Witrektomia

Witrektomia tylna przez część płaską ciała rzęskowego jest operacją mikrochirurgiczną stosowaną w leczeniu schorzeń ciała szklistego i siatkówki.

main-serveces-img

Wskazania do zabiegu witrektomii:

 • odwarstwienie siatkówki
 • retinopatia cukrzycowa
 • urazy gałki ocznej
 • krwotoki do komory ciała szklistego, przedsiatkówkowe i podsiatkówkowe
 • otwory w plamce
 • błony nasiatkówkowe i podsiatkówkowe
 • powikłania po wcześniejszych operacjach okulistycznych.

Istota zabiegu

Witrektomia to często zabieg ostatniej szansy na poprawę widzenia, kiedy konieczna jest natychmiastowa ingerencja w siatkówce czy też plamce żółtej. W wielu schorzeniach jest to jedyna skuteczna metoda lecznicza.

Witrektomia może przynieść następujące korzyści:

 • poprawić lub ustabilizować ostrość wzroku
 • spowolnić lub zahamować proces chorobowy
 • odtworzyć warunki anatomiczne w gałce ocznej.

Przebieg operacji

Operację przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym (pozagałkowe wstrzyknięcie środka znieczulającego), wspomaganym sedacją farmakologiczną. W trakcie zabiegu wykonuje się 3 linijne wejścia w ścianie gałki ocznej o długości od 0,5 do 1 mm, 4 mm od rąbka rogówki, przez które wprowadza się do oka narzędzia chirurgiczne i substancje niezbędne podczas wykonywanego zabiegu. Po wykonaniu operacji, w zależności od jej przyczyn, gałkę oczną wypełnia się:

 • jałowym płynem
 • przefiltrowanym powietrzem
 • gazem rozprężającym wskazanym zwykle w przypadkach wymagających przedłużonej tamponady – po jego podaniu konieczne może być przebywanie w wymuszonej pozycji, np. głowa pochylona czy leżenie we wskazany sposób
 • olejem silikonowym.

W niektórych przypadkach istnieje konieczność usunięcia soczewki i wszczepienia sztucznej, jeśli taka procedura nie została przeprowadzona wcześniej.

Ewentualne powikłania po zabiegu: wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, odwarstwienie siatkówki, stany zapalne, krwotoki do wnętrza gałki ocznej, postęp zmętnienia soczewki.

W niektórych najbardziej skomplikowanych przypadkach, aby uzyskać pozytywny efekt terapeutyczny, zachodzi konieczność powtórzenia procedury chirurgicznej.

Witrektomia 27G

W Szpitalu Specjalistycznym CM MAVIT w Warszawie, jako jednym z pierwszych prywatnych ośrodków w Polsce, przeprowadzamy witrektomię 27G. Stosowane w tej technologii narzędzia są bardzo drobne, co wpływa na wysoką precyzję i skuteczność zabiegu. Dzięki temu, że uszkodzenie gałki ocznej jest niewielkie, zminimalizowane zostaje ryzyko zakażenia pooperacyjnego. System zapewnia też wysoką szczelność, więc ciśnienie wewnątrzgałkowe po operacji utrzymuje się na właściwym poziomie.

Technologia 27G:

 • zapewnia pacjentom wysoki poziom bezpieczeństwa w trakcie zabiegu
 • wpływa na mniejszy stan zapalny oka po zabiegu
 • obniża ryzyko powikłań
 • skraca czas rekonwalescencji.
cennik

Sprawdź ile będzie kosztowała usługa

nazwa
cena
cena promocyjna
luxmed
nfz
dodatkowe informacje

Kwalifikacja jednego oka. Bezpłatna kwalifikacja do operacji witrektomii drugiego oka w przypadku, gdy badanie zostanie wykonane w ciągu 1 roku od badania kwalifikacyjnego pierwszego oka

10% rabatu dla pacjentów ubezpieczonych w LuxMed, od ceny cennikowej nie uwzględniającej promocji.
Możliwa realizacja usługi na NFZ.
dodatkowe informacje

Cena zabiegu dotyczy jednego oka. Zabieg nie obejmuje choroby naczyniowej oka w postaci retinopatii cukrzycowej proliferacyjnej. Cena obejmuje pełną opiekę anestezjologiczną oraz bezpłatne badania kontrolne przez 1 miesiąc po zabiegu.

dodatkowe informacje

Cena zabiegu dotyczy jednego oka. Zabieg nie obejmuje choroby naczyniowej oka w postaci retinopatii cukrzycowej proliferacyjnej.
Cena obejmuje pełną opiekę anestezjologiczną oraz bezpłatne badania kontrolne przez 1 miesiąc po zabiegu.

dodatkowe informacje

Cena zabiegu dotyczy jednego oka. Uwzględnia zastosowanie śródoperacyjne dekaliny, oleju, gazu lub endolasera. Cena obejmuje pełną opiekę anestezjologiczną oraz bezpłatne badania kontrolne przez 1 miesiąc po zabiegu.

dodatkowe informacje

Cena zabiegu dotyczy jednego oka. Uwzględnia zastosowanie śródoperacyjne dekaliny, oleju, gazu lub endolasera. Cena obejmuje pełną opiekę anestezjologiczną oraz bezpłatne badania kontrolne przez 1 miesiąc po zabiegu.

dodatkowe informacje

Cena zabiegu dotyczy jednego oka. Dotyczy zabiegu witrektomii tylnej (w tym: z wymianą soczewki) w przebiegu błony nasiatkówkowej, obrzęku plamki, otworu w plamce, chorób naczyniowych oka.

dodatkowe informacje

Dotyczy ww. zabiegów witrektomii.

lekarze

Nasi wybitni specjaliści zajmą się Twoim wzrokiem

dr n. med.
Witold Korzekwa

dyrektor ds. medycznych, specjalista chorób oczu

Katowice
dr n. med.
Mariusz Kosatka

specjalista chorób oczu

Warszawa Bielany
lek.
Marietta Frączkiewicz-Skok

specjalista chorób oczu

Warszawa Bielany
Masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości?
Nasza wykwalifikowana kadra odpowie na Twoje pytania!
lub