Zaćma u Dzieci
Zaćma to bezbolesna choroba oczu polegająca na nabytym lub postępującym zmętnieniu soczewki oka. Zmętnienie soczewki może doprowadzić do widzenia jak przez zaparowaną szybę, a w bardzo zaawansowanych przypadkach nawet do całkowitej utraty wzroku.
Zaćmę coraz częściej diagnozuje się u dzieci: może występować już w momencie narodzin lub pojawić się w pierwszych latach życia. Zaćma u niemowląt i małych dzieci często bywa dziedziczona. Duży wpływ na rozwój choroby mają także czynniki towarzyszące ciąży, np. stosowane leki czy choroby zakaźne (różyczka lub odra). Choroby nie należy bagatelizować, gdyż często przyczynia się
do nieprawidłowego widzenia i rozwoju dziecka poprzez wtórne niedowidzenie, oczopląs, zez,
a nawet zanik gałki ocznej.
Objawy zaćmy dziecięcej
U dzieci z objawami zaćmy można zaobserwować białe źrenice, częste przecieranie oczu, brak zainteresowania pokazywanym przedmiotem, a także charakterystyczny objaw palcowo-oczny,
który polega na uciskaniu przez niemowlę oczu piąstkami lub kciukiem. Bywają także przypadki bezobjawowe, które często występują w przypadku zaćmy nieobejmującej centralnej części soczewki. Przyczynia się to do rozpoznania choroby dopiero na etapie przedszkola, czy szkoły.
Leczenie zaćmy
Leczenie zaćmy u dzieci zbliżone jest do zabiegów przeprowadzanych u osób dorosłych i polega
na operacyjnym usunięciu zmętniałej soczewki. Ze względu na fakt, że zmętniała soczewka uniemożliwia prawidłowy rozwój zdolności widzenia, zabieg chirurgiczny powinien zostać przeprowadzony jak najwcześniej, praktycznie bezpośrednio po rozpoznaniu choroby.
Zabieg usunięcia zaćmy przeprowadzany jest metodą fakoemulsyfikacji, czyli ultradźwiękowego rozbicia zmętniałej soczewki. W jej miejsce wszczepiana jest sztuczna soczewka. W przypadku przeciwwskazań medycznych do wszczepienia sztucznej soczewki, stosuje się tymczasowe leczenie wykorzystujące okulary lub soczewki kontaktowe. Po zabiegu wzrok dziecka wymaga rehabilitacji.
W CM MAVIT operacyjne leczenie zaćmy przeprowadzamy także w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Powiązane artykuły
