Korekta przegrody
Septoplastyka to nowoczesna, małoinwazyjna metoda endoskopowa korekcji przegrody nosa.
Prawidłowo uformowana przegroda nosowa powinna przebiegać w osi nosa. W wyniku wrodzonej lub nabytej deformacji (nieprawidłowości tkanki chrzęstnej), przegroda zachodzi na jedną z jam nosowych – w konsekwencji skrzywiona przegroda utrudnia przepływ powietrza. Niedrożność spowodowana przez poważne odkształcenia przegrody, prowadzi do przewlekłych schorzeń zatok oraz jest przyczyną bezdechu sennego.

Krzywa przegroda nosa – objawy
Zanim zdecydujemy się przeprowadzić zabieg laryngologiczny związany z korektą przegrody, konieczny jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Nieprawidłowo zbudowana przegroda może wywoływać następujące objawy:
- problemy z drożnością nosa – uczucie „zatkania nosa” jedno- lub obustronne;
- często nawracające infekcje górnych dróg oddechowych – zapalenie zatok przynosowych, zapalenie gardła, zapalenie ucha;
- okresowe zatykanie uszu;
- bóle głowy;
- krwawienia z nosa;
- słabsze odczuwanie zapachów;
- oddychanie przez usta – zwłaszcza w czasie snu;
- trudność z oddychaniem podczas większego wysiłku fizycznego;
- chrapanie;
- charakterystyczna „nosowa” mowa.
Skrzywiona przegroda nosowa to stan, z którym da się żyć przez wiele lat – pod warunkiem że jest to niewielka wada i nie utrudnia pacjentowi codziennego funkcjonowania. Jeżeli jest inaczej, zabieg laryngologiczny może znacznie poprawić komfort życia pacjenta. Decyzja o kwalifikacji do operacji zawsze należy jednak do lekarza specjalisty. Septoplastyka to zabieg, który wykonuje się u pacjentów po 25. roku życia. Dopiero wówczas przegroda nosowa jest ostateczne uformowana.
Kiedy warto poddać się prostowaniu nosa u laryngologa?
Tego rodzaju wada może znacząco obniżać komfort codziennego życia pacjenta. Problemy dotyczą także jego zdrowia. Częste nawracające infekcje wirusowe czy bakteryjne nie zawsze będą wynikiem słabej odporności organizmu. Krzywa przegroda nosowa także może być ich przyczyną. Jest ona uważana za deformację, choć nie wpływa bezpośrednio na wygląd czy funkcjonowanie nosa.
Zabieg laryngologiczny zaleca się, kiedy deformacja jest znacząca. O konieczności przeprowadzenia operacji mogą decydować takie czynniki, jak:
- nawracające infekcje dróg oddechowych (zatok, gardła, a także uporczywy katar);
- zaburzenie drożności nosa;
- osłabienie węchu i słuchu;
- częste bóle głowy;
- krwawienia z nosa bez żadnej konkretnej przyczyny;
- chrapanie lub bezdech senny;
- kłopoty z kondycją, trudności ze złapaniem tchu podczas wysiłku fizycznego;
- oddychanie przez usta;
- mówienie przez nos.
Kwalifikacja do zabiegu – szczegóły
Skrzywienie przegrody nosa to zjawisko dosyć powszechne, jednak nie każdy kwalifikuje się do leczenia operacyjnego.
Septoplastyka wykonywana jest u osób:
- ze skrzywieniem istotnie upośledzającym drożność nosa
- z częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych
- chrapiących oraz z bezdechem sennym.
Poza wskazaniami czysto zdrowotnymi, w wybranych przypadkach, przegrodę nosa koryguje się również ze względów zawodowych lub estetycznych.
Endoskopowa korekcja przegrody nosa – co ją wyróżnia?
Zabieg prostowania przegrody nosowej mógł dawniej kojarzyć się z dużym dyskomfortem, a nawet bólem. Dzięki współczesnym rozwiązaniom w CM MAVIT korygujemy wady w tym zakresie w mniej inwazyjny sposób. W trakcie septoplastyki chirurdzy wykonują podgląd wyłącznie endoskopowo. Zabieg może zatem zostać wykonany przez otwory nosowe, bez konieczności poważnej ingerencji w kształt twarzy. Nie ma również ryzyka pozostawienia widocznym blizn czy opuchlizny w miejscu korekcji przegrody.
Dzięki współczesnym narzędziom prostowanie przegrody nosowej przebiega sprawnie i precyzyjnie, a w trakcie zabiegu lekarz nie narusza niepotrzebnie zdrowych tkanek. Poddanie się endoskopowej korekcji przegrody nosa w istotny sposób podnosi jakość życia. Pacjentowi przestają dokuczać nieustanne infekcje, katar czy uciążliwe bóle zatok i głowy. W CM MAVIT cenę operacji ustalamy podczas wizyty kwalifikacyjnej. Koszt zależy od stopnia skomplikowania zabiegu.
Zalecenia pooperacyjne
Równie istotne jak samo przeprowadzenie zabiegu są zalecenia lekarza, do których należy się stosować po jego przebyciu. Wszczepione podczas zabiegu specjalne płytki usztywniające konstrukcję nosa wymagają, aby bezpośrednio po zabiegu:
- stosować zimne okłady na nos;
- spać z głową lekko uniesioną (opuchlizna powinna szybciej zniknąć);
- starać się nie podnosić rąk do góry;
- kichać, otwierając usta, by nie zwiększać ciśnienia w nosie;
- nie korzystać z sauny ani gorących kąpieli.
W naszym centrum medycznym staramy się jak najlepiej poinformować pacjenta, który poddawany jest zabiegowi, o wszystkich wiążących się z nim trudnościach. Dzięki współpracy pacjenta i lekarza szansa na szybki powrót do zdrowia i poprawę jakości życia znacząco wzrasta.
Zabieg
Septoplastyka przeprowadzana jest przez jamę nosa w znieczuleniu ogólnym. Zabieg trwa od 30 do 60 minut. Procedura polega na nacięciu przedsionka nosa, a następnie odwarstwieniu błony śluzowej od części chrzęstnej. W zależności od wykrzywienia wykonuje się korekcję chrząstki wewnątrznosowo (bez jej usuwania) lub usuwa się zdeformowaną chrząstkę. Dalej następuje odpowiednie przygotowanie usuniętej chrząstki i ponowne umieszczenie jej w poprzednim miejscu. Czasami również wymagane jest usunięcie skrzywionych części kostnych przegrody nosa lub wykonanie plastyki przerośniętych małżowin nosowych.
Po wykonanej operacji zakładane są szwy, które mają na celu ustabilizowanie i utrzymanie przegrody nosa we właściwej pozycji. Na koniec zakłada się opatrunki do obu przewodów nosowych.
Zabieg przeprowadza się w trybie chirurgii jednego dnia, najczęściej nie ma konieczności pozostawania na oddziale dłużej niż jedną dobę. Po zabiegu należy podawać przez kilka dni leki przeciwbólowe i przeciwkrwotoczne. Opatrunki usuwa się z nosa po 2–3 dniach.
W czasie rekonwalescencji zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej przez około tydzień.
Wszelkie działania niepożądane, takie jak pojawienie się krwawienia z nosa i jamy ustnej, podwyższona temperatura ciała lub inne, należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Szwy po operacji zazwyczaj ulegają samorozpuszczaniu.

Możliwe powikłania
Każdy zabieg medyczny obciążony jest pewnym ryzykiem powikłań. W tym przypadku jest ono niewielkie i występuje jedynie u niektórych pacjentów.
W jednostkowych przypadkach może pojawić się:
- krwawienie z nosa
- perforacja przegrody nosa
- ropień przegrody nosa
- zaburzenia węchu.
Efekty zabiegu septoplastyki są trwałe, a całkowicie widoczne po miesiącu od operacji – wówczas, gdy struktury nosa usztywnią się.

lekarze
Nasi specjaliści zajmą się Twoim
dr hab. n. med.
Ireneusz Bielecki
specjalista otolaryngologii, specjalista otolaryngologii dziecięcej
Katowice