Chirurgiczne leczenie jaskry w Szpitalu Specjalistycznym CM MAVIT w Katowicach
Strategia leczenia chirurgicznego dostosowywana jest indywidualnie dla każdego Pacjenta. Przeprowadzane operacje mają na celu ułatwienie odpływu cieczy wodnistej z gałki ocznej oraz stałego i długotrwałego obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego.
W CM MAVIT w Katowicach przeprowadzane są następujące typy operacji jaskry:
- operacje niepenetrujące – sklerektomia głęboka
- operacje penetrujące – trabekulektomia i śródtwardówkowe wkleszczenie tęczówki obwodowej
- operacje z zastosowaniem implantów drenujących (SOLX® Gold Shunt, Ex-PRESS ™ Mini Glaucoma Shunt, iStent Trabecular Micro-bybass Stent)
- endoskopowa cyklofotokoagulacja (ECP) – izolowana lub z jednoczesnym usunięciem zaćmy
W zależności od wskazań zabiegi mogą być przeprowadzane zarówno z jednoczesnym zastosowaniem preparatów antyproliferacyjnych (Mitomycyna C – śródoperacyjnie i 5-Fluorouracyl – pooperacyjnie), jak i z jednoczesnym usunięciem zaćmy.
Operacje niepenetrujące
Najczęściej wykonywaną procedurą w CM MAVIT jest sklerektomia głęboka. Jest to operacja niepenetrująca, w której nie dochodzi do pełnościennego otwarcia gałki ocznej. Polega ona na usunięciu ściany zewnętrznej kanału Schlemma, wytworzeniu błony filtracyjnej, poprzez którą płyn wodnisty z gałki ocznej, w wyniku różnicy ciśnień, przesączany jest do wytworzonej w twardówce przestrzeni dekompresyjnej. Wytworzone w ten sposób nowe drogi odpływu (podspojówkowa, nadnaczyniówkowa, śródtwardówkowa oraz droga konwecjonalna, poprzez kanał Schlemma) skutecznie obniżają i stabilizują ciśnienie wewnątrzgałkowe, a sama operacja jest bezpieczna i obarczona znikomą ilością powikłań.
Operacje penetrujące
Charakteryzują się dużą skutecznością, ale obciążone są większą niż operacje nieperforujące ilością powikłań, m.in.: hypotonia (bardzo niskie ciśnienie wewnątrzgałkowe) i jej następstwa: spłycenie komory przedniej oka, odłączenie naczyniówki oraz obrzęk plamki. Najczęściej wykonywaną operacją tego typu jest trabekulektomia. Operacja ta polega na wycięciu fragmentu beleczkowania wraz z kanałem Schlemma i wytworzeniu nowej drogi odpływu cieczy wodnistej z komory przedniej do przestrzeni podspojówkowej. Trabekulektomia wiąże się z wytworzeniem pęcherzyka filtracyjnego, charakteryzującego się niewielkim uniesieniem na gałce ocznej pod powieką górną i niewielkim wycięciem tęczówki obwodowej tzw. irydektomii przypodstawnej.
Operacje z zastosowaniem implantów drenujących
Najbardziej innowacyjnym typem operacji przeciwjaskrowych wykonywanych w Centrum Medycznym MAVIT są operacje z zastosowaniem Micro-Stentów wytwarzających nowe drogi łączące komorę przednią z przestrzenią nadnaczyniówkową, przestrzenią podspojówkową i kanałem Schlemma, ułatwiając w ten sposób odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej, w celu normalizacji ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Do tego typu operacji wykorzystywane są:
- złote płytki Gold Shunt z mikrokanałami implantowane do przestrzeni nadnaczyniówkowej
- Micro-Stenty Ex-PRESS ™ stosowane jako modyfikacja trabekulektomii, implantowane pod płatkiem twardówki do komory przedniej
- tytanowe iStenty wykorzystujące fizjologiczną drogę odpływu cieczy wodnistej, implantowane do kanału Schlemma od wnętrza komory przedniej.
ECP – endoskopowa cyklofotokoagulacja
Metody operacyjne ECP, wykorzystujące najnowszą endoskopową technikę wizualizacji, uznawane są za bardzo skuteczne, przy niewielkiej liczbie powikłań. Podczas operacji tą metodą chirurg przeprowadza laseroterapię w strefie ciała rzęskowego odpowiedzialnej bezpośrednio za produkcję cieczy wodnistej i wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Operacje prowadzane są w sposób całkowicie kontrolowany, co znacząco podwyższa bezpieczeństwo i przewidywalność efektów terapii. ECP znajduje zastosowanie w niemal wszystkich postaciach jaskry. Operacje mogą być wykonywane zarówno jako łączone z operacją zaćmy, jak i jako niezależne procedury operacyjne. Obecnie metoda ECP jest stosowana także podczas leczenie pierwszego rzutu.
Powiązane artykuły
