Leczenie zaćmy
Zaćma (cataracta) to najczęściej występująca na świecie choroba oczu, związana z naturalnym procesem starzenia się organizmu. Polega na zmętnieniu soczewki oka. Wraz z postępem choroby zmętnienie może się pogłębiać, prowadząc nawet do ślepoty.

JAK LECZY SIĘ ZAĆMĘ?
Zaćma (cataracta) to najczęściej występująca na świecie choroba oczu, związana z naturalnym procesem starzenia się organizmu. Polega na zmętnieniu soczewki oka. Wraz z postępem choroby zmętnienie może się pogłębiać, prowadząc nawet do ślepoty.
Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwa się zmętniałą, naturalną soczewkę i zastępuje ją soczewką sztuczną.
Decyzję o tym, kiedy operować zaćmę podejmuje pacjent wraz z lekarzem. Obecnie przyjmuje się, że zaćmę należy usunąć, gdy zaczyna przeszkadzać pacjentowi w dobrym widzeniu i zmniejsza jego komfort funkcjonowania.
Nie należy czekać aż zaćma dojrzeje, ponieważ usuwanie twardej, zmętniałej soczewki obarczone jest dłuższą rekonwalescencją oraz zwiększa ryzyko powikłań pooperacyjnych.
WŁAŚCIWOŚCI SOCZEWEK WEWNĄTRZGAŁKOWYCH
- Jednoogniskowe – soczewki posiadające jedno ognisko pozwalają na dobre widzenie tylko na jedną odległość – zazwyczaj do dali. Aby widzieć do bliży i na odległości pośrednie, pacjent musi używać okularów.
- Toryczne – za pomocą tych soczewek koryguje się astygmatyzm.
- Z filtrem światła niebieskiego – zapewniają dodatkową ochronę plamki żółtej i siatkówki przed widmem światła długości 400-500 nm.
- Wieloogniskowe – soczewki te pozwalają pacjentowi dobrze widzieć na wszystkie odległości: do bliży, na odległości pośrednie (ok. 50-70 cm jest to np. odległość do monitora komputera) oraz do dali. Za pomocą tych soczewek można korygować wady wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność, presbiopię.
- EDoF – soczewki o wydłużonej ogniskowej zapewniają bardzo dobre widzenie w dal, na odległości pośrednie oraz do bliży funkcjonalnej (ok. 40 cm), a dodatkowo niwelują rozbłyski, olśnienia i efekt halo.
Operacja usunięcia zaćmy
Jest to zabieg fakoemulsyfikacji polegający na rozbiciu naturalnej soczewki przy użyciu ultradźwięków i usunięciu jej, a w jej miejsce wszczepieniu soczewki sztucznej, jedno- lub wieloogniskowej. Soczewki wieloogniskowe zapewniają dobre widzenie na wszystkie odległości: do bliży, na odległości pośrednie (ok. 50-70 cm – to np. odległość pracy przy komputerze) oraz do dali. Soczewki występują również w wersji torycznej, tzn. korygują astygmatyzm (cylindry).
Jak przebiega zabieg?
Operację usunięcia zaćmy wykonuje się w znieczuleniu miejscowym przy użyciu kropli do oczu, cała procedura trwa ok. 15 minut. W CM MAVIT podczas każdego zabiegu zapewniona jest opieka anestezjologiczna.

Operacje usunięcia zaćmy wykonuje się w znieczuleniu miejscowym przy użyciu kropli do oczu, cała procedura trwa ok. 15 minut. W CM MAVIT podczas każdego zabiegu zapewniona jest opieka anestezjologiczna.
baza wiedzy
Znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania
lekarze
Nasi specjaliści zajmą się Twoim
