Laserowe udrażnianie dróg łzowych

Laserowe DCR – małoinwazyjna metoda udrażniania dróg łzowych.

Drogi łzowe, odprowadzające łzy z worka spojówkowego, składają się z punktów łzowych, kanalików łzowych w górnej i dolnej powiece, worka łzowego leżącego w zagłębieniu kości łzowej oraz przewodu nosowo-łzowego uchodzącego do jamy nosowej. Gdy kanalik łzowy, odpowiadający za odprowadzenie łez z powierzchni oczu, zostaje zablokowany, dochodzi do niedrożność dróg łzowych.

Objawami niedrożności są:

  • nadmierne łzawienie
  • obrzęk powiek
  • ropne zapalenia spojówek
  • rzadziej zaczerwienienie.
Interwencja chirurgiczna w przypadku niedrożności dróg łzowych jest konieczna nie tylko z powodu uciążliwych dla Pacjenta dolegliwości, ale przede wszystkim z powodu ryzyka wystąpienia bardzo bolesnego ropnia worka łzowego, co w konsekwencji może doprowadzić do zakażenia tkanek oczodołu i powikłań ze strony narządu wzroku.

Innowacyjność techniki LDCR

Konwencjonalne metody chirurgii przewodu nosowo-łzowego, choć przywracają drożność dróg łzowych, często wiążą się z koniecznością zastosowania znieczulenia ogólnego podczas operacji oraz kilkudniowej hospitalizacji. Konsekwencją operacji z dostępu przezskórnego jest blizna w miejscu nacięcia, w okolicy kąta przyśrodkowego szpary powiek. W okresie pooperacyjnym występują sińce w okolicy miejsca wykonywania operacji, obrzęk tkanek oraz pozostają szwy w miejscu nacięcia. Okres rekonwalescencji trwa klika dni.

Technika laserowego udrażniania dróg łzowych, w odróżnieniu od konwencjonalnych metod chirurgii przewodu nosowo-łzowego, jest mniej inwazyjna, charakteryzuje się znikomym krwawieniem podczas operacji – na skórze twarzy nie wykonuje się żadnego nacięcia. Procedurę przeprowadza się w trybie jednodniowym. Okres rekonwalescencji jest bardzo krótki, już następnego dnia Pacjenci czują się bardzo dobrze, objawy niepożądane występują niezwykle rzadko.

Istota zabiegu

Laserowe DCR (przezkanalikowa laserowa dakrocystorhinostomia) przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Technika polega na wprowadzeniu do dróg łzowych (od strony oka, poprzez kanaliki łzowe) cienkiego jak włos światłowodu połączonego z laserem diodowym. Po dojściu do worka łzowego uruchamiany jest laser i za jego pomocą wytwarzana jest przetoka do jamy nosowej. Zabieg trwa ok. 20 minut i odbywa się pod kontrolą endoskopu nosowego (czyli kamery wprowadzonej do nosa), celem pełnej kontroli wzrokowej w miejscu wykonywania zespolenia. Każda operacja rekonstrukcji dróg łzowych wiąże się rutynowo z założeniem cienkiej rurki silikonowej do dróg łzowych, w celu uchronienia wytworzonej przetoki przed jej zarośnięciem. Rurka utrzymująca drożność kanalików łzowych, pozostaje w nich przez okres od 3 do 6 miesięcy po zabiegu, po czym jest usuwana. Pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości związanych z obecnością ciała obcego – rurka jest przezroczysta, praktycznie niezauważalna dla otoczenia i z reguły nie powoduje żadnych dolegliwości. Podczas rutynowych kontroli pooperacyjnych drogi łzowe są przepłukiwane solą fizjologiczną.


Zalety laserowego udrażniania dróg łzowych:

  • małoinwazyjność
  • brak blizny pooperacyjnej
  • krótki okres rekonwalescencji
  • przewidywalność.

Procedura laserowego udrażniania dróg łzowych w Szpitalu Specjalistycznym CM MAVIT w Katowicach wykonywana jest w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Chcesz umówić wizytę
lub dowiedzieć się więcej?

Wypełnij formularz

lub zadzwoń

Do góry