CM Mavit - Logo
Warszawa – Bielany

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 8:00 - 20:00

sob: 8:00 - 15:00

Warszawa – Ursynów

Ośrodek Diagnostyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Migdałowa 4, 02-796 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 08:00 - 20:00

Katowice

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Katowicach

ul. Szopienicka 65, 40-431 Katowice (Nikiszowiec)

godziny pracy:

pon-nd: 8:00-20:00 infolinia; całodobowo - ostry dyżur

Biuro Zarządu
Centrum medyczne Mavit Sp. z o.o.
ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa
Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z:
Karol Tondera
Dyrektor Operacyjny Spółki

Leczenie jaskry

Jaskra (łac. glaucoma) jest to grupa chorób oczu, w której dochodzi do postępującego zaniku nerwu wzrokowego, przebiegającego z charakterystycznymi zmianami w wyglądzie tarczy nerwu II oraz postępującymi ubytkami w polu widzenia.

main-serveces-img

Mnogość objawów klinicznych, które podaje Pacjent zależy od typu jaskry. Istnieje wiele rodzajów tej choroby, których wspólną cechą jest uszkodzenie nerwu wzrokowego prowadzące do ślepoty.

Czy jaskra jest uleczalna?

Jaskra jest chorobą przewlekłą, która prowadzi do nieodwracalnych zmian w strukturach oka. Zarówno jej leczenie farmakologiczne, jak i operacyjne, nie przywracają pełnej sprawności wzroku. Mogą jednak znacząco spowolnić, a nawet zahamować postęp choroby. Służą też zniesieniu szeregu spowodowanych nią dolegliwości.

Jaskra jest chorobą przewlekłą, dlatego zawsze należy dążyć do tego, aby sukces terapeutyczny osiągać przy możliwie najmniejszych niedogodnościach leczenia, kosztach i działaniach niepożądanych.

Leczenie jaskry

Leczenie jaskry ma na celu niedopuszczenie do pogarszania widzenia lub minimalizowanie skutków rozwoju choroby. Celem postępowania terapeutycznego wg Europejskiego Towarzystwa Okulistycznego jest utrzymanie funkcji widzenia w stopniu odpowiadającym indywidualnym potrzebom pacjenta. Głównym celem leczenia jaskry jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego i osiągnięcie ciśnienia docelowego, czyli szacowanej wartości ciśnienia, które chcemy uzyskać, przy którym nie następuje dalsze uszkodzenie jaskrowe.

Metody leczenia jaskry

W terapii jaskry stosuje się 3 grupy środków obniżających ciśnienie:

  • leki
  • zabiegi laserowe
  • leczenie operacyjne.

Czemu służy leczenie farmakologiczne jaskry?

Leczenie farmakologiczne, czyli zachowawcze, to zwykle pierwszy etap postępowania w terapii jaskry (choć zdarza się, że stosuje się je dożywotnio). Jego celem jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego – poprzez zmniejszenie wydzielania ciała rzęskowego lub poprawienie odpływu cieczy wodnistej. Lek najczęściej ma postać kropli do oczu. Rodzaj preparatu i schemat leczenia dobiera się w zależności od potrzeb Pacjenta.

Na czym polega laseroterapia jaskry?

Podobnie jak leki, laseroterapia jaskry służy obniżeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zabiegi wykonuje się nowoczesnymi urządzeniami, które pozwalają np. na precyzyjne przecięcie siateczki przesłaniającej kąt przesączania cieczy wodnistej (trabekuloplastyka) albo wycięcie fragmentu tęczówki (irydotomia). Laseroterapia jaskry jest całkowicie bezpieczna i zapewnia długotrwałą poprawę, ale niekiedy zabieg trzeba po pewnym czasie powtórzyć.

Kiedy wskazane jest leczenie operacyjne jaskry?

Choć zabieg laserowy obarczony jest niskim ryzykiem powikłań, niekiedy istnieją przeciwwskazania do jego wykonania, – np. bardzo wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Wówczas podejmuje się tradycyjne leczenie chirurgiczne. Najnowocześniejszym zabiegiem jest kanaloplastyka polegająca na wykonaniu miniaturowego wszczepu, który umożliwia odtworzenie naturalnej szerokości drogi odpływu cieczy wodnistej. 

Metody leczenia jaskry w CM MAVIT

W zależności od wskazań możemy stosować ww. środki oddzielnie lub łączyć terapie. Skuteczne leczenie jaskry powinno w każdym przypadku dopasowywać strategię postępowania terapeutycznego do indywidualnych potrzeb każdego Pacjenta. Nieodzowna jest także świadomość Pacjenta, który powinien poznać istotę choroby oraz rodzaje i sens stosowanych terapii.

Współpraca lekarza okulisty ze świadomym Pacjentem pozwala w pełni osiągnąć cel, jakim jest zachowanie widzenia odpowiedniego do potrzeb chorego do końca jego życia, bez zakłócenia jego codziennych zajęć, przy minimalnych działaniach ubocznych leczenia.

Czy w CM MAVIT można leczyć jaskrę na NFZ?

Jaskra jest chorobą przewlekłą, dlatego zawsze należy dążyć do tego, aby sukces terapeutyczny osiągać przy możliwie najmniejszych niedogodnościach leczenia, kosztach i działaniach niepożądanych. Jedną z istotnych kwestii jest cena zabiegu, który wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia operatora oraz użycia kosztownego sprzętu.

W CM MAVIT dokładamy starań, by Pacjent obarczony był kosztami leczenia w możliwie najniższym stopniu. Kwalifikację do operacji jaskry przeprowadzamy nieodpłatnie, w ramach kontraktu z NFZ. Jednak biorąc pod uwagę, że nawet w takim mieście, jak Warszawa (czyli w metropolii, w której nie brak klinik okulistycznych i znakomitych specjalistów) na refundowane zabiegi trzeba długo czekać, większość operacji jaskry wykonujemy komercyjnie.

Jaskra jest chorobą, w przypadku której czas odgrywa ogromną rolę, odkładanie niezbędnego zabiegu na wiele miesięcy może skutkować nawet utratą wzroku. Dlatego – w miarę możliwości finansowych pacjenta – rekomendujemy wybór zabiegu odpłatnego. Niemniej leczenie jaskry na NFZ – zarówno w naszej placówce na warszawskich Bielanach, jak i w Katowicach – jest możliwe. W maju 2023 roku Narodowy Fundusz Zdrowia zniósł limity na zabiegi okulistyczne w leczeniu jaskry, co daje nadzieję, że kolejki do leczenia operacyjnego tej choroby będą krótsze.

Diagnostyka jaskry na NFZ w CM MAVIT

Pacjent, u którego stwierdzono jaskrę, na NFZ może wykonać w CM MAVIT szereg badań niezbędnych w kwalifikacji do zabiegu. Należą do nich:

  • tonometria (pomiar ciśnienia wewnątrz gałki ocznej),
  • gonioskopia (ocena kąta przesączania i struktur przedniego odcinka oka),
  • perymetria (badanie umożliwiające wykrycie ubytków w polu widzenia),
  • pachymetria (badanie służące ocenie grubości rogówki),
  • oftalmoskopia (badanie dna oka i tarczy nerwu wzrokowego),
  • biomikroskopia (badanie struktur oka z użyciem lampy szczelinowej).

Wykonywane w naszych placówkach badania jaskry – na NFZ zaawansowane nie mniej niż w przypadku badań komercyjnych – to kluczowy etap w procesie jej leczenia. Pozwala na wybór najodpowiedniejszego postępowania terapeutycznego, dzięki któremu Pacjent – mimo choroby – może cieszyć się dobrym wzrokiem przez długie lata.

W CM MAVIT terapię jaskry prowadzimy poprzez zastosowanie zarówno metod zachowawczych, jak i chirurgicznych.

baza wiedzy

Znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania

Jaskra
Chirurgiczne leczenie jaskry w Szpitalu Specjalistycznym CM MAVIT w Warszawie

Jaskra jest chorobą spowodowaną zaburzeniami odpływu cieczy wodnistej (wypełniającej przednią komorę oka) przez kąt przesączania. Najczęstszym skutkiem tego…

czytaj więcej
Jaskra
Chirurgiczne leczenie jaskry w Szpitalu Specjalistycznym CM MAVIT w Katowicach

Strategia leczenia chirurgicznego dostosowywana jest indywidualnie dla każdego Pacjenta. Przeprowadzane operacje mają na celu ułatwienie odpływu cieczy wodnistej…

czytaj więcej
Jaskra
Leczenie jaskry – implanty iStent

Zapraszamy do obejrzenia filmu na temat leczenia jaskry za pomocą implantów iStent https://www.youtube.com/watch?v=GXe_wrwb4sk

czytaj więcej
cennik

Sprawdź ile będzie kosztować usługa

lekarze

Nasi specjaliści zajmą się Twoim

prof. dr hab. n. med.
Marek Rękas

specjalista chorób oczu

Warszawa – Bielany
dr n. med.
Joanna Jabłońska

specjalista chorób oczu

Warszawa – Bielany
lek.
Małgorzata Wojtulewicz-Bukszewicz

specjalista chorób oczu

Warszawa – Bielany
dr n. med.
Katarzyna Lewczuk

specjalista chorób oczu

Warszawa – Bielany
dr n. med.
Witold Korzekwa

dyrektor ds. medycznych, specjalista chorób oczu

Katowice
lek.
Renata Krzysztofik

kierownik ds. medycznych, specjalista chorób oczu

Warszawa – Ursynów
lek.
Jacek Rudowicz

specjalista chorób oczu

Warszawa – Bielany
lek.
Jarosław Kopczyński

specjalista chorób oczu

Katowice
lek.
Andrzej Wróbel

specjalista chorób oczu

Katowice
Masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości?
Nasza wykwalifikowana kadra odpowie na Twoje pytania!
lub