CM Mavit - Logo
Warszawa – Bielany

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 8:00 - 20:00

sob: 8:00 - 15:00

Warszawa – Ursynów

Ośrodek Diagnostyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Migdałowa 4, 02-796 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 08:00 - 20:00

Katowice

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Katowicach

ul. Szopienicka 65, 40-431 Katowice (Nikiszowiec)

godziny pracy:

pon-nd: 8:00-20:00 infolinia; całodobowo - ostry dyżur

Biuro Zarządu
Centrum medyczne Mavit Sp. z o.o.
ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa
Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z:
Karol Tondera
Dyrektor Operacyjny Spółki

Laseroterapia siatkówki

Laseroterapia jest nowoczesną metodą stosowaną w profilaktyce i leczeniu wielu chorób oczu.

Ma szczególne znaczenie w przypadku zmian cukrzycowych na dnie oczu czy degeneracjach obwodu siatkówki. Bardzo ważna jest także w schorzeniach takich jak: nie dająca się unormować kroplami jaskra, zaćma wtórna (występująca czasami po operacjach zaćmy), a także zmianach degeneracyjnych siatkówki związanych z wiekiem czy niektórych chorobach pochodzenia naczyniowego (np. zakrzep żylny).

main-serveces-img

Laseroterapia jest nowoczesną metodą stosowaną w profilaktyce i leczeniu wielu chorób oczu.

Ma szczególne znaczenie w przypadku zmian cukrzycowych na dnie oczu czy degeneracjach obwodu siatkówki. Bardzo ważna jest także w schorzeniach takich jak: niedająca się unormować kroplami jaskra, zaćma wtórna (występująca czasami po operacjach zaćmy), a także zmianach degeneracyjnych siatkówki związanych z wiekiem czy niektórych chorobach pochodzenia naczyniowego (np. zakrzep żylny).

Dzięki wykorzystaniu posiadanych laserów w CM MAVIT leczymy:

  • zmiany cukrzycowe na dnie oka
  • naczyniowe zmiany zatorowo-zakrzepowe
  • jaskrę (irydotomia, trabekuloplastyka, trabekulopunktura SLT)
  • zaćmę wtórną, czyli zmętnienie tylnej torebki soczewki (kapsulotomia tylna YAG laserem).\

Laseroterapia w cukrzycy

Cukrzyca tzw. młodzieńcza wymaga badania dna oczu raz na rok przez pierwsze 7 lat jej trwania. Później wskazane są badania w odstępach półrocznych do czasu wykrycia pierwszych zmian, kiedy to należy kontrole przeprowadzać co 3 miesiące. W cukrzycy młodzieńczej istnieje szczególnie duże zagrożenie wystąpienia nowotworzenia naczyniowego. W tych przypadkach laseroterapia jest niezbędna. W cukrzycy typu dorosłych, póki nie ma czynnych zmian w siatkówce, wystarczy kontrolować dno oczu co pół roku, a jeśli zmiany pojawią się – co 3 miesiące. Decyzję o zastosowaniu laseroterapii podejmuje lekarz okulista wyspecjalizowany w tej dziedzinie. Obecnie w leczeniu zmian cukrzycowych wykorzystujemy nowoczesny laser Trion. Nowoczesne podejście do leczenia zmian cukrzycowych na dnie oczu polega na terapii skojarzonej, tzn. wykorzystaniu jednocześnie kilku metod terapeutycznych. Obecnie w CM MAVIT proponujemy pacjentom terapię wielokierunkową polegającą na łączeniu laseroterapii z iniekcjami dogałkowymi leków: ranibizumab lub bewacyzumab, aflibercept, dexametazooraz zabiegami operacyjnymi siatkówki (witrektomia tylna).

Laseroterapia a nieprawidłowości w obwodowej części siatkówki

Oddzielną grupę schorzeń stanowią nieprawidłowości (degeneracje) w obwodowej części siatkówki. Występują one najczęściej u krótkowidzów, ale mogą je posiadać też osoby normowzroczne (tj. bez wady wzroku) czy nadwzroczne. Degeneracje te na ogół są wrodzone, ale mają tendencje do pogarszania się w miarę upływu lat. Z reguły pacjent nie wie o ich istnieniu, ponieważ nie dają żadnych objawów, nie wpływają na proces widzenia. Może je wykryć okulista po założeniu specjalnej soczewki (tzw. trójlustra) na oko. Niektóre z tych zmian prowadzą do odklejenia siatkówki, a to z kolei, nieleczone, do ślepoty. Każdy krótkowidz powinien przynajmniej raz poddać się temu badaniu. Koniecznie także powinny mieć je przeprowadzone osoby, które zauważyły „muchy”, męty czy błyski przed okiem. Badając w trójlustrze, okulista określi rodzaj postępowania i ew. konieczność zastosowania laseroterapii. W tych przypadkach fotokoagulacja ma znaczenie prewencyjne, zabezpiecza oko przed odklejeniem siatkówki. Rozwinięte odwarstwienie wymaga już typowego leczenia chirurgicznego, w narkozie.

Laseroterapia po przebytych chorobach naczyniowych

Inną grupę stanowią pacjenci po przebytych chorobach naczyniowych (zakrzepie żylnym czy zatorze tętniczym). Tu również konieczna jest systematyczna kontrola okulistyczna i podjęcie w odpowiednim czasie laseroterapii, aby zapobiec wystąpieniu powikłań. Tymi powikłaniami są np. jaskra krwotoczna (trudna do opanowania bolesna forma jaskry) czy obrzęki siatkówki centralnej. Przy pomocy lasera niszczymy nieprawidłowe, niedokrwione czy obrzęknięte części siatkówki. Podobnie jak w przypadku zmian cukrzycowych, w leczeniu schorzeń naczyniowych siatkówki obecnie stosujemy terapie skojarzone: laseroterapię łączy się z iniekcjami dogałkowymi leków ranibizumab i bewacyzumab, które okazały się w tych schorzeniach wysoce skuteczne.

Laseroterapia nie zawsze prowadzi do poprawy widzenia. Czasami celem leczenia jest zatrzymanie procesu chorobowego bądź jego spowolnienie. Zdarza się, że bezpośrednio po fotokoagulacji następuje pogorszenie widzenia, ale mniejsze niżby to wynikało z naturalnego przebiegu schorzenia. Proponując leczenie za pomocą lasera, lekarz jest przekonany, że ryzyko pogorszenia jest znacznie mniejsze, niż gdyby leczenia takiego zaniechać. Dotyczy to zwłaszcza zmian umiejscowionych w tzw. plamce będącej centralnym miejscem siatkówki, które jest odpowiedzialne za ostre widzenie. Z takim umiejscowieniem mamy często do czynienia w cukrzycy i niektórych degeneracjach związanych z wiekiem. Wymagają one regularnej i starannej kontroli okulistycznej.

Terapia laserowa jest wykorzystywana w szeregu różnych zmian. O wykonaniu zabiegów laserowych decyduje lekarz po szczegółowym badaniu pacjenta.

lekarze

Nasi specjaliści zajmą się Twoim

dr n. med.
Tomasz Chudoba

specjalista chorób oczu

Warszawa – Ursynów
dr n. med.
Iwona Świtka-Więcławska

specjalista chorób oczu

Warszawa – Ursynów
dr n. med.
Marcin Śwituła

specjalista chorób oczu

Warszawa – Bielany
dr n. med.
Witold Korzekwa

dyrektor ds. medycznych, specjalista chorób oczu

Katowice
lek.
Olga Czyżewska

specjalista chorób oczu

Warszawa – Bielany
lek.
Magdalena Hys-Gawęda

specjalista chorób oczu

Warszawa – Bielany
lek.
Paweł Lewandowski

specjalista chorób oczu

Warszawa – Bielany
lek.
Maria Miąskiewicz

specjalista chorób oczu

Warszawa – Bielany Warszawa – Ursynów
lek.
Konrad Solarski

specjalista chorób oczu

Warszawa – Ursynów Warszawa – Bielany
lek.
Kinga Zelek

specjalista chorób oczu

Warszawa – Ursynów
lek.
Olga Danielewska-Wesoły

specjalista chorób oczu

Katowice
lek.
Andrzej Wróbel

specjalista chorób oczu

Katowice
Masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości?
Nasza wykwalifikowana kadra odpowie na Twoje pytania!
lub