Leczenie bezdechu sennego

W zależności od nasilenia objawów choroby pacjenci kwalifikowani są do różnych metod leczenia. Pacjenci z obturacyjnym bezdechem podczas snu powinni otrzymać zalecenie redukcji masy ciała (jeśli mają nadwagę lub otyłość) oraz podjęcia zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej, przestrzegania diety, unikania przyjmowania środków nasennych i spożywania alkoholu przed snem.

Do sprawdzonych metod leczenia obturacyjnego bezdechu sennego (OBS) i/lub chrapania należą:

  • stosowanie aparatury podczas snu
  • zabiegi chirurgiczne.

Aparatura podczas snu

AliceOne
Jednym z najprostszych sposobów leczenia obturacyjnego bezdechu sennego jest wytwarzanie stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych przy użyciu CPAP – Continous Positive Airway Pressure. Leczenie za pomocą aparatu CPAP polega na stosowaniu podczas snu specjalnego urządzenia, które składa się z pompy powietrznej oraz maski wspomagając oddech podczas snu. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje masek do terapii CPAP – nosową (zakładaną na nos) oraz ustno-nosową (obejmuje jednocześnie nos i usta). Dzięki stałemu podtrzymywaniu ciśnienia powietrza przez pompę osoba chora może spokojnie spać. Pacjenci mówią, że już po pierwszej nocy stosowania aparatu CPAP odczuli poprawę w jakości snu i obudzili się bardziej wypoczęci.

Jak działa metoda wytwarzania stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych?

Zasada działania jest bardzo prosta. W większości przypadków przyczyną bezdechu jest zapadanie się tkanek w gardle podczas snu i blokowanie przez nie dróg oddechowych. Aby temu zapobiec, stosuje się regulowany przepływ powietrza pod ciśnieniem. Powoduje on, że górny odcinek dróg oddechowych pozostaje otwarty i uniemożliwia wystąpienie bezdechu. Powietrze pod ciśnieniem jest wytwarzane przez niewielkie urządzenie i wtłaczane do maski zakładanej na czas snu. Dopóki pacjent wdycha powietrze wtłaczane pod ciśnieniem, którego wartość została dobrana przez lekarza, jego sen nie będzie zakłócany bezdechem sennym.

Nieoperacyjna technika walki z chrapaniem. Bezpieczny sposób, by przesunąć żuchwę i język do przodu, rozszerzając drogi oddechowe i umożliwiając tym samym swobodne oddychanie.

Zabiegi chirurgiczne

W niektórych przypadkach pomocny w leczeniu bezdechu sennego może okazać się zabieg chirurgiczny.

W CM MAVIT w Katowicach proponujemy szeroki wachlarz zabiegów wykonywanych przez doświadczonych lekarzy m.in.:

Septoplastyka to nowoczesna, małoinwazyjna metoda endoskopowa korekcji przegrody nosa. Niedrożność spowodowana przez poważne odkształcenia przegrody prowadzi do przewlekłych schorzeń zatok oraz jest przyczyną bezdechu sennego. Sptoplastykla przywraca drożność jamy nosa, korygując kształt przegrody nosowej poprzez wycięcie niektórych jej fragmentów lub przebudowę jej struktury.


Operacje zatok przynosowych metodą FESS

Funkcjonalna endoskopowa operacja zatok (FESS) stanowi podstawową metodę leczenia przewlekłego zapalenia zatok przynosowych oraz wspiera leczenie bzdechu sennego. Metoda ta przywraca prawidłową wentylację i drenaż zatok oraz zapewnia sprawny mechanizm oczyszczania jam zatok. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym z dostępem przez otwory nosowe – bez nacinania powłok skórnych twarzy lub śluzówki jamy ustnej. Szpital CM MAVIT w Katowicach, jako jeden z nielicznych ośrodków, po operacji nosa i zatok przynosowych, stosujemy nowoczesne, wewnątrznosowe opatrunki typu Merocel.

Usunięcie migdałków podniebiennych (tonsillektomia) i/lub migdałka gardłowego (adenotomia)

Tonsillektomia jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięcie migdałków podniebiennych. Stosuje się ją w przypadku nawracających infekcji oraz przewlekłego zapalenia migdałów. Celem zabiegu jest przywrócenie swobody oddychania oraz zniwelowanie objawów nawracających zapaleń, infekcji dróg oddechowych. Adenotomia natomiast to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu trzeciego migdała. Przerośnięty migdałek gardłowy może być przyczyną wystąpienia mowy nosowej, a także chrapania czy nawet bezdechu sennego – na skutek zamykania światła dróg oddechowych podczas snu. Celem zabiegu jest przywrócenie swobodnego oddechu, a także redukcja chrapania i bezdechów sennych.

W CM MAVIT dążymy do tego, aby procedury chirurgiczne były jak najbardziej skuteczne i bezpieczne, a także małoinwazyjne. Dlatego też wybrane operacje laryngologiczne przeprowadza się:

Takie rozwiązanie poprawia skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów chirurgicznych. Za pomocą lasera można usuwać lub niszczyć tkanki (cięcie, odparowywanie). Urządzenie, tnąc jednocześnie zamyka naczynia w czasie zabiegu, co pozwala bezpieczniej usuwać tkanki. Znacznie zminjsza się także ryzyko krwawienia po zabiegu. Szczególnie ma to znaczenie przy narządach bardzo bogato ukrwionych, czyli m.in.: migdałki, język oraz wargi.

Laryngologiczne zabiegi endoskopowe przeprowadza się przy pomocy narzędzi chirurgicznych wprowadzanych przez nozdrza. Ta metoda pozwala na precyzyjne i małoinwazyjne usunięcie wszystkich zmian chorobowych. Metodą endoskopową wykonujemy wybrane zabiegi w obrębie: nosa, gardła, uszu, krtani i tchawicy.

Katowice:

Chcesz umówić wizytę
lub dowiedzieć się więcej?

Wypełnij formularz

lub zadzwoń

Do góry