CM Mavit - Logo
Warszawa – Bielany

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 8:00 - 20:00

sob: 8:00 - 15:00

Warszawa – Ursynów

Ośrodek Diagnostyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Migdałowa 4, 02-796 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 08:00 - 20:00

Katowice

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Katowicach

ul. Szopienicka 65, 40-431 Katowice (Nikiszowiec)

godziny pracy:

pon-nd: 8:00-20:00 infolinia; całodobowo - ostry dyżur

Biuro Zarządu
Centrum medyczne Mavit Sp. z o.o.
ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa
Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z:
Karol Tondera
Dyrektor Operacyjny Spółki

Chrapanie i bezdech senny

W zależności od nasilenia objawów choroby pacjenci kwalifikowani są do różnych metod leczenia. Pacjenci z obturacyjnym bezdechem podczas snu powinni otrzymać zalecenie redukcji masy ciała (jeśli mają nadwagę lub otyłość) oraz podjęcia zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej, przestrzegania diety, unikania przyjmowania środków nasennych i spożywania alkoholu przed snem.

main-serveces-img

Chrapanie to zjawisko, które może zakłócać sen nie tylko samego chorego, ale także osób w jego otoczeniu. Odpoczynek i regeneracja organizmu, które są celem snu, stają się wówczas niemożliwe, a długotrwałe zmęczenie negatywnie wpływa na funkcjonowanie w ciągu dnia. Jak sobie z tym poradzić? Z pomocą przychodzi lekarz laryngolog. Warto umówić się na konsultację, nawet jeśli objawy nie są jeszcze bardzo uciążliwe. 

Chrapanie i bezdech senny – z czym się wiążą?

Osoby chrapiące mają zwykle problem ze swobodnym przepływem powietrza przez drogi oddechowe. Mówiąc dokładniej, do zjawiska dochodzi, gdy tkanki znajdujące się na drodze, jaką pokonuje wydychane powietrze, delikatnie drgają. W trakcie snu zachodzi dodatkowo wiotczenie mięśni gardła, w wyniku czego powietrze może wprawiać w drganie jego ściany. Taki stan rzeczy ma swoje konkretne przyczyny. Niedrożność dróg oddechowych podczas snu może wynikać m.in. z:

  • otyłości;
  • nadmiernego spożywania alkoholu;
  • palenia papierosów;
  • przerostu migdałków podniebiennych;
  • różnego rodzaju nieprawidłowości anatomicznych nosa i zatok.

Do CM MAVIT zgłaszają się pacjenci chrapiący w wyniku takich wad, jak:

  • skrzywienie przegrody nosowej;
  • polipy;
  • przerośnięte małżowiny nosowe.

Takie nieprawidłowości nie są widoczne na pierwszy rzut oka, ale ich diagnozowanie i leczenie są możliwe i jak najbardziej wskazane. Chrapanie jest także objawem bezdechu sennego, a ten z kolei prowadzi często do poważnych konsekwencji ogólnoustrojowych – w tym:

  • nadciśnienia tętniczego;
  • nadciśnienia płucnego;
  • choroby niedokrwiennej serca (przy bezdechu sennym rośnie ryzyko zawału);
  • zaburzeń rytmu serca;
  • niewydolności serca;
  • zaburzeń krążenia mózgowego;
  • nietolerancji glukozy, cukrzycy, zespołu metabolicznego.

Leczenie chrapania

W zależności od nasilenia objawów choroby pacjenci kwalifikowani są do różnych metod leczenia. Pacjenci z obturacyjnym bezdechem podczas snu powinni otrzymać zalecenie redukcji masy ciała (jeśli mają nadwagę lub otyłość) oraz podjęcia zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej, przestrzegania diety, unikania przyjmowania środków nasennych i spożywania alkoholu przed snem.

Do sprawdzonych metod leczenia obturacyjnego bezdechu sennego (OBS) i/lub chrapania należą:

  • stosowanie aparatury podczas snu;
  • zabiegi chirurgiczne.

Aparatura podczas snu

Aparat CPAP

Jednym z najprostszych sposobów leczenia obturacyjnego bezdechu sennego jest wytwarzanie stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych przy użyciu CPAP – Continous Positive Airway Pressure. Leczenie za pomocą aparatu CPAP polega na stosowaniu podczas snu specjalnego urządzenia, które składa się z pompy powietrznej oraz maski wspomagając oddech podczas snu. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje masek do terapii CPAP – nosową (zakładaną na nos) oraz ustno-nosową (obejmuje jednocześnie nos i usta). Dzięki stałemu podtrzymywaniu ciśnienia powietrza przez pompę osoba chora może spokojnie spać. Pacjenci mówią, że już po pierwszej nocy stosowania aparatu CPAP odczuli poprawę w jakości snu i obudzili się bardziej wypoczęci.

Jak działa metoda wytwarzania stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych?

Zasada działania jest bardzo prosta. W większości przypadków przyczyną bezdechu jest zapadanie się tkanek w gardle podczas snu i blokowanie przez nie dróg oddechowych. Aby temu zapobiec, stosuje się regulowany przepływ powietrza pod ciśnieniem. Powoduje on, że górny odcinek dróg oddechowych pozostaje otwarty i uniemożliwia wystąpienie bezdechu. Powietrze pod ciśnieniem jest wytwarzane przez niewielkie urządzenie i wtłaczane do maski zakładanej na czas snu. Dopóki pacjent wdycha powietrze wtłaczane pod ciśnieniem, którego wartość została dobrana przez lekarza, jego sen nie będzie zakłócany bezdechem sennym.

Aparat nazębny

Nieoperacyjna technika walki z chrapaniem. Bezpieczny sposób, by przesunąć żuchwę i język do przodu, rozszerzając drogi oddechowe i umożliwiając tym samym swobodne oddychanie.

W Centrum Medycznym MAVIT szybko umówisz się na konsultację, aby laryngolog mógł ocenić wagę problemu i rozpocząć odpowiednie postępowanie medyczne. 

Leczenie zaburzeń drożności nosa (m.in.: septoplastyka – korekcja przegrody nosowej, operacje zatok przynosowych metodą FESS)

Septoplastyka to nowoczesna, małoinwazyjna metoda endoskopowa korekcji przegrody nosa. Niedrożność spowodowana przez poważne odkształcenia przegrody prowadzi do przewlekłych schorzeń zatok oraz jest przyczyną bezdechu sennego. Sptoplastykla przywraca drożność jamy nosa, korygując kształt przegrody nosowej poprzez wycięcie niektórych jej fragmentów lub przebudowę jej struktury.

Operacje zatok przynosowych metodą FESS

Funkcjonalna endoskopowa operacja zatok (FESS) stanowi podstawową metodę leczenia przewlekłego zapalenia zatok przynosowych oraz wspiera leczenie bzdechu sennego. Metoda ta przywraca prawidłową wentylację i drenaż zatok oraz zapewnia sprawny mechanizm oczyszczania jam zatok. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym z dostępem przez otwory nosowe – bez nacinania powłok skórnych twarzy lub śluzówki jamy ustnej. Szpital CM MAVIT w Katowicach, jako jeden z nielicznych ośrodków, po operacji nosa i zatok przynosowych, stosujemy nowoczesne, wewnątrznosowe opatrunki typu Merocel.

Operacje zmniejszające upośledzenie drożności gardła (m.in.: usunięcie migdałków podniebiennych i/lub migdałka gardłowego – tonsilectomia lub adenotomia)

Usunięcie migdałków podniebiennych (tonsillektomia) i/lub migdałka gardłowego (adenotomia)

Tonsillektomia jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięcie migdałków podniebiennych. Stosuje się ją w przypadku nawracających infekcji oraz przewlekłego zapalenia migdałów. Celem zabiegu jest przywrócenie swobody oddychania oraz zniwelowanie objawów nawracających zapaleń, infekcji dróg oddechowych. Adenotomia natomiast to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu trzeciego migdała. Przerośnięty migdałek gardłowy może być przyczyną wystąpienia mowy nosowej, a także chrapania czy nawet bezdechu sennego – na skutek zamykania światła dróg oddechowych podczas snu. Celem zabiegu jest przywrócenie swobodnego oddechu, a także redukcja chrapania i bezdechów sennych.

baza wiedzy

Znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania

Chrapanie i bezdech senny
Diagnostyka bezdechu sennego

W Szpitalu Specjalistycznym CM MAVIT w Katowicach zapewniamy kompleksową diagnostykę bezdechu sennego. Na początku ważne jest określenie, czy występuje…

czytaj więcej
Chrapanie i bezdech senny
Chrapanie i bezdech senny – dowiedz się więcej

11 mln Polaków chrapie, a 1,5 mln Polaków cierpi na bezdech senny. Chrapanie to nie tylko uciążliwy dźwięk,…

czytaj więcej
lekarze

Nasi specjaliści zajmą się Twoim

dr hab. n. med.
Ireneusz Bielecki

specjalista otolaryngologii, specjalista otolaryngologii dziecięcej

Katowice
dr n. med.
Szczepan Bratek

specjalista otolaryngologii

Katowice
Masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości?
Nasza wykwalifikowana kadra odpowie na Twoje pytania!
lub