Elektroliza rzęs

Rzęsy są elementem aparatu ochronnego oka i zabezpieczają oczy przed potem, pyłem, brudem i drobnymi owadami. Rzęsy spełniają swoją funkcję jedynie, gdy są prawidłowo ułożone. Nieprawidłowo rosnące mogą być przyczyną wielu poważnych schorzeń oka, takich jak np. przewlekłe stany zapalne. Dlatego w przypadku wystąpienia pierwszych objawów nieprawidłowo rosnących rzęs należy zgłosić się do lekarza okulisty, który zastosuje odpowiednie leczenie.

Wskazania do zabiegu elektrolizy rzęs

Objawy nieprawidłowego wzrostu rzęs są zazwyczaj bardzo dokuczliwe. Najbardziej typowe to:

  • uczucie ciała obcego w oku
  • łzawienie
  • mrużenie oczu
  • zaczerwienienie i przewlekły stan zapalny spojówek i brzegu powiek
  • powstanie łuszczki rogówki
  • w skrajnych przypadkach - owrzodzenie rogówki.

Zaobserwowanie wyżej wymienionych objawów powinno skłonić do odbycia wizyty u specjalisty chorób oczu.

Leczenie nieprawidłowo rosnących rzęs

Jedyną skuteczną metodą usuwania nieprawidłowo rosnących rzęs jest elektroliza (elektrokoagulacja). Pacjenci wymagają średnio 2 – 3 sesji zabiegowych, ponieważ elektroliza zapewnia trwałe usunięcie rzęs w fazie aktywnego wzrostu. 

Zabieg polega na zniszczeniu, a następnie usunięciu nieprawidłowo rosnących rzęs wraz z cebulkami. W czasie trwania zabiegu do dna mieszka włosowego wprowadza się cienką igiełkę pokrytą złotem, a następnie na kilka sekund do igły dostarczany jest prąd, który wytwarza ciepło niszczące mieszek włosa i tkanki odpowiedzialne za jego wzrost. Ostatni etap zabiegu polega na bezbolesnym wysunięciu rzęsy z mieszka włosowego.

Po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie brzegu powieki oraz niewielki obrzęk, dolegliwości te zwyczajowo ustępują po kilku dniach. W tym czasie należy stosować maść z antybiotykiem i sterydem, która przyspiesza gojenie i chroni przed nadkażeniem bakteryjnym.

Przeciwwskazania do zabiegu

Istnieje kilka przeciwwskazań do zabiegu elektrokoagulacji, są to:

  • ciąża
  • zaburzenia rytmu serca lub wszczepiony rozrusznik serca
  • niekontrolowana cukrzyca
  • epilepsja.

Głównymi zaletami przeprowadzenia elektrolizy rzęs są: trwałe usunięcie rzęs po wykonaniu zalecanej serii zabiegów, wysoki komfort i bezpieczeństwo.
elektroliza rzęs
Aparat elektrochirurgiczny Emed ES 120

Aparatura stosowana do zabiegu

W CM MAVIT w Warszawie do elektrolizy rzęs stosujemy najnowsze urządzenie Emed ES 120.  Dzięki jego parametrom technicznym zabieg jest skuteczny, szybki i bardzo precyzyjny. Ponadto doświadczenie specjalisty wykonującego zabieg zapewnia precyzję podczas zabiegu oraz przewidywalność jego efektów. Warszawa Bielany:

Chcesz umówić wizytę
lub dowiedzieć się więcej?

Wypełnij formularz

lub zadzwoń

Do góry