Cukrzycowy obrzęk plamki
Cukrzyca obecnie uważana jest za jedną z chorób cywilizacyjnych. Liczba chorych na cukrzycę w Polsce i na świecie dynamicznie rośnie. W Polsce obecnie choruje ok. 3 mln osób, ponadto szacuje się, że ok. 750 tys. pacjentów w ogóle nie jest świadoma swojej choroby*.
Zdarza się, że to lekarz okulista jako pierwszy sygnalizuje podejrzenie cukrzycy – na podstawie badania dna oka.

Cukrzycowy obrzęk plamki jest jedną z najczęstszych przyczyn trwałego, poważnego upośledzenia wzroku u osób w wieku 20-64 lata – młodych i aktywnych zawodowo.
Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) spowodowany jest nagromadzeniem się płynu w centralnej części siatkówki, czyli plamce. Obecność płynu jest efektem jego przenikania z uszkodzonych przez cukrzycę drobnych naczyń siatkówki i naczyniówki.
U chorych na cukrzycę, z powodu niedotlenienia komórek, produkowany jest w nadmiarze specjalny czynnik – VEGF – który powoduje m.in. wzrost przepuszczalności naczyń krwionośnych. Zgromadzony płyn powoduje obrzęk, czyli uniesienie siatkówki, prowadząc do zamazania widzenia i znacznego spadku ostrości wzroku.
Objawy cukrzycowego obrzęku plamki
DME obejmuje centralną część siatkówki, upośledzając widzenie centralne do bliży. Taki stan znacznie utrudnia wykonywanie codziennych czynności , takich jak: czytanie, sprawdzenie godziny na zegarku, prowadzenie samochodu, obsługa podstawowych urządzeń, itp.Objawy bywają niezauważone przez chorego – zwłaszcza gdy schorzenie dotyczy jednego oka (przy pełnej sprawności drugiego oka). Czasami traktowane są jako coś przejściowego lub wynik zbyt słabej korekcji okularowej. Jednak przy uszkodzeniu siatkówki, zwłaszcza plamki żółtej, zmiana okularów nie pomoże w odzyskaniu dobrego widzenia. Odwlekanie wizyty u specjalisty opóźnia zastosowanie odpowiedniego leczenia i czasami uniemożliwia uzyskanie zadowalającej poprawy widzenia.
Pierwszymi objawami cukrzycowego obrzęku plamki mogą być:
- obniżenie ostrości wzroku, szczególnie przy patrzeniu „na wprost”
- falowanie, łamanie się linii prostych (jak w przypadku AMD)
- zamglony, rozmazany obraz
- zniekształcone zarysy przedmiotów
- w późniejszej fazie DME – czarna plama przed okiem widziana na stałe.
baza wiedzy
Znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania
lekarze
Nasi specjaliści zajmą się Twoim
lek.
Olga Czyżewska
specjalista chorób oczu
