CM Mavit - Logo
Warszawa – Bielany

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 8:00 - 20:00

sob: 8:00 - 15:00

Warszawa – Ursynów

Ośrodek Diagnostyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Migdałowa 4, 02-796 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 08:00 - 20:00

Katowice

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Katowicach

ul. Szopienicka 65, 40-431 Katowice (Nikiszowiec)

godziny pracy:

pon-nd: 8:00-20:00 infolinia; całodobowo - ostry dyżur

Biuro Zarządu
Centrum medyczne Mavit Sp. z o.o.
ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa
Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z:
Karol Tondera
Dyrektor Operacyjny Spółki

Chirurgiczne leczenie jaskry w Szpitalu Specjalistycznym CM MAVIT w Katowicach

Strategia leczenia chirurgicznego dostosowywana jest indywidualnie dla każdego Pacjenta. Przeprowadzane operacje mają na celu ułatwienie odpływu cieczy wodnistej z gałki ocznej oraz stałego i długotrwałego obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego.

W CM MAVIT w Katowicach przeprowadzane są następujące typy operacji jaskry:

  • operacje niepenetrujące – sklerektomia głęboka
  • operacje penetrujące – trabekulektomia i śródtwardówkowe wkleszczenie tęczówki obwodowej
  • operacje z zastosowaniem implantów drenujących (SOLX® Gold Shunt, Ex-PRESS ™ Mini Glaucoma Shunt, iStent Trabecular Micro-bybass Stent)
  • endoskopowa cyklofotokoagulacja (ECP)  izolowana lub z jednoczesnym usunięciem zaćmy

W zależności od wskazań zabiegi mogą być przeprowadzane zarówno z jednoczesnym zastosowaniem preparatów antyproliferacyjnych (Mitomycyna C – śródoperacyjnie i 5-Fluorouracyl – pooperacyjnie), jak i z jednoczesnym usunięciem zaćmy.

Operacje niepenetrujące

Najczęściej wykonywaną procedurą w CM MAVIT jest sklerektomia głęboka. Jest to operacja niepenetrująca, w której nie dochodzi do pełnościennego otwarcia gałki ocznej. Polega ona na usunięciu ściany zewnętrznej kanału Schlemma, wytworzeniu błony filtracyjnej, poprzez którą płyn wodnisty z gałki ocznej, w wyniku różnicy ciśnień, przesączany jest do wytworzonej w twardówce przestrzeni dekompresyjnej. Wytworzone w ten sposób nowe drogi odpływu (podspojówkowa, nadnaczyniówkowa, śródtwardówkowa oraz droga konwecjonalna, poprzez kanał Schlemma) skutecznie obniżają i stabilizują ciśnienie wewnątrzgałkowe, a sama operacja jest bezpieczna i obarczona znikomą ilością powikłań. 

Operacje penetrujące

Charakteryzują się dużą skutecznością, ale obciążone są większą niż operacje nieperforujące ilością powikłań, m.in.: hypotonia (bardzo niskie ciśnienie wewnątrzgałkowe) i jej następstwa: spłycenie komory przedniej oka, odłączenie naczyniówki oraz obrzęk plamki. Najczęściej wykonywaną operacją tego typu jest trabekulektomia. Operacja ta polega na wycięciu fragmentu beleczkowania wraz z kanałem Schlemma i wytworzeniu nowej drogi odpływu cieczy wodnistej z komory przedniej do przestrzeni podspojówkowej. Trabekulektomia wiąże się z wytworzeniem pęcherzyka filtracyjnego, charakteryzującego się niewielkim uniesieniem na gałce ocznej pod powieką górną i niewielkim wycięciem tęczówki obwodowej tzw. irydektomii przypodstawnej.

Operacje z zastosowaniem implantów drenujących

Najbardziej innowacyjnym typem operacji przeciwjaskrowych wykonywanych w Centrum Medycznym MAVIT są operacje z zastosowaniem Micro-Stentów wytwarzających nowe drogi łączące komorę przednią z przestrzenią nadnaczyniówkową, przestrzenią podspojówkową i kanałem Schlemma, ułatwiając w ten sposób odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej, w celu normalizacji ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Do tego typu operacji wykorzystywane są:

  • złote płytki Gold Shunt z mikrokanałami implantowane do przestrzeni nadnaczyniówkowej
  • Micro-Stenty Ex-PRESS ™ stosowane jako modyfikacja trabekulektomii, implantowane pod płatkiem twardówki do komory przedniej
  • tytanowe iStenty wykorzystujące fizjologiczną drogę odpływu cieczy wodnistej, implantowane do kanału Schlemma od wnętrza komory przedniej.

ECP – endoskopowa cyklofotokoagulacja

Metody operacyjne ECP, wykorzystujące najnowszą endoskopową technikę wizualizacji, uznawane są za bardzo skuteczne, przy niewielkiej liczbie powikłań. Podczas operacji tą metodą chirurg przeprowadza laseroterapię w strefie ciała rzęskowego odpowiedzialnej bezpośrednio za produkcję cieczy wodnistej i wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Operacje prowadzane są w sposób całkowicie kontrolowany, co znacząco podwyższa bezpieczeństwo i przewidywalność efektów terapii. ECP znajduje zastosowanie w niemal wszystkich postaciach jaskry. Operacje mogą być wykonywane zarówno jako łączone z operacją zaćmy, jak i jako niezależne procedury operacyjne. Obecnie metoda ECP jest stosowana także podczas leczenie pierwszego rzutu. 

Powiązane artykuły

Jaskra
Chirurgiczne leczenie jaskry w Szpitalu Specjalistycznym CM MAVIT w Warszawie

Jaskra jest chorobą spowodowaną zaburzeniami odpływu cieczy wodnistej (wypełniającej przednią komorę oka) przez kąt przesączania. Najczęstszym skutkiem tego…

czytaj więcej
Jaskra
Leczenie jaskry – implanty iStent

Zapraszamy do obejrzenia filmu na temat leczenia jaskry za pomocą implantów iStent https://www.youtube.com/watch?v=GXe_wrwb4sk

czytaj więcej
Jaskra
Ostry atak jaskry – przyczyny, objawy i leczenie

Jaskra to choroba – a właściwie grupa chorób – narządu wzroku, której zasadniczym objawem jest wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego…

czytaj więcej
JaskraOperacje jaskry
Irydotomia laserowa – skuteczna metoda leczenia jaskry

W wyniku jaskry pacjenci okulistyczni mogą cierpieć na zanik nerwu wzrokowego. To z kolei skutkuje zanikami w zakresie…

czytaj więcej
Jaskra
Jaskra u dzieci – przyczyny, objawy i możliwości leczenia

Jaskra to różnorodna grupa chorób oczu, w której dochodzi do postępującego zaniku nerwu wzrokowego, najczęściej spowodowanego zbyt wysokim…

czytaj więcej
Masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości?
Nasza wykwalifikowana kadra odpowie na Twoje pytania!
lub