Korekta przegrody
Septoplastyka to nowoczesna, małoinwazyjna metoda endoskopowa korekcji przegrody nosa.
Prawidłowo uformowana przegroda nosowa powinna przebiegać w osi nosa. W wyniku wrodzonej lub nabytej deformacji (nieprawidłowości tkanki chrzęstnej), przegroda zachodzi na jedną z jam nosowych – w konsekwencji skrzywiona przegroda utrudnia przepływ powietrza. Niedrożność spowodowana przez poważne odkształcenia przegrody, prowadzi do przewlekłych schorzeń zatok oraz jest przyczyną bezdechu sennego.

Kwalifikacja do zabiegu
Skrzywienie przegrody nosa to zjawisko dosyć powszechne, jednak nie każdy kwalifikuje się do leczenia operacyjnego.
Septoplastyka wykonywana jest u osób:
- ze skrzywieniem istotnie upośledzającym drożność nosa
- z częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych
- chrapiących oraz z bezdechem sennym.
Poza wskazaniami czysto zdrowotnymi, w wybranych przypadkach, przegrodę nosa koryguje się również ze względów zawodowych lub estetycznych.
Zabieg
Septoplastyka przeprowadzana jest przez jamę nosa w znieczuleniu ogólnym. Zabieg trwa od 30 do 60 minut. Procedura polega na nacięciu przedsionka nosa, a następnie odwarstwieniu błony śluzowej od części chrzęstnej. W zależności od wykrzywienia wykonuje się korekcję chrząstki wewnątrznosowo (bez jej usuwania) lub usuwa się zdeformowaną chrząstkę. Dalej następuje odpowiednie przygotowanie usuniętej chrząstki i ponowne umieszczenie jej w poprzednim miejscu. Czasami również wymagane jest usunięcie skrzywionych części kostnych przegrody nosa lub wykonanie plastyki przerośniętych małżowin nosowych.
Po wykonanej operacji zakładane są szwy, które mają na celu ustabilizowanie i utrzymanie przegrody nosa we właściwej pozycji. Na koniec zakłada się opatrunki do obu przewodów nosowych.
Zabieg przeprowadza się w trybie chirurgii jednego dnia, najczęściej nie ma konieczności pozostawania na oddziale dłużej niż jedną dobę. Po zabiegu należy podawać przez kilka dni leki przeciwbólowe i przeciwkrwotoczne. Opatrunki usuwa się z nosa po 2–3 dniach.
W czasie rekonwalescencji zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej przez około tydzień.
Wszelkie działania niepożądane, takie jak pojawienie się krwawienia z nosa i jamy ustnej, podwyższona temperatura ciała lub inne, należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Szwy po operacji zazwyczaj ulegają samorozpuszczaniu.

Możliwe powikłania
Każdy zabieg medyczny obciążony jest pewnym ryzykiem powikłań. W tym przypadku jest ono niewielkie i występuje jedynie u niektórych pacjentów.
W jednostkowych przypadkach może pojawić się:
- krwawienie z nosa
- perforacja przegrody nosa
- ropień przegrody nosa
- zaburzenia węchu.
Efekty zabiegu septoplastyki są trwałe, a całkowicie widoczne po miesiącu od operacji – wówczas, gdy struktury nosa usztywnią się.

lekarze
Nasi specjaliści zajmą się Twoim
dr hab. n. med.
Ireneusz Bielecki
specjalista otolaryngologii, specjalista otolaryngologii dziecięcej
Katowice