Pierścienie śródrogówkowe

W kwietniu 2015 roku wprowadziliśmy w Centrum Medycznym MAVIT w Warszawie kolejną metodę leczenia stożka rogówki – wszczepianie pierścieni śródrogówkowych z wykorzystaniem lasera femtosekundowego.

Pierścienie śródrogówkowe zostały po raz pierwszy wykorzystane do leczenia stożka rogówki w 1997 roku we Francji. Pierścienie wykonane są z PMMA, czyli polimetylmetakrylatu – materiału bardzo dobrze tolerowanego przez ludzkie oko (z tego samego materiału produkowane są również niektóre soczewki wewnątrzgałkowe, stosowane w chirurgii zaćmy od wielu lat).

Wszczepienie pierścieni może zahamować lub spowolnić postęp stożka, a jednocześnie, w wielu przypadkach, poprawić ostrość wzroku i usprawnić tolerancję soczewek kontaktowych.

Zarówno Cross linking, jak i pierścienie śródrogówkowe pozwalają odroczyć na wiele lat lub wykluczyć konieczność wykonania przeszczepu rogówki.

Pierścienie wszczepiamy u pacjentów ze:

  • stożkiem rogówki
  • słabą ostrością wzroku bez okularów
  • nietolerancją soczewek kontaktowych.

Po zahamowaniu progresji stożka rogówki można stosować również inne, komplementarne chirurgiczne metody poprawy ostrości wzroku – soczewki fakijne lub, w niektórych przypadkach, specjalne techniki korekcji laserowej.

Na czym polega zabieg wszczepiania pierścieni śródrogówkowych?

Pierścienie umieszczane są w rogówce w specjalnie dla nich przygotowanych kanałach śródrogówkowych. Początkowo kanały śródrogówkowe wytwarzano ręcznie przy pomocy specjalnych narzędzi, zwanych dyssektorami. Po wprowadzeniu do chirurgii okulistycznej lasera femtosekundowego wytwarzanie kanałów stało się zdecydowanie bezpieczniejsze, łatwiejsze i dokładniejsze. W CM MAVIT wykorzystujemy laser femtosekundowy VisuMax® firmy Carl Zeiss Meditec. Kanały utworzone przez laser femtosekundowy mają precyzyjny kształt, przewidywalną głębokość i szerokość. Zmniejsza to w ogromnym stopniu ryzyko możliwych powikłań śródoperacyjnych i pooperacyjnych. Umożliwia również przeprowadzenie zabiegu w kroplowym znieczuleniu miejscowym.

Pierścienie wszczepione do rogówki:

  • zmieniają siły napięcia wewnątrzrogówkowego
  • powodują zwiększenie regularności rogówki
  • spłaszczają zbyt strome, a wystramiają zbyt płaskie części rogówki.

Dzięki czemu spowalniają lub zatrzymują progresję choroby i w wielu przypadkach poprawiają ostrość wzroku.

Obecnie w CM MAVIT stosujemy pierścienie śródrogówkowe: INTACS i Ferrara (pierścienie różnią się kształtem, grubością i długością – wybór dokonywany jest w zależności od rodzaju stożka rogówki).

Pozostałe artykuły dotyczące Stożek rogówki

Masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości?
Nasza wykfalikowana kadra odpowie na Twoje pytania!
lub