Witreoliza

Witreoliza – nieinwazyjna i bezbolesna metoda leczenia mętów ciała szklistego

Witreoliza polega na odparowaniu mętów ciała szklistego lub ewentualnym ich rozdrobnieniu i przesunięciu. Metoda wykorzystuje nanosekundowe impulsy światła laserowego o niskiej energii. Podczas procesu energia laserowa odparowuje składniki mętów – cząsteczki kolagenu i kwasu hialuronidowego – wytwarzając gaz. W wyniku tego męt jest usunięty lub zmniejszony do rozmiaru, który nie utrudnia widzenia.


Dla kogo przeznaczony jest zabieg witreolizy?

Kandydatami do zabiegu witreolizy są wszystkie osoby cierpiące z powodu trwałych (obecnych ponad 2 miesiące) ruchomych cieni w polu. W celu określenia, czy u danej osoby leczenie mętów w ciele szklistym będzie skuteczne – przeprowadza się badanie kwalifikacyjne.

Podczas kwalifikacji do zabiegu bierze się pod uwagę:

  • wiek pacjenta
  • wielkość i liczebność mętów oraz ich położenie, 
  • współistnienie innych schorzeń oczu.

Nie jest zalecane przeprowadzanie zabiegu u młodszych osób (<45) cierpiących z powodu mikroskopijnych, często niewidocznych w badaniu mętów położonych blisko siatkówki (1-2 mm).


Przeciwwskazaniami do zabiegu witreolizy mogą być:

  • męty związane z aktywnym zapaleniem ciała szklistego,
  • męty związane z nieleczonymi przedarciami siatkówki i nieleczonym odwarstwieniem siatkówki,
  • zbyt obwodowe położenie mętu,
  • zbyt duży rozmiar mętu lub zbyt duża liczba mętów,
  • astygmatyzm większego stopnia,
  • jaskra,
  • soczewki multifokalne

Przebieg zabiegu

Witreoliza wykonywana jest ambulatoryjnie w gabinecie okulistycznym i zwykle trwa od 20 do 60 minut. Pacjenci wymagają średnio dwóch sesji zabiegowych, w szczególnych przypadkach konieczne jest powtórzenie procedury. Bezpośrednio przed zabiegiem podaje się krople do oczu rozszerzające źrenice oraz znieczulające. Na oko nakłada się specjalną soczewkę kontaktową, a następnie wykonuje się naświetlanie laserem emitowanym przez specjalnie zaprojektowany mikroskop. W trakcie zabiegu pacjent może obserwować małe, ciemne plamki/cienie, które sygnalizują, że męty są odparowywane do małych pęcherzyków gazu. Te pęcherzyki szybko się rozpuszczają i wchłaniają. Po zakończeniu sesji terapeutycznej pacjent wraca do domu.

Bezpośrednio po zabiegu niektórzy pacjenci mogą odczuwać niewielki dyskomfort, zaczerwienienie lub czasowo niewyraźne widzenie. Zgłaszane działania niepożądane i powikłania związane
z witreolizą są bardzo rzadkie. Mogą obejmować: powstanie zaćmy, wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, uszkodzenia siatkówki.


W Szpitalu Specjalistycznym Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie zabiegi witreolizy wykonujemy przy użyciu specjalnie zaprojektowanego do tego typu zabiegów lasera Ultra Q Reflex™ firmy Ellex.

Warszawa Bielany:

Katowice:

Warszawa Bielany

600 zł

Katowice Nikiszowiec

400 zł

Chcesz umówić wizytę
lub dowiedzieć się więcej?

Wypełnij formularz

lub zadzwoń

Do góry