Operacje migdałków
Wycięcie tzw. trzeciego migdałka gardłowego (adenotomia), to krótki uważany się za rutynowy i bezpieczny zabieg, wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Przez jamę ustną, za pomocą adenotomu (specjalnego noża) usuwa się migdałek gardłowy. Następnie tamuje się ewentualne krwawienie. Zabieg trwa około 15-20 minut. Po zatamowaniu krwawienia i skontrolowaniu stanu jamy nosowo-gardłowej pacjent jest wybudzany.

Decyzja o usunięciu trzeciego migdałka zwykle zapada u dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym.
Zdecydowanymi wskazaniami do usunięcia trzeciego migdałka są:
- częste oddychanie prze usta
- stała niedrożność nosa
- objawy bezdechu sennego.
Całkowite usunięcie migdałków podniebiennych (tonsillektomia) stosowane u dorosłych i dzieci powyżej 8-10 roku życia w przypadku ich nadmiernego przerostu prowadzącego do trudności w oddychaniu, przełykaniu, utrudnianiu mowy czy powodowaniu bezdechu sennego. Zalecane jest również w przypadku nawracających stanów zapalnych migdałków i zatok obocznych nosa czy przy przebytym ropniu okołomigdałkowym. U młodszych dzieci, ze względu na funkcje odpornościowe, które pełnią migdałki nie usuwa się ich w całości a jedynie zmniejsza się ich masę o 30-60%.
Do przycięcia migdałków wykorzystuje się różne techniki:
Metoda Shaver – z użyciem noża rotującego – pozwala na zminimalizowanie krwawienia i ogromną precyzję w podcinaniu tkanki migdałków.
Metoda koblacji – dochodzi do uszkodzenia tkanki migdałka za pomocą fal radiowych o wysokiej częstotliwości, które powodują koagulację w temperaturze około 80OC. Koagulacja zapewnia minimalizację krwawienia podczas zabiegu i natychmiastowe zamknięcie rany, co umożliwia szybką rekonwalescencję.
Metoda z użyciem lasera kontaktowego diodowego – przerośniętą tkankę redukuje się za pomocą wiązki laserowej. Podobnie jak w przypadku koblacji, zastosowanie tej metody minimalizuje krwawienie i skraca okres rekonwalescencji. Jest to spowodowane natychmiastowym zamykaniem przeciętych naczyń krwionośnych i zmniejszeniem powierzchni blizny pooperacyjnej.
