Sialoendoskopia

Sialoendoskopia stosowana jest w leczeniu najczęstszych schorzeń gruczołów ślinowych, w tym kamicy ślinianek. Zabieg sialoendoskopii, w porównaniu z tradycyjnymi metodami, jest nowoczesną techniką zapewniającą bardzo duży komfort. Zabieg ten wykonywany jest przez naturalne ujścia – bez nacięć skórnych. Nie ma również ryzyka porażenia nerwu twarzowego.

Kamica gruczołów ślinowych jest schorzeniem, które charakteryzuje się zablokowaniem przewodów wyprowadzających ślinianki. Prowadzi to do bolesnego obrzęku i opuchnięcia części twarzy (przypominającego świnkę) oraz bólu podczas jedzenia i poruszania językiem.

Przyczyny dolegliwości:

  • zaburzenie wytwarzania śliny spowodowane zwężeniami przewodów wyprowadzających
  • dieta bogata w fosforany lub węglany wapnia
  • zaleganie w przewodach ślinowych resztek pokarmowych powodujących powstanie blokady, tzw. kamienia ślinowego.

Klasyczne metody chirurgiczne leczenia kamicy ślinianek uzależnione są od lokalizacji kamienia ślinowego. W przypadku zlokalizowania w obrębie miąższu gruczołu, istnieje konieczność jego usunięcia w całości. Gdy kamień znajduje się w okolicach ujścia przewodu, jego usunięcie wykonuje się poprzez nacięcie ściany przewodu w jamie ustnej. Częstymi powikłaniami tego typu zabiegów są zrosty pooperacyjne i nawrót dolegliwości. Całkowite usunięcie gruczołu ślinowego związane jest także z długim okresem rekonwalescencji i dodatkowo obarczone jest ryzykiem różnych powikłań, m.in. porażeniem nerwu twarzowego.

Sialoendoskopia natomiast jest zabiegiem małoinwazyjnym, który w Szpitalu Specjalistycznym Centrum Medycznego MAVIT w Katowicach wykonujemy w leczeniu najczęstszych schorzeń gruczołów ślinowych, w tym kamicy ślinianek.

Zalety sialoendoskopii:

  • brak cięć na skórze i szyi
  • brak ryzyka uszkodzenia gruczołu ślinowego
  • brak ryzyka porażenia nerwu twarzowego
  • minimalne ubytki krwi
  • krótki okres rekonwalescencji.

Zabieg sialoendoskopii polega na wprowadzeniu do przewodów ślinianek cienkiego, endoskopowego urządzenia wyposażonego w układ optyczny, który pozwala na wgląd w system przewodów wyprowadzających gruczołu ślinowego i zlokalizowanie przyczyny niedrożności. W zależności od tego, jaka jest przyczyna, korzystając z kanału operacyjnego, wprowadza się specjalne endoskopowe mikronarzędzia, za pomocą których usuwa się zalegające kamienie lub rozszerza zwężone odcinki przewodów wyprowadzających.

Zabieg sialoendoskopii wykonuje się w ramach chirurgii jednego dnia, z reguły w znieczuleniu miejscowym. Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić nieznaczne dolegliwości bólowe, które są niwelowane za pomocą dostępnych środków przeciwbólowych. Zwykle już po trzech dniach można wrócić do prowadzenia normalnego trybu życia.

Pozostałe artykuły dotyczące Operacje ślinianki

Masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości?
Nasza wykfalikowana kadra odpowie na Twoje pytania!
lub