Aktualności

Najnowocześniejsze soczewki wewnątrzgałkowe wszczepiane podczas operacji zaćmy w CM MAVIT

2017-06-12

Zaćma to choroba, która w wyniku mętnienia naturalnej soczewki oka stopniowo pogarsza wzrok. Może objawiać się ona nieostrym widzeniem, uczuciem ciągle zabrudzonych okularów, zjawiskiem olśnienia podczas patrzenia w źródło światła. Choroba może rozwijać się powoli, przez wiele lat lub gwałtownie w ciągu kilku miesięcy, doprowadzając do zupełnego zmętnienia soczewki.

Podczas rozwoju zaćmy korekcja okularowa nie przywraca zadowalającego widzenia – jedynym sposobem na odzyskanie komfortu życia jest zastosowanie leczenia operacyjnego. Usunięcie zaćmy przeprowadzane jest chirurgicznie. Zabieg trwa ok. 10-20 minut i polega na ultradźwiękowym rozdrobnieniu zmętniałej soczewki i jej wypłukaniu z oka oraz wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Metoda ta wymaga jedynie niewielkiego cięcia w rogówce. Dzięki małej ingerencji oko goi się szybko.

Dodatkowo w Szpitalu CM MAVIT w Warszawie, jako jednym z niewielu ośrodków w Polsce, podczas przeprowadzania operacji usunięcia zaćmy stosuje się nowoczesne urządzenia firmy Alcon: VERION™ Image Guided System oraz Centurion® Vision System. Systemy pozwalają na zautomatyzowanie tych elementów procedury, które wykonywane ręcznie mogą być obarczone potencjalnym błędem.

W czasie procedury wykonywanej w ramach NFZ implantowana jest standardowa soczewka jednoogniskowa, która spełnia wymogi dobrego widzenia jedynie z bliska lub z daleka, wówczas po operacji konieczne jest stosowanie korekcji okularowej.

Podczas operacji przeprowadzanej prywatnie możliwe jest zastosowanie soczewki dedykowanej dla konkretnego Pacjenta, uwzględniając prowadzony tryb życia oraz oczekiwania dotyczące jakości widzenia po zabiegu. Do najbardziej popularnych należą soczewki wieloogniskowe, które dają szansę na dobre widzenie z każdej odległości – bez konieczności stosowania okularów korekcyjnych. Natomiast osobom, które mają jednocześnie zaćmę i astygmatyzm zalecane są soczewki toryczne, dzięki którym następuje poprawa ostrości widzenia z jednoczesną korekcją astygmatyzmu lub soczewki multifokalne toryczne, które dodatkowo umożliwiają funkcjonowanie bez stosowania okularów.

Ostatnim przełomem są nowej generacji soczewki trifokalne, które zapewniają komfortowe widzenie nie tylko do dali i bliży, lecz także do odległości pośrednich, czyli na ok. 60 cm. Pozwalają one na swobodne wykonywanie codziennych czynności, takich jak np. czytanie czy praca przy komputerze.

Odpowiednio dobrane soczewki mogą przywrócić komfort widzenia sprzed choroby, a nawet go poprawić. Zabieg usunięcia zaćmy wykonywany jest jednorazowo, a jego efekty utrzymują się przez całe życie, pozwalając cieszyć się nową jakością widzenia.

Zapraszany do obejrzenia wywiadu z lek. Hanną Bednarzak-Bulak, specjalistą chorób oczu w Centrum Medycznym MAVIT w Warszawie: Usunięcie zaćmy z wszczepieniem nowoczesnych soczewek wewnątrzgałkowych ogranicza lub eliminuje potrzebę noszenia okularów po zabiegu.Materiał powstał we współpracy z lek. Hanną Bednarzak-Bulak.

Do góry