Kwalifikacja do laserowej korekcji

Kwalifikacja na podstawie wywiadu

Kwalifikację do zabiegu laserowej korekcji wzroku rozpoczyna krótki wywiad. Odpowiedzi na zawarte w Formularzu kwalifikacyjnym pytania o: wiek, stabilizację wady wzroku, rodzaje i moce szkieł kontaktowych i okularowych, choroby pozwalają wstępnie ocenić możliwość wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Kwalifikacja na podstawie wywiadu nie wymaga wizyty w CM MAVIT. Wystarczy wypełnić zawarty na stronie internetowej CM MAVIT Formularz kwalifikacyjny lub skontaktować się z Centrum Telefonicznym CM MAVIT (0-22) 569 59 00.

Kwalifikacja na podstawie dokładnych badań

Możliwa jest także wizyta w jednym z punktów konsultacyjnych CM MAVIT zlokalizowanych na terenie całego kraju. 

O możliwości skorzystania z laserowej korekcji wzroku ostatecznie zdecyduje lekarz specjalista CM MAVIT po dokładnym badaniu kwalifikacyjnym, na etapie szczegółowych badań narządu wzroku. Lekarz określa wadę wzroku, ocenia ostrość widzenia, ustawienie gałek ocznych, średnicę źrenicy. Szczegółowo bada rogówkę (jej grubość i krzywiznę), soczewkę i dno oka. 

Badanie

W CM MAVIT proponujemy naszym pacjentom dwie formy przeprowadzenia pełnych badań kwalifikacyjnych do laserowej korekcji wad wzroku.

Badanie kwalifikacyjne może zostać przeprowadzone w ciągu jednego dnia, wówczas trwa ono 3–4 godziny, konieczne jest zdjęcie soczewek miękkich (2 – 3 tygodnie przed badaniem) i twardych (3 – 4 tygodnie przed badaniem). Podczas kwalifikacji ocenia się wielkość wady (z rozszerzaniem źrenic), grubość rogówki, szerokość źrenic, przeprowadza się ocenę dna oka. Na tym etapie specjalista chorób oczu określa, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Drugą formą jest rozłożenie badania kwalifikacyjnego na dwa etapy, przy czym każdy etap odbywa się innego dnia.

1 etap – badanie bezdotykowe – nie wymaga przygotowania. Soczewki można zdjąć dzień przed badaniem. Oceniana jest wielkość wady, kształt rogówki, jej grubość, szerokość źrenic w ciemności. Przeprowadzane jest również badanie w lampie szczelinowej, które pozwala wykluczyć nieprawidłowości w zakresie przedniego odcinka oka. Na tym etapie pacjent zostaje wstępnie zakwalifikowany do zabiegu laserowej korekcji wzroku, konieczne jest jeszcze przeprowadzenie dalszych, szczegółowych badań.

2 etap – pełne badanie – trwające od 2 do 3 godzin, wymagające rozszerzania źrenic, w celu oceny ostatecznej wielkości wady wzroku. Podczas badania ocenia się dno oka, aby wykluczyć wszelkie patologie (konieczne jest zdjęcie soczewek miękkich na minimum (2 – 3 tygodnie przed badaniem) i twardych (3 – 4 tygodnie przed badaniem).

Pełna i wnikliwa ocena wyników badań pozwala zakwalifikować pacjenta do chirurgii refrakcyjnej i gwarantuje bezpieczne przeprowadzenie zabiegu.

Po pozytywnym zakończeniu badania kwalifikacyjnego następuje rozmowa z Pacjentem, podczas której lekarz wyjaśnia, na czym polegają poszczególne metody korekcji wad wzroku oraz ustala wraz z Pacjentem najlepszą metodę (w swoim wyborze kieruje się anatomiczną budową oka – zwłaszcza grubością rogówki i trybem życia kandydata do laserowej korekcji).

Lekarz ma do wyboru metody powierzchniowe (PRK//EBK™) i metody głębokie (femtoLASIK/ReLEx® Smile). Jeżeli np. wykonywany zawód jest związany z narażeniem oka na urazy (służby specjalne, sportowcy itp.), wskazany będzie zabieg metodą powierzchowną np. EBK™.

CORVIS I PENTACAM – jeszcze bardziej bezpieczna kwalifikacja przedoperacyjna

Grafika: CORVIS I PENTACAM – jeszcze bardziej bezpieczna kwalifikacja przedoperacyjna

W Centrum Medycznym MAVIT w Warszawie, jako jednym z niewielu ośrodków w Polsce, stosujemy nowoczesną platformę diagnostyczną składającą się z aparatów firmy Oculus: CORVIS ST i Pentacam.

CORVIS i PENTACAM dają możliwość jeszcze dokładniejszego badania pacjentów, dzięki czemu zwiększamy bezpieczeństwo operacji laserowej korekcji wad wzroku. Oba aparaty możemy porównać do dwóch parasoli zapewniających podwójną ochronę i podwójne bezpieczeństwo. Parasole takie otwieramy nad naszymi pacjentami w czasie kwalifikacji przedoperacyjnych.Zakres korekcji dla metod:

PRK/EBK™:

  • krótkowzroczność do -8,0D
  • nadwzroczność niewielkiego stopnia
  • astygmatyzm do 5,0D

femtoLASIK

  • krótkowzroczność do -10,0D
  • nadwzroczność do +4,0D
  • astygmatyzm do 5,0D

ReLEx® Smile

  • krótkowzroczność od -0,5D do -10D
  • astygmatyzm krótkowzroczny od -0,25D do -3,0D

Chcesz umówić wizytę
lub dowiedzieć się więcej?

Wypełnij formularz

lub zadzwoń

Do góry