Aktualności

GazeLab – innowacyjne urządzenie do diagnostyki zeza i oczopląsu w CM MAVIT

2016-05-30

W kwietniu br. Szpital Specjalistyczny CM MAVIT w Katowicach, jako pierwszy ośrodek w Polsce, rozpoczął stosowanie nowoczesnego urządzenia do diagnostyki zeza i oczopląsu GazeLab firmy BCN Innova. Działanie aparatu, oparte na zasadzie wideookulografii, pozwala w obiektywny sposób pozyskać dane służące ocenie, analizie oraz zaplanowaniu leczenia zeza i oczopląsu.

Innowacyjność aparatu

GazeLab jest urządzeniem przeznaczonym do nieinwazyjnego i precyzyjnego badania chorób związanych z dysfunkcjami biomechaniki oka w jego naturalnym stanie – w ruchu.

Powszechnie stosowany do pomiaru różnic położenia oka synoptofor jest narzędziem optycznym, obsługiwanym ręcznie i bardziej skomplikowanym w użyciu – w konsekwencji nie zapewnia wystarczającej precyzji, nie pozwala na pomiar złożonych chorób. Wynik badania jest subiektywny – zależy od obsługującego urządzenie i od stopnia zaangażowania Pacjenta.

Innowacyjność GazeLab polega na tym, że w przeciwieństwie do większości urządzeń okulistycznych badających strukturę anatomiczną oka ze statycznego punktu, GazeLab dokonuje obiektywnego i dokładnego pomiaru oczu w ruchu. Badanie jest nieinwazyjne i bezpieczne, a samo urządzenie bardzo stabilne.

GazeLab ma postać hełmu zakładanego Pacjentowi podczas badania. Urządzenie wyposażone jest w zintegrowany system projekcyjny, który przekazuje na przeciwległą do Pacjenta ścianę wzorce, za którymi badany podąża wzrokiem. Gdy Pacjent porusza głową zarówno system projekcyjny, jak i pomiarowy (dwie kamery video) poruszają się wraz z nim, zachowując stały punkt odniesienia, którym jest głowa Pacjenta – nie podłoga (jak ma to miejsce w badaniu na synoptoforze). To zapobiega powstawaniu artefaktów wskutek ruchów głowy na podbródku urządzeń optycznych – tu głowa zawsze porusza się wraz z GazeLab. Dodatkowo urządzenie jest wyposażone w żyroskopowy system, który wykrywa przemieszczenia głowy względem hełmu i wysyła w takich przypadkach komunikat ostrzegawczy.

Zalety i możliwości

GazeLab pozwala uzyskać maksymalnie obiektywny i dokładny wynik badań. Umożliwia pomiar odchyleń oka, oczopląsu, refleksów źrenicowych i mrugania.

Wynik badania jest automatycznie generowany i dołączany do kartoteki Pacjenta. Raporty są dostępne w dowolnej chwili, co umożliwia porównanie wyników na każdym etapie diagnostyki. Możliwy jest także wybór formatu raportów: druk, plik .pdf, poczta elektroniczna. Zdjęcia i nagrania z badania są automatycznie zachowywane.

GazeLab to jedyne obecne na rynku precyzyjne urządzenie do badania i dokładnego pomiaru ruchomych części oka.

Zapraszamy do kontaktu: (32) 358 77 00.

Do góry