Stożek rogówki
Stożek rogówki (keratoconus) to choroba rogówki występująca, jak podają statystyki, z częstością 1:2000 osób. Może rozpocząć się już w dzieciństwie. Polega ona na samoistnym scieńczaniu się rogówki, powodującym narastanie wady wzroku, powstawanie astygmatyzmu nieregularnego, a tym samym pogarszanie się widzenia.

Stożek rogówki występuje zdecydowanie częściej u Pacjentów z:
- alergią
- nawykowym pocieraniem oczu.
Choroba ta nie wywołuje bólu, jej wykrycie lub potwierdzenie następuje po dokładnych badaniach topografii rogówki. W początkowych stadiach stożka ostrość widzenia może być w zadowalający sposób korygowana okularami lub soczewkami kontaktowymi. W stadiach zaawansowanych korekcja taka jest niewystarczająca.
Leczenie stożka rogówki
W celu zatrzymania lub w znacznym stopniu spowolnienia progresji stożka rogówki, w CM MAVIT proponujemy Pacjentom następujące metody leczenia:
- Cross linking
- wszczepianie pierścieni śródrogówkowych z wykorzystaniem lasera femtosekundowego
- soczewki fakijne
- specjalnie dostosowane operacje korekcji laserowej (w wybranych przypadkach)
Wybór metody leczenia stożka rogówki dokonywany jest przez lekarza wspólnie z Pacjentem po dokładnych badaniach diagnostycznych.
Leczenie stożka rogówki na NFZ
Jeszcze do niedawna leczenie stożka rogówki na NFZ nie było możliwe. Obecnie wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego gwarantowanych świadczeń z zakresu leczenia szpitalnego, zgodnie z którym w ich wykazie ma znaleźć się operacja stożka rogówki metodą cross-linking. Zabieg ten polega na sieciowaniu kolagenu rogówkowego ryboflawiną, dzięki czemu tworzą się w nim nowe wiązania. Prowadzi to do usztywnienia struktury rogówki i zwiększenia jej odporności na ścieranie, czyli hamuje postęp patologicznych zmian, a niekiedy nawet ich regresję.
Po refundowanym zabiegu na stożek rogówki pacjent może spodziewać się:
- lepszej ostrości widzenia,
- poprawy widzenia w słabym oświetleniu,
- likwidacji widzenia mnogiego i rozbłysków świetlnych wokół źródeł światła,
- zmniejszenia nadwrażliwości na światło.
Leczenie stożka rogówki metodą cross-linking znacząco podnosi jakość życia pacjentów dotkniętych tą chorobą. Pozwala też uniknąć bardziej inwazyjnych zabiegów (w tym – przeszczepu rogówki), a co najmniej odracza je w czasie o wiele lat. Mamy nadzieję, że już wkrótce w CM MAVIT zabiegi cross-linking wykonywane będą na NFZ.
baza wiedzy
Znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania
lekarze
Nasi specjaliści zajmą się Twoim
