CM Mavit - Logo
Warszawa – Bielany

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 8:00 - 20:00

sob: 8:00 - 15:00

Warszawa – Ursynów

Ośrodek Diagnostyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Migdałowa 4, 02-796 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 08:00 - 20:00

Katowice

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Katowicach

ul. Szopienicka 65, 40-431 Katowice (Nikiszowiec)

godziny pracy:

pon-nd: 8:00-20:00 infolinia; całodobowo - ostry dyżur

Biuro Zarządu
Centrum medyczne Mavit Sp. z o.o.
ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa
Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z:
Karol Tondera
Dyrektor Operacyjny Spółki

Wady wzroku u dzieci

U blisko 40 procent badanych dzieci stwierdzono problemy z krótkowzrocznością oraz inne choroby oczu – tak wynika z badań przeprowadzonych w ramach jednego z czterech filarów Narodowego Programu Wsparcia Uczniów po Pandemii: „Dobrze widzieć”. Pilotaż badań wad wzroku u uczniów edukacji wczesnoszkolnej, który zrealizował zespół specjalistów z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, to pierwszy taki program w Europie. Powstał z inicjatywy resortów zdrowia i edukacji.


W lipcu ubiegłego roku Minister Edukacji i Nauki wraz z Ministrem Zdrowia ogłosili program profilaktyki krótkowzroczności u uczniów z edukacji wczesnoszkolnej: „Dobrze widzieć.”. Badania przesiewowe realizował zespół ekspertów z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie a ich wyniki opublikowano w maju br.


Program stanowił odpowiedź na poważną kwestię zdrowotną u dzieci w wieku szkolnym, jaką jest krótkowzroczność, która dotyka coraz młodszych uczniów. Zdaniem ekspertów problem krótkowzroczności nasilił się w okresie pandemii i nauki zdalnej, kiedy uczniowie każdego dnia spędzali przed monitorem komputera po kilka godzin dziennie.


W ramach programu w 10 szkołach województwa lubelskiego – w gminach miejskich (693 uczniów) i wiejskich (359 uczniów) – przebadano 1052 dzieci z klas I-III, w wieku od 6 do 9 lat. Program był realizowany w IV kwartale ubiegłego roku. Zgodnie z jego założeniami przeprowadzono nieinwazyjne badania okulistyczne, w tym m.in. ocenę obrazu oka na postawie zdjęć cyfrowych. Ich wyniki zostały przetworzone z wykorzystaniem technologii sztucznej inteligencji.


Badania przesiewowe w szkołach zostały poprzedzone akcją edukacyjną skierowaną do szkół w regionie. Zaś wyniki przeprowadzonych badań posłuży do sformułowania wniosków dotyczących występowania krótkowzroczności oraz innych wad wzroku wśród uczniów objętych edukacją wczesnoszkolną.
W trakcie badań zdiagnozowano następujące wady:

  • nadwzroczność: u 180 dzieci,
  • krótkowzroczność: u 36 dzieci,
  • astygmatyzm: u 80 dzieci,
  • zez: u 6 dzieci,
  • u 79 dzieci ostrość wzroku wynosiła mniej niż 1.0.

Na badania pogłębione w uniwersyteckiej Katedrze i Klinice Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej skierowano 391 dzieci.


– Wyniki badań wzroku dzieci, które zostały skierowane na badania kliniczne, są bardzo niepokojące i trzeba to kontynuować po to, by pomagać na początkowym etapie. Pozostawienie tego bez reakcji, bez uświadamiania i edukowania rodziców spowoduje nieodwracalne problemy w przyszłości – powiedział Minister Edukacji i Nauki podczas konferencji podsumowującej wyniki pilotażowego programu „Dobrze widzieć”.


Wyniki badań wskazują, że wady wzroku u dzieci w wieku wczesnoszkolnym stanowią naprawdę duży problem. Dlatego nie należy zwlekać z przebadaniem swojego dziecka pod tym kątem jeśli tylko podejrzewamy u niego gorsze widzenie, ale również i profilaktycznie.


W CM Mavit zajmujemy się także okulistyką dziecięcą: w naszym Ośrodku Diagnostycznym na Ursynowie oraz w Szpitalu Specjalistycznym w Katowicach. Zapraszamy małych pacjentów.


źródło: gov.pl/własne

Masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości?
Nasza wykwalifikowana kadra odpowie na Twoje pytania!
lub