Leczenie zaćmy – co warto wiedzieć
Leczenie zaćmy jest wyłącznie chirurgiczne. Obecnie najczęściej stosowaną metodą usunięcia zaćmy jest fakoemulsyfikacja, czyli ultradźwiękowe rozdrobnienie zmętniałej soczewki. Zostaje ona rozbita i wypłukana z oka za pomocą specjalnego aparatu – fakoemulsyfikatora. Pozostaje po niej tylko cienka tylna torebka. Jej obecność pozwala na wszczepienie sztucznej soczewki. Gwarantuje to dobrą ostrość widzenia po zabiegu, bez konieczności używania silnych szkieł korekcyjnych.
Fakoemulsyfikacja wymaga wykonania jedynie niewielkiego cięcia w rogówce, tylko w znieczuleniu miejscowym. Operacja trwa około 15 minut i jest bezbolesna. Oko goi się szybko. Po kilku dniach można powrócić do codziennych obowiązków.
Fakoemulsyfikacja w porównaniu z klasycznym zewnątrztorebkowym usunięciem zaćmy to:
- szybsze gojenie się rany (małe cięcie, niewymagające założenia szwów)
- krótsza rekonwalescencja
- wczesna stabilizacja widzenia z mniejszą możliwością wystąpienia astygmatyzmu pooperacyjnego.
Decyzja o zabiegu
O tym, kiedy operować zaćmę decyduje pacjent wspólnie z lekarzem. Decyzję należy podjąć, kiedy zaćma prowadzi do zaburzenia dotychczasowego trybu życia, przeszkadza w codziennych czynnościach lub pracy. Nie należy czekać, aż zaćma całkowicie dojrzeje.
Przeciwwskazania do zabiegu zaćmy
Rzadko istnieją przeciwwskazania związane z ogólnym stanem zdrowia. Zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnego i długiej rekonwalescencji. Jest krótki i bezpieczny. Każdy pacjent przed planowaną operacją proszony jest o wykonanie określonych badań dodatkowych i konsultacji, poddawany jest szczegółowemu badaniu okulistycznemu. Taki tryb postępowania pozwala odpowiednio przygotować pacjenta do operacji i zapewnić bezpieczeństwo podczas zabiegu. Pacjent już 2–3 godziny po operacji może powrócić do domu.
Powiązane artykuły
