Usunięcie ślinianki podżuchwowej
Operacja ślinianki podżuchwowej odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Na początku nacina się skórę nad ślinianką, następnie separuje się gruczoł wraz z torebką od tkanki podskórnej, okolicznych mięśni, naczyń i nerwów. Śliniankę zawsze usuwa się w całości wraz z fragmentem przewodu wyprowadzającego.
Zabieg musi być przeprowadzany ze szczególną ostrożnością, przede wszystkim z uwzględnieniem okolicznych zdrowych tkanek – nerwów.
Na jedną dobę po zabiegu pozostawia się w ranie dren.
Potencjalne powikłania pooperacyjne obejmują:
- zaburzenia ruchomości wargi dolnej
- zaburzenia ruchomości języka
- zaburzenia czucia dna jamy ustnej i boku języka
- krwawienie w jamie pooperacyjnej.
System śródoperacyjnego monitorowania nerwów
W Szpitalu Specjalistycznym CM MAVIT w Katowicach stosowany jest nowoczesny system śródoperacyjnego monitorowania nerwów (neuromonitoring) NIM 3 firmy Medtronic.
Urządzenie składa się z monitora oraz elektrod. Podczas operacji za pomocą elektrody tworzone są mapy struktur nerwowych danego pacjenta. Dzięki czemu system umożliwia precyzyjną lokalizację nerwów i kontrolowanie czynności w trakcie procedury, informując operatora za pomocą sygnałów dźwiękowych o zbliżaniu się narzędziami do miejsca występowania nerwów. Neuromonitoring wspomaga procedurę wycięcia zmian chorobowych, przy minimalnym narażeniu zdrowych tkanek. System NIM 3 weryfikuje integralności nerwu jeszcze przed zakończeniem zabiegu.
Pełna kontrola nad przebiegiem operacji, jaką zyskuje operator podczas stosowania neuromonitoringu, zwiększa skuteczność procedury oraz przewidywalność zabiegu, co w konsekwencji pozwala uniknąć ryzyka powikłań związanych z uszkodzeniem nerwów, m.in.: chrypki oraz przejściowego lub stałego bezgłosu.
Powiązane artykuły
