Leczenie stożka rogówki

JASIU, NIE TRZYJ OCZU!

Jasiek miał 17 lat i alergię. Swędzące oczy nie dawały mu spokoju. Jedyną ulgę odczuwał, gdy mocno, aż „do kości”, pocierał oczy. Dokuczało mu bardziej lewe oko. Tarł je w dzień, a w nocy układał się na lewym boku i uciskał ręką podłożoną pod głowę. Coraz gorzej widział. Przedmioty, litery na tablicy w szkole miały coraz większe cienie, światła ciągnęły za sobą długie ogony, jak komety. Mrużył oczy, by widzieć lepiej. Nie przyznał się rodzicom. Marzył o prawie jazdy. Lekarz, który go badał nie chciał wypisać zaświadczenia, wysłał do okulisty. Okulista rozpoznał u niego stożek rogówki obojga oczu, bardziej zaawansowany w oku lewym. Keratoconus po łacinie...

Gdyby sytuacja ta wydarzyła się ponad 15 lat temu, okulista zapisałby Jasiowi okulary, może soczewki kontaktowe, zabroniłby trzeć oczu i nakazał regularne kontrole okulistyczne. Gdyby choroba postępowała szybko, zaproponowałby przeszczep rogówki. Wówczas był to jedyny sposób leczenia stożka rogówki. Ale nie teraz!

W XXI wieku w znacznym stopniu poprawiły się metody zarówno rozpoznawania, jak i leczenia stożka rogówki. Dzięki nim możemy odroczyć w czasie lub uniknąć konieczności przeszczepienia rogówki.

Co to jest stożek rogówki?

Stożek rogówki (keratoconus) to choroba rogówki występująca, jak podają statystyki, z częstością 1:2000 osób. Może rozpocząć się już w dzieciństwie. Polega ona na samoistnym scieńczaniu się rogówki, powodującym narastanie wady wzroku, powstawanie astygmatyzmu nieregularnego, a tym samym pogarszanie się widzenia.

Stożek rogówki występuje zdecydowanie częściej u Pacjentów z:

 • alergią
 • nawykowym pocieraniem oczu.

Choroba ta nie wywołuje bólu, jej wykrycie lub potwierdzenie następuje po dokładnych badaniach topografii rogówki. W początkowych stadiach stożka ostrość widzenia może być w zadowalający sposób korygowana okularami lub soczewkami kontaktowymi. W stadiach zaawansowanych korekcja taka jest niewystarczająca.

CORVIS I PENTACAM – jeszcze bardziej bezpieczna kwalifikacja przedoperacyjna

Grafika: CORVIS I PENTACAM – jeszcze bardziej bezpieczna kwalifikacja przedoperacyjna

W Centrum Medycznym MAVIT w Warszawie, jako jednym z niewielu ośrodków w Polsce, stosujemy nowoczesną platformę diagnostyczną składającą się z aparatów firmy Oculus: CORVIS ST i Pentacam.

Połączenie badań z obu aparatów (PENTACAM i CORVIS) daje możliwość oceny zarówno kształtu, jak i mechanicznych właściwości rogówki, czyli tomografii i biomechaniki. Pozwala wykrywać wczesne postacie stożka rogówki, choroby będącej bezwzględnym przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wad wzroku. Wykrycie stożka rogówki w jego początkowym stadium daje możliwość wczesnego zastosowania leczenia – utwardzenia rogówki zabiegiem crosslinking – spowalniającego lub nawet hamującego postęp tej choroby rogówki.

Leczenie stożka rogówki

W celu zatrzymania lub w znacznym stopniu spowolnienia progresji stożka rogówki, w CM MAVIT proponujemy Pacjentom następujące metody leczenia:

 • Cross linking
 • wszczepianie pierścieni śródrogówkowych z wykorzystaniem lasera femtosekundowego
 • soczewki fakijne
 • specjalnie dostosowane operacje korekcji laserowej (w wybranych przypadkach)

Wybór metody leczenia stożka rogówki dokonywany jest przez lekarza wspólnie z Pacjentem po dokładnych badaniach diagnostycznych.

Pierścienie śródrogówkowe

W kwietniu 2015 roku wprowadziliśmy w Centrum Medycznym MAVIT w Warszawie kolejną metodę leczenia stożka rogówki – wszczepianie pierścieni śródrogówkowych z wykorzystaniem lasera femtosekundowego.

Pierścienie śródrogówkowe zostały po raz pierwszy wykorzystane do leczenia stożka rogówki w 1997 roku we Francji. Pierścienie wykonane są z PMMA, czyli polimetylmetakrylatu – materiału bardzo dobrze tolerowanego przez ludzkie oko (z tego samego materiału produkowane są również niektóre soczewki wewnątrzgałkowe, stosowane w chirurgii zaćmy od wielu lat).

Wszczepienie pierścieni może zahamować lub spowolnić postęp stożka, a jednocześnie, w wielu przypadkach, poprawić ostrość wzroku i usprawnić tolerancję soczewek kontaktowych.

Zarówno Cross linking, jak i pierścienie śródrogówkowe pozwalają odroczyć na wiele lat lub wykluczyć konieczność wykonania przeszczepu rogówki.

Pierścienie wszczepiamy u pacjentów ze:

 • stożkiem rogówki
 • słabą ostrością wzroku bez okularów
 • nietolerancją soczewek kontaktowych.

Po zahamowaniu progresji stożka rogówki można stosować również inne, komplementarne chirurgiczne metody poprawy ostrości wzroku – soczewki fakijne lub, w niektórych przypadkach, specjalne techniki korekcji laserowej.

Na czym polega zabieg wszczepiania pierścieni śródrogówkowych?

Pierścienie umieszczane są w rogówce w specjalnie dla nich przygotowanych kanałach śródrogówkowych. Początkowo kanały śródrogówkowe wytwarzano ręcznie przy pomocy specjalnych narzędzi, zwanych dyssektorami. Po wprowadzeniu do chirurgii okulistycznej lasera femtosekundowego wytwarzanie kanałów stało się zdecydowanie bezpieczniejsze, łatwiejsze i dokładniejsze. W CM MAVIT wykorzystujemy laser femtosekundowy VisuMax® firmy Carl Zeiss Meditec. Kanały utworzone przez laser femtosekundowy mają precyzyjny kształt, przewidywalną głębokość i szerokość. Zmniejsza to w ogromnym stopniu ryzyko możliwych powikłań śródoperacyjnych i pooperacyjnych. Umożliwia również przeprowadzenie zabiegu w kroplowym znieczuleniu miejscowym.

Pierścienie wszczepione do rogówki:

 • zmieniają siły napięcia wewnątrzrogówkowego
 • powodują zwiększenie regularności rogówki
 • spłaszczają zbyt strome, a wystramiają zbyt płaskie części rogówki.

Dzięki czemu spowalniają lub zatrzymują progresję choroby i w wielu przypadkach poprawiają ostrość wzroku.

Obecnie w CM MAVIT stosujemy pierścienie śródrogówkowe: INTACS i Ferrara (pierścienie różnią się kształtem, grubością i długością – wybór dokonywany jest w zależności od rodzaju stożka rogówki).

Warszawa Bielany:

Chcesz umówić wizytę
lub dowiedzieć się więcej?

Wypełnij formularz

lub zadzwoń

Do góry