Aktualności

„Soczewki fakijne zamiast okularów” – wywiad z prof. dr. hab. n. med. Markiem Rękasem

2018-08-28

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z prof. dr. hab. n. med. Markiem Rękasem, konsultantem w CM MAVIT w Warszawie: Soczewki fakijne zamiast okularów.


Wywiad z prof. Markiem Rękasem


Implantacja soczewki fakijnej jest rozwiązaniem adresowanym przede wszystkim do pacjentów z wysoką krótkowzrocznością, nadwzrocznością bądź astygmatyzmem.

Technika polega na doszczepieniu sztucznej cienkiej soczewki do tylnej komory oka – bez usuwania naturalnej soczewki. Zabieg trwa kilkanaście minut i jest wykonywany ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym z zachowaniem pełnej świadomości pacjenta.

Implantacja soczewki fakijnej (w odróżnieniu od innych metod, w tym metod laserowych) jest zabiegiem odwracalnym – soczewkę można zawsze usunąć!

Procedura dedykowana jest osobom, które:

  • skończyły 21 lat
  • mają stabilną wadę wzroku od co najmniej roku
  • mają krótkowzroczność (w zakresie mocy od -0,5D do -18D), nadwzroczność (w zakresie mocy od +0,5D do +10,0D) bądź astygmatyzm (w zakresie mocy do 6,0D).

Główne przeciwwskazania do zabiegu: choroby tkanki łącznej (tzw. kolagenozy) – np. reumatiodalne zapalenie stawów; sklerodermia, toczeń, guzkowe zapalenie tętnic, łuszczyca, zespół Sjögrena; choroby autoimmunologiczne; choroby przebiegające z osłabieniem odporności organizmu; czynne choroby infekcyjne.

Ostateczną decyzję o wykonaniu zabiegu podejmiemy lekarz – po przeprowadzeniu dokładnego, kompleksowego badania oczu pacjenta.

W CM MAVIT w Warszawie procedurę doszczepienia soczewki fakijnej przeprowadza prof. dr hab. n. med. Marek Rękasdoświadczony chirurg, aktywne wspierający rozwój chirurgii refrakcyjnej, który w latach 2015–2016 wszczepił największą liczbę soczewek fakijnych w Polsce.

Szczegółowe informacje nt. wczepu soczewek fakijnych: Soczewki fakijne.

Wywiad z prof. drem hab. n. med. Markiem Rękasem: Soczewki fakijne zamiast okularów.

Do góry