkówki oka spowodowane cukrzycą typu 1 lub 2. DME nie jest jednak jedynym schorzeniem, które kwalifikuje do refundowanej terapii. We wszystkich placówkach CM MAVIT (w Warszawie i w Katowicach) z leczenia na NFZ skorzystać mogą także pacjenci z AMD, czyli ze zwyrodnieniem plamki żółtej związanym z wiekiem.

Na czym polega Program Lekowy DME w CM MAVIT?

Refundowany przez NFZ program lekowy obejmuje tzw. iniekcje doszklistkowe — czyli wstrzykiwanie do komory ciała szklistego oka — preparatów należących do grupy blokerów białka VEGF. Białko VEGF to substancja, która odpowiada za regenerację naczyń krwionośnych siatkówki. Kiedy dochodzi do ich niewydolności (na skutek zmian cukrzycowych lub związanych z wiekiem), następuje nadprodukcja wspomnianego czynnika, co powoduje obrzęk w rejonie plamki żółtej i zaburzenia jej działania. Iniekcje doszklistkowe hamują aktywność białka VEGF, a tym samym proces, który prowadzi do uszkodzenia plamki żółtej. Farmakologiczne leczenie DME uznaje się obecnie za najskuteczniejsze. Odpowiednio wcześnie podjęte przede wszystkim zatrzymuje postęp choroby, a bywa, że także cofa niektóre patologiczne zmiany, powstałe na skutek wspomnianego schorzenia.

Jak przebiega leczenie cukrzycowego obrzęku plamki?

W ramach leczenia na NFZ osoby z DME lub AMD mogą skorzystać z serii iniekcji doszklistkowych. W początkowej fazie terapii zastrzyki wykonuje się co miesiąc. A kiedy leczenie przyniesie oczekiwany rezultat, warto co pewien czas zgłaszać się na iniekcje podtrzymujące uzyskany efekt. Ponadto pacjenci powinni pozostawać pod stałą opieką okulisty, a w przypadku DME – także diabetologa. Pamiętajmy, że leczenie DME jest skuteczne wtedy, gdy chory stosuje się do zaleceń lekarza – zażywa leki przeciwcukrzycowe, regularnie kontroluje poziom glikemii i cholesterolu, dba o właściwą dietę i odpowiedni poziom aktywności ruchowej.

Wszelkie dodatkowe informacje i odpowiedzi na pytania można uzyskać dzwoniąc na naszą infolinię, pod nr. telefonu: +48 (22)  569 59 00.
Pod tym samym numerem telefonu pacjenci mogą się zapisywać na wizytę kwalifikującą do Programu Lekowego DME.

Masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości?
Nasza wykwalifikowana kadra odpowie na Twoje pytania!
lub