CM Mavit - Logo
Warszawa – Bielany

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 8:00 - 20:00

sob: 8:00 - 15:00

Warszawa – Ursynów

Ośrodek Diagnostyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Migdałowa 4, 02-796 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 08:00 - 20:00

Katowice

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Katowicach

ul. Szopienicka 65, 40-431 Katowice (Nikiszowiec)

godziny pracy:

pon-nd: 8:00-20:00 infolinia; całodobowo - ostry dyżur

Biuro Zarządu
Centrum medyczne Mavit Sp. z o.o.
ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa
Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z:
Karol Tondera
Dyrektor Operacyjny Spółki

Na czym polega usuwanie mętów z oka?

Usuwanie mętów z ciała szklistego oka to zabieg znacznie poprawiający komfort życia pacjentów z tym problemem okulistycznym. Są to zwykle osoby, które uskarżają się na trwałe, ruchome cienie obecne w polu ich widzenia. Nieinwazyjne i bezbolesne leczenie witreolizą laserową przynosi trwałe efekty i jest realizowane w pełni profesjonalnie w specjalistycznych placówkach.

Męty w oku – co to takiego?

Zmętnienie ciała szklistego nazywane jest powszechnie „mroczkami”. To nic innego jak ciemne plamy, punkty czy kropki w obrębie pola widzenia. Pacjenci określają je na różne sposoby. Poruszają się one razem z ruchem samego oka. Zwykle męty pojawiają się podczas patrzenia na bardzo jasne obiekty, np. słońce, niebo, ale także ekran komputera czy telewizora. Jest to zjawisko normalne, pod warunkiem że pojawia się od czasu do czasu. Nagłe zwiększenie ilości mętów w ciele szklistym i ich dłuższa obecność wymaga konsultacji okulistycznej.

Przyczyn tego zjawiska może być wiele. W większości przypadków jest to wynik procesu starzenia się. Do pozostałych czynników wpływających na pojawienie się mętów w oczach należą:

 • cukrzyca,
 • operacja zaćmy,
 • krótkowzroczność,
 • zmiany pozapalne,
 • proces odłączania tylnego ciała szklistego,
 • zapalenie wnętrza oka,
 • zmiany poziomu insuliny,
 • urazy oczu,
 • operacje oczu,
 • choroby narządu wzroku.

Męty ciała szklistego są wynikiem utraty jego elastyczności. Jest to wynik starzenia się organizmu. Kolejną ważną przyczyną jest nagły wyrzut insuliny, który wpływa także na jakość widzenia. Ten problem może jednak dotyczyć osób w każdym wieku. Największe prawdopodobieństwo pojawienia się mętów występuje po 60. roku życia. 

Jak tworzą się męty?

Każdy człowiek przynajmniej raz w życiu doświadczył tego dziwnego zjawiska. Niewielkie plamki lub cienie w polu widzenia to właśnie męty w oku. Zazwyczaj nie zwraca się na nie uwagi, ale gdy pojawiają się coraz częściej i z większą intensywnością, mogą znacząco wpływać na komfort życia. 

Należy zaznaczyć, że ciało szkliste jest substancją, która wypełnia gałkę oczną. Ma galaretowatą konsystencję i składa się z kolagenu oraz kwasu hialuronowego. Z upływem lat w jego obrębie dochodzi do zwyrodnień, na skutek których składniki te ulegają uszkodzeniu. W efekcie ciało szkliste traci ochronę, odwadnia się i obkurcza, a to prowadzi do powstawania złogów zwanych właśnie mętami w oczach.

Typy mętów ciała szklistego oka 

Męty w ciele szklistym oka nie zawsze przybierają postać plamek czy kropek. Niektórzy pacjenci uskarżają się na ich nietypowe kształty. Najczęstsze z nich to:

 • nitki – dotyczą przeważnie młodych osób. Są cienkie i gęste. Objawiają się w postaci licznych punktów lub nitek przywodzących na myśl pajęczynę,
 • męty rozproszone – kształtem przypominają chmury i pojawiają się na skutek naturalnego procesu starzenia się oka,
 • pierścienie Weissa – są to męty w kształcie pierścieni. Widoczne są jako duże, włókniste zmętnienia, znajdujące się zwykle w bezpiecznej odległości od soczewki i siatkówki. Dzięki temu można je usunąć metodą laserową.

Osoby uskarżające się na męty w oczach opisują obraz ten jako dosyć specyficzny. Widzą je zwykle na jasnym tle, na przykład gdy patrzą na biały ekran lub w niebo. Męty przybierają postać cieniutkich nitek, które podążają za wzrokiem, a gdy pacjenci na nie patrzą, te uciekają. Uczucie to jest określane jako drażniące. 

Witreoliza laserowa jako skuteczna metoda usuwania mętów 

Witreoliza laserowa, czyli procedura LFT (Laser Floater Treatment), to nieinwazyjny sposób leczenia mętów w ciele szklistym. W trakcie zabiegu dochodzi do ich odparowania, a jeśli nie jest to możliwe – rozdrabnia się je na mniejsze części i przesuwa. W tym celu stosuje się nanosekundowe impulsy  światła laserowego o wysokiej energii. Jak dokładnie działa laser na ciało szkliste oka?

Pochodząca z niego energia odparowuje poszczególne składniki mętów, czyli cząsteczki kwasu hialuronidowego oraz kolagen. Dzięki całej procedurze witreolizy laserowej męty zostają całkowicie usunięte z oka albo pomniejszone na tyle, że nie sprawiają kłopotów z widzeniem. Jest to nieinwazyjny i bezpieczny zabieg. Mogą zostać mu poddane wszystkie osoby cierpiące z powodu obecnych od kilku miesięcy ruchomych mętów w oczach

Kwalifikacja do zabiegu

Przed witreolizą laserową konieczne jest przeprowadzenie kwalifikacji pacjenta do zabiegu. Polega ona na wykonaniu szczegółowych badań okulistycznych oraz USG. Lekarz uwzględnia także takie czynniki jak:

 • wiek,
 • ogólna kondycja oka,
 • wielkość i położenie mętów.

Witreoliza laserowa nie jest polecana osobom poniżej 45. roku życia, u których męty ciała szklistego są niewielkie i niewidoczne w badaniu. Przeciwwskazaniem jest także lokalizacja plamek w odległości 1-2 mm od siatkówki oka. Kwalifikacji pomyślnie nie przejdzie także pacjent, który cierpi na choroby zapalne oczu.

Jak przebiega witreoliza laserowa?

Zabieg przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych. W większości przypadków konieczne jest odbycie dwóch sesji, a każda z nich może trwać od 20 minut do godziny. Czasami niezbędne jest powtórzenie całej procedury podczas kolejnych zabiegów. 

Tuż przed rozpoczęciem pacjentowi aplikuje się krople rozszerzające źrenice i jednocześnie znieczulające. Następnie lekarz wykonujący witreolizę laserową nakłada na oko specjalną soczewkę i naświetla je laserem. Po operacji nie jest konieczna hospitalizacja ani długa rekonwalescencja.

Co się dzieje po witreolizie?

Choć usuwanie mętów z oka tą metodą nie jest inwazyjne i zwykle bezpośrednio po zabiegu pacjent może normalnie funkcjonować, bardziej wrażliwe osoby mogą odczuwać dyskomfort. W niektórych przypadkach pojawia się okresowe zaczerwienienie oka. Większe komplikacje czy działania niepożądane po witreolizie laserowej zdarzają się niezwykle rzadko. Niepokoju nie powinny także wzbudzać tuż po operacji niewielkie plamki w dolnej części pola widzenia. To prawdopodobnie pęcherzyki gazu powstałego w wyniku procesu odparowywania mętów z oka i powinny zniknąć w niedługim czasie.

Laserowe usuwanie mętów z ciała szklistego to zabieg przeprowadzany ze starannością i z wykorzystaniem nowoczesnej technologii. W Centrum Medycznym Mavit pacjenci mogą liczyć na profesjonalną obsługę i pomoc specjalistów, którzy przed rozpoczęciem leczenia przeprowadzą rzetelną kwalifikację.

Skuteczność zabiegu 

Witreoliza laserowa to nieinwazyjna, bezbolesna i bezpieczna metoda usuwania zmętnień. Dzięki niej gęsta, niepigmentowana tkanka zostaje odparowana, obkurczona, przemieszczona lub ścieńczona. Z zabiegu mogą skorzystać osoby, u których męty ciała szklistego występują w czasie powyżej dwóch miesięcy. Jego skuteczność według różnych źródeł wynosi od 60 do 95%. Aby efekt utrzymał się jak najdłużej, witreoliza może być powtarzana. 

Powikłania po witreolizie laserowej nie są częstym zjawiskiem. Występują raczej sporadycznie i zazwyczaj mają charakter łagodny i przemijający. U pacjenta możepojawić się:

 • pieczenie oka,
 • przejściowy wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, 
 • niewyraźne widzenie do dali przez kilka dni.

Jeśli lekarz prowadzący zachowa odpowiedni dystans do soczewki oka i siatkówki, do poważniejszych powikłań nie dochodzi. Dlatego tak istotna jest dbałość o precyzję i bezpieczeństwo podczas wykonywania witreolizy laserowej

Co jeszcze warto wiedzieć?

Pacjenci, którzy chcą skorzystać z zabiegu witreolizy laserowej, powinni wiedzieć, że procedura ta pozwala na zmniejszenie utrudniających widzenie mętów w oczach, ale nie na ich całkowite usunięcie. W trakcie jej przeprowadzania mogą być dostrzegalne błyski i przemieszczające się pęcherzyki gazu. Zjawisko to nie powoduje jednak ani bólu, ani dyskomfortu. Po witreolizie laserowej jakość widzenia może ulec pogorszeniu na kilka godzin. Zaleca się badanie kontrolne. Powinno być wykonane dzień po zabiegu.

Masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości?
Nasza wykwalifikowana kadra odpowie na Twoje pytania!
lub