CM Mavit - Logo
Warszawa – Bielany

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 8:00 - 20:00

sob: 8:00 - 15:00

Warszawa – Ursynów

Ośrodek Diagnostyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Migdałowa 4, 02-796 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 08:00 - 20:00

Katowice

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Katowicach

ul. Szopienicka 65, 40-431 Katowice (Nikiszowiec)

godziny pracy:

pon-nd: całodobowo

Biuro Zarządu
Centrum medyczne Mavit Sp. z o.o.
ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa
Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z:
Karol Tondera
Dyrektor Operacyjny Spółki

Na czym polega usuwanie mętów z oka?

Usuwanie mętów z ciała szklistego oka to zabieg znacznie poprawiający komfort życia pacjentów z tym problemem okulistycznym. Są to zwykle osoby, które uskarżają się na trwałe, ruchome cienie obecne w polu ich widzenia. Nieinwazyjne i bezbolesne leczenie laserowe przynosi trwałe efekty i jest realizowane w pełni profesjonalnie w specjalistycznych placówkach.

Męty w oku – co to takiego?

Zmętnienie ciała szklistego nazywane jest powszechnie „mroczkami”. To nic innego jak ciemne plamy, punkty czy kropki w obrębie pola widzenia. Pacjenci określają je na różne sposoby. Poruszają się one razem z ruchem samego oka. Zwykle męty pojawiają się podczas patrzenia na bardzo jasne obiekty, np. słońce, niebo, ale także ekran komputera czy telewizora. Jest to zjawisko normalne, pod warunkiem, że pojawia się od czasu do czasu. Nagłe zwiększenie ilości mętów i ich dłuższa obecność wymaga konsultacji okulistycznej.

Jak tworzą się męty?

Należy zaznaczyć, że ciało szkliste oka jest substancją, która wypełnia gałkę oczną. Ma galaretowatą konsystencję i składa się z kolagenu oraz kwasu hialuronowego. Z upływem lat w obrębie ciała szklistego dochodzi do zwyrodnień, na skutek których składniki te ulegają uszkodzeniu. W efekcie ciało szkliste traci ochronę, odwadnia się i obkurcza, a to prowadzi do powstawania złogów zwanych właśnie mętami.

Różne typy mętów oka

Męty nie zawsze przybierają postać plamek czy kropek. Niektórzy pacjenci uskarżają się na nietypowe kształty mętów. Najczęstsze z nich to:

 • nitki – często dotyczą młodych osób. Są cienkie i gęste. Objawiają się w postaci licznych punktów lub nitek przywodzących na myśl pajęczynę;
 • męty rozproszone – kształtem przypominają chmury i pojawiają się na skutek naturalnego procesu starzenia się oka;
 • pierścienie Weissa – są to męty o kształcie pierścieni. Widoczne są jako duże, włókniste zmętnienia, znajdujące się zwykle w bezpiecznej odległości od soczewki i siatkówki. Dzięki temu można je usunąć metodą laserową.

Skąd biorą się męty w oku?

Ten problem może dotyczyć osób w każdym wieku. Największe prawdopodobieństwo pojawienia się mętów dotyczy natomiast pacjentów po 60. roku życia. Na ich występowanie mogą wpływać takie czynniki jak:

 • cukrzyca,
 • operacja zaćmy,
 • krótkowzroczność,
 • zmiany pozapalne,
 • urazy oka,
 • proces odłączania tylnego ciała szklistego.

Usuwanie mętów – witreoliza laserowa

Witreoliza, czyli procedura LFT (Laser Floater Treatment), to nieinwazyjny sposób leczenia mętów w ciele szklistym. W trakcie zabiegu dochodzi do odparowania mętów, a jeśli nie jest to możliwe – rozdrabnia się je na mniejsze części i przesuwa. W tym celu stosuje się nanosekundowe impulsy światła laserowego o wysokiej energii. Jak dokładnie działa laser na ciało szkliste oka?

Pochodząca z niego energia odparowuje poszczególne składniki mętów, czyli cząsteczki kwasu hialuronidowego oraz kolagen. Dzięki całej procedurze witreolizy laserowej męty zostają całkowicie usunięte albo pomniejszone na tyle, że nie sprawiają kłopotów z widzeniem.

Kwalifikacja do zabiegu

Przed witreolizą konieczne jest przeprowadzenie kwalifikacji pacjenta do zabiegu. Polega ona na wykonaniu szczegółowych badań okulistycznych oraz USG. Lekarz uwzględnia także takie czynniki jak:

 • wiek pacjenta,
 • ogólną kondycję oka,
 • wielkość i położenie mętów.

Jak przebiega witreoliza?

Zabieg przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych. W większości przypadków konieczne jest odbycie dwóch sesji, a każda z nich może trwać od 20 minut do godziny. Czasami niezbędne jest powtórzenie całej procedury podczas kolejnych zabiegów. Tuż przed rozpoczęciem procedury pacjent ma wkraplane do oka krople rozszerzające źrenice i jednocześnie znieczulające. Następnie lekarz wykonujący witreolizę laserową nakłada na oko specjalną soczewkę i naświetla je laserem. Po operacji nie jest konieczna hospitalizacja ani długa rekonwalescencja.

Przeciwwskazania do zabiegu

Laserowe usuwanie mętów z oka nie jest zalecane osobom poniżej 45. roku życia. Zabieg nie jest stosowany także wtedy, gdy męty nie są zbyt duże i uciążliwe, a ponadto znajdują się w pobliżu siatkówki – ok. 2 mm od niej. Pacjent, który cierpi na choroby zapalne oczu, także nie przejdzie pomyślnie kwalifikacji do zabiegu.

Co się dzieje po witreolizie?

Choć usuwanie mętów z oka tą metodą nie jest inwazyjne i zwykle bezpośrednio po zabiegu pacjent może normalnie funkcjonować, bardziej wrażliwe osoby mogą odczuwać dyskomfort. W niektórych przypadkach pojawia się okresowe zaczerwienienie oka. Większe komplikacje czy działania niepożądane po witreolizie zdarzają się niezwykle rzadko. Niepokoju nie powinny także wzbudzać tuż po operacji niewielkie plamki w dolnej części pola widzenia. To prawdopodobnie pęcherzyki gazu powstałego w wyniku procesu odparowywania mętów i powinny zniknąć w niedługim czasie.

Laserowe usuwanie mętów z oka to zabieg przeprowadzany ze starannością i z wykorzystaniem nowoczesnej technologii. W Centrum Medycznym Mavit pacjenci mogą liczyć na profesjonalną obsługę i pomoc specjalistów, którzy przed rozpoczęciem leczenia przeprowadzą rzetelną kwalifikację.

Masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości?
Nasza wykwalifikowana kadra odpowie na Twoje pytania!
lub