Operacje ślinianki

Gruczoły ślinowe (ślinianki) ulokowane są wokół jamy ustnej. Podstawową funkcją ślinianek jest wytwarzanie śliny, która nawilża pokarmy i ułatwia połykanie. Ślina wytwarza również enzymy, rozpoczynając proces trawienia.

Głównymi gruczołami ślinowymi są pary ślinianek: przyusznych, podżuchwowych i podjęzykowych. Obok głównych gruczołów funkcjonują również mniejsze, rozsiane po całej jamie ustnej, odpowiadają one za produkcję śliny. Czasami praca głównych ślinianek zostaje zaburzona, wówczas należy podjąć leczenie operacyjne.

Wskazania do leczenia operacyjnego:

 • przewlekłe, nawracające zapalenie ślinianki
 • kamica ślinianki
 • sialoza (choroby ślinianek, w których dochodzi do obrzęku gruczołu oraz zmniejszenia wydzielania śliny)
 • nowotwory ślinianek łagodne oraz złośliwe.

Guzy gruczołów ślinowych diagnozowane są niezwykle rzadko. Najczęściej mają postać łagodną, jednakże część z nich może być nowotworem złośliwym.


Usunięcie ślinianki podżuchwowej

Operacja ślinianki podżuchwowej odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Na początku nacina się skórę nad ślinianką, następnie separuje się gruczoł wraz z torebką od tkanki podskórnej, okolicznych mięśni, naczyń i nerwów. Śliniankę zawsze usuwa się w całości wraz z fragmentem przewodu wyprowadzającego.

Zabieg musi być przeprowadzany ze szczególną ostrożnością, przede wszystkim z uwzględnieniem okolicznych zdrowych tkanek – nerwów.

Na jedną dobę po zabiegu pozostawia się w ranie dren.

Potencjalne powikłania pooperacyjne obejmują:

 • zaburzenia ruchomości wargi dolnej
 • zaburzenia ruchomości języka
 • zaburzenia czucia dna jamy ustnej i boku języka
 • krwawienie w jamie pooperacyjnej.

System śródoperacyjnego monitorowania nerwów

W Szpitalu Specjalistycznym CM MAVIT w Katowicach stosowany jest nowoczesny system śródoperacyjnego monitorowania nerwów (neuromonitoring) NIM 3 firmy Medtronic.

Urządzenie składa się z monitora oraz elektrod. Podczas operacji za pomocą elektrody tworzone są mapy struktur nerwowych danego pacjenta. Dzięki czemu system umożliwia precyzyjną lokalizację nerwów i kontrolowanie czynności w trakcie procedury, informując operatora za pomocą sygnałów dźwiękowych o zbliżaniu się narzędziami do miejsca występowania nerwów. Neuromonitoring wspomaga procedurę wycięcia zmian chorobowych, przy minimalnym narażeniu zdrowych tkanek. System NIM 3 weryfikuje integralności nerwu jeszcze przed zakończeniem zabiegu.   

Pełna kontrola nad przebiegiem operacji, jaką zyskuje operator podczas stosowania neuromonitoringu, zwiększa skuteczność procedury oraz przewidywalność zabiegu, co w konsekwencji pozwala uniknąć ryzyka powikłań związanych z uszkodzeniem nerwów, m.in.: chrypki oraz przejściowego lub stałego bezgłosu.

Usunięcie ślinianki przyusznej

Operacja ślinianki przyusznej odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Najczęściej usuwa się patologiczne tkanki wraz z fragmentem ślinianki.

Potencjalne powikłania po zabiegu obejmują:

 • zaburzenia czucia okolicy płatka małżowiny usznej
 • krwawienie w jamie pooperacyjnej
 • wyciek śliny z jamy pooperacyjnej
 • nadmierna potliwość i zaczerwienie skóry podczas spożywania posiłków.

Po zabiegach

W okresie pooperacyjnym stosowana jest antybiotykoterapia, zazwyczaj w okresie 5–7 dni. Opatrunki zmieniane są kilkukrotnie, dezynfekując każdorazowo ranę. W pierwszej dobie usuwa się dren. Pacjent, bez zaobserwowanych powikłań pooperacyjnych, wypisywany jest do domu po 3 dniach od zabiegu. Szwy natomiast usuwane są po 7 dniach od operacji.

W czasie rekonwalescencji zaleca się:

 • ochronę rany pooperacyjnej przed zamoczeniem przez 1 tydzień
 • oszczędzający tryb życia przez około 2 tygodnie.

Sialoendoskopia

Sialoendoskopia stosowana jest w leczeniu najczęstszych schorzeń gruczołów ślinowych, w tym kamicy ślinianek. Zabieg sialoendoskopii, w porównaniu z tradycyjnymi metodami, jest nowoczesną techniką zapewniającą bardzo duży komfort. Zabieg ten wykonywany jest przez naturalne ujścia – bez nacięć skórnych. Nie ma również ryzyka porażenia nerwu twarzowego.

Kamica gruczołów ślinowych jest schorzeniem, które charakteryzuje się zablokowaniem przewodów wyprowadzających ślinianki. Prowadzi to do bolesnego obrzęku i opuchnięcia części twarzy (przypominającego świnkę) oraz bólu podczas jedzenia i poruszania językiem.

Przyczyny dolegliwości:

 • zaburzenie wytwarzania śliny spowodowane zwężeniami przewodów wyprowadzających
 • dieta bogata w fosforany lub węglany wapnia
 • zaleganie w przewodach ślinowych resztek pokarmowych powodujących powstanie blokady, tzw. kamienia ślinowego.

Klasyczne metody chirurgiczne leczenia kamicy ślinianek uzależnione są od lokalizacji kamienia ślinowego. W przypadku zlokalizowania w obrębie miąższu gruczołu, istnieje konieczność jego usunięcia w całości. Gdy kamień znajduje się w okolicach ujścia przewodu, jego usunięcie wykonuje się poprzez nacięcie ściany przewodu w jamie ustnej. Częstymi powikłaniami tego typu zabiegów są zrosty pooperacyjne i nawrót dolegliwości. Całkowite usunięcie gruczołu ślinowego związane jest także z długim okresem rekonwalescencji i dodatkowo obarczone jest ryzykiem różnych powikłań, m.in. porażeniem nerwu twarzowego.

Sialoendoskopia natomiast jest zabiegiem małoinwazyjnym, który w Szpitalu Specjalistycznym Centrum Medycznego MAVIT w Katowicach wykonujemy w leczeniu najczęstszych schorzeń gruczołów ślinowych, w tym kamicy ślinianek.


Zalety sialoendoskopii:

 • brak cięć na skórze i szyi
 • brak ryzyka uszkodzenia gruczołu ślinowego
 • brak ryzyka porażenia nerwu twarzowego
 • minimalne ubytki krwi
 • krótki okres rekonwalescencji.

Zabieg sialoendoskopii polega na wprowadzeniu do przewodów ślinianek cienkiego, endoskopowego urządzenia wyposażonego w układ optyczny, który pozwala na wgląd w system przewodów wyprowadzających gruczołu ślinowego i zlokalizowanie przyczyny niedrożności. W zależności od tego, jaka jest przyczyna, korzystając z kanału operacyjnego, wprowadza się specjalne endoskopowe mikronarzędzia, za pomocą których usuwa się zalegające kamienie lub rozszerza zwężone odcinki przewodów wyprowadzających.

Zabieg sialoendoskopii wykonuje się w ramach chirurgii jednego dnia, z reguły w znieczuleniu miejscowym. Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić nieznaczne dolegliwości bólowe, które są niwelowane za pomocą dostępnych środków przeciwbólowych. Zwykle już po trzech dniach można wrócić do prowadzenia normalnego trybu życia.

Katowice:

Chcesz umówić wizytę
lub dowiedzieć się więcej?

Wypełnij formularz

lub zadzwoń

Do góry