Aktualności

Leczenie zaćmy w czasie pandemii COVID-19

2021-04-29

29 kwietnia odbyła się konferencja online na temat diagnostyki i leczenia zaćmy w dobie pandemii COVID-19. Wśród zaproszonych ekspertów był prof. dr hab. n. med. Marek Rękas – Konsultant Krajowy w dziedzinie Okulistyki, specjalista CM MAVIT.


Statystyki wykazują, że obecna sytuacja epidemiologiczna znacząco przyczyniła się do spadku liczby operacji zaćmy. Dlatego tak ważne jest uświadamianie pacjentom, że odkładanie planowej operacji zaćmy ze względu na obawy związane z zakażeniem koronawirusem może mieć szereg negatywnych skutków.

Dlaczego nie warto zwlekać z operacją zaćmy?

Zaćmę powinno się zoperować, gdy utrudnia codzienne funkcjonowanie. Odwlekanie zabiegu w czasie nie tylko niepotrzebnie obniża komfort życia pacjenta, lecz także prowadzi do dalszego rozwoju choroby.

Operowanie zaćmy w zaawansowanym stadium może wpływać na trudniejszy przebieg operacji, zwiększać ryzyko powikłań i wydłużać czas rekonwalescencji.

Po zakończeniu pandemii przewiduje się wydłużenie kolejek oczekujących na operację zaćmy. Dlatego osoby ze zdiagnozowaną chorobą powinny kontynuować leczenie, a podejrzewające u siebie problemy ze wzrokiem – przejść badania diagnostyczne. 

W Szpitalach Specjalistycznych CM MAVIT w Warszawie i w Katowicach, przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego i dodatkowych środków bezpieczeństwa, zabiegi usunięcia zaćmy nieprzerwanie się odbywają. Wykonujemy ok. 4500 operacji zaćmy rocznie. Podczas każdego zabiegu stosujemy jednorazowe zestawy chirurgiczne Custom-Pak® firmy Alcon, zapewniając najwyższą ochronę przed zakażeniami okołooperacyjnymi. Zabieg wykonywany jest na bloku operacyjnym z zastosowaniem znieczulenia miejscowego i trwa 10–30 minut. 

We współpracy z firmą Alcon przygotowaliśmy reportaż na temat operacji zaćmy w dobie pandemii. Film powstał w lutym 2021 r. w Szpitalu CM MAVIT na warszawskich Bielanach. Operację usunięcia zaćmy przeszedł Pan Andrzej, a przeprowadził ją dr n. med. Mariusz Kosatka – specjalista z ponad 20-letnim doświadczeniem.

Zachęcamy do oglądania!

Do góry