CM Mavit - Logo
Warszawa – Bielany

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 8:00 - 20:00

sob: 8:00 - 15:00

Warszawa – Ursynów

Ośrodek Diagnostyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Migdałowa 4, 02-796 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 08:00 - 20:00

Katowice

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Katowicach

ul. Szopienicka 65, 40-431 Katowice (Nikiszowiec)

godziny pracy:

pon-nd: 8:00-20:00 infolinia; całodobowo - ostry dyżur

Biuro Zarządu
Centrum medyczne Mavit Sp. z o.o.
ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa
Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z:
Karol Tondera
Dyrektor Operacyjny Spółki

Laserowa korekcja wzroku – lepszy komfort życia pacjenta

Nie każdy pacjent z problemem okulistycznym ma świadomość, że poza klasycznymi, dobrze dobranymi okularami czy soczewkami może skorzystać z alternatywnych metod korekcji wzroku. Takim sposobem jest m.in. zabieg EBK. Kwalifikacja do niego odbywa się na podstawie szczegółowych badań wzroku pacjenta. Na czym dokładnie polega laserowa korekcja wzroku?

Laserowa korekcja wzroku – EBK (szczegóły dotyczące zabiegu)

Jest to powierzchowna metoda korekcji wad wzroku. W CM Mavit specjalista przeprowadza modelowanie rogówki, wykorzystując w tym celu laser excimerowy. Wcześniej jednak usuwa on nabłonek rogówki przy użyciu specjalnego separatora. Nabłonek regeneruje się po około 4 dniach od zabiegu.

Ten proces można z powodzeniem przyspieszyć, a jednocześnie obniżyć dolegliwości związane z gojeniem się oka. W tym celu zaraz po zabiegu pacjentowi zakłada się specjalną opatrunkową soczewkę kontaktową. 

Zabieg EBK stosuje się zwłaszcza w przypadku leczenia:

  • krótkowzroczności od -0,5 D do -8 D;
  • nadwzroczności od +0,5 D do +3 D;
  • astygmatyzmu do 5 D.

Za największą zaletę laserowej korekcji wzroku uważa się to, że zabieg można przeprowadzić nawet przy cienkiej, ale prawidłowo zbudowanej rogówce. Przeciwwskazaniem nie jest nawet to, że pacjent ma głębokie oczodoły, wąskie szpary powiekowe czy niestandardowo płaską lub stromą rogówkę. Zabieg EBK można realizować u pacjentów z nawracającymi erozjami i zwyrodnieniami błony podstawnej nabłonka.

Które wady można leczyć laserem?

Wady wzroku to przeważnie efekty błędnych proporcji w budowie oka. Może do nich dochodzić, kiedy światło dostające się do oka skupia się przed lub za siatkówką. To prowadzi do znacznego obniżenia się ostrości widzenia – obraz staje się niewyraźny i zamglony. Laserowa korekcja wzroku jest możliwa w takich przypadkach jak:

  • astygmatyzm – schorzenie to polega na zaburzonej symetrii obrotowej układu optycznego, która prowadzi do zniekształcenia widzenia;
  • krótkowzroczność – stan, w którym nieostre są przede wszystkim przedmioty obserwowane z większej odległości;
  • nadwzroczność – ten stan może prowadzić do zaburzenia ostrości widzenia z bliska, a w zaawansowanym stopniu również z daleka;
  • starczowzroczność – to konieczność stosowania korekcji do bliży w trakcie czytania.

Laserowa korekcja wzroku EBK a bezpieczeństwo

Wszystkie powierzchowne metody leczenia wzroku są uważane za bezpieczne. Należy do nich również zabieg EBK. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie przeprowadzania operacji nie ma konieczności naruszania ciągłości struktur oka. 

Bezpieczeństwo laserowej korekcji wzroku EBK w CM MAVIT opiera się m.in. o wykorzystanie sprzętu nowej generacji. Wpływa to bezpośrednio na precyzję zabiegów, ale także na ich bezpieczeństwo. Stosowane lasery są wyposażone w intuicyjne, nowoczesne oprogramowanie. Dzięki temu z dużą dokładnością wskazują zakres, w jakim lekarz powinien dokonać modelowania rogówki. Urządzenie kontroluje miejsca, w których konieczne jest interwencja.

Zalety laserowej korekcji wzroku

Zaletą techniki jest jej skuteczność. Pacjenci po zabiegu EBK cieszą się dobrym wzrokiem – bez konieczności korzystania z soczewek czy okularów. Wykorzystanie lasera w okulistyce znane jest już od wielu lat, a obecnie wciąż jest udoskonalane. Zmniejsza się także ryzyko powikłań pooperacyjnych.

Za tego typu zabiegami przemawia także szybkość ich wykonania i krótki okres rekonwalescencji. Zazwyczaj już po kilku dniach od zabiegu EBK można powrócić do codziennego normalnego funkcjonowania. Jeśli w wyniku długiej pracy przed monitorem pojawi się uczucie swędzenia lub szczypania oczu, wystarczy doraźnie zastosować wybrane krople o działaniu nawilżającym.

Efekty zastosowania lasera do korekcji wzroku

Skutki laseroterapii u pacjentów okulistycznych mogą być różne i zależeć od medycznych uwarunkowań. Osoba poddająca się laserowej korekcji wzroku powinna wiedzieć, że poprawa widzenia nie zachodzi u każdego w tym samym tempie. Co prawda do codzienności można wrócić już po kilku dniach, ale rzeczywiste efekty działania odczuwalne będą po około kilku tygodniach. W niektórych przypadkach wahania ostrości w polu widzenia mogą pojawiać się nawet przez kilka miesięcy.

Sukces leczenia wad wzroku za pomocą lasera zależy nie tylko od samej procedury zabiegu i sprawności operującego. Równie istotne jest zdyscyplinowanie samego pacjenta, jeśli chodzi o współpracę z lekarzem i stosowanie się do jego zaleceń. Regularne wizyty u specjalistów w Centrum Medycznym Mavit pozwolą ocenić efekty przeprowadzonej operacji, a jeśli będzie to konieczne – wdrożyć odpowiednie działania naprawcze z wystarczającym wyprzedzeniem.

Powiązane artykuły

Laserowa korekcja wad wzroku
Kwalifikacja do zabiegu laserowej korekcji wad wzroku

Wizyta kwalifikacyjna do zabiegów korekcji wzroku to bardzo szczegółowe i wnikliwe badania w celu zapewnienia pacjentowi najlepszych możliwych…

czytaj więcej
Laserowa korekcja wad wzroku
Przebieg zabiegu laserowej korekcji wad wzroku

Zabiegi laserowej korekcji wad wzroku wykonywane są w znieczuleniu miejscowym za pomocą kropli do oczu. Zabieg wykonywany jest…

czytaj więcej
Laserowa korekcja wad wzroku
Skuteczność i dokładność

Skuteczność zabiegów laserowej korekcji wzroku szacowana jest na około 98%*. Odsetek ewentualnych reoperacji jest zatem bardzo nikły. Lekarze…

czytaj więcej
Laserowa korekcja wad wzroku
Laserowa korekta wzroku – porównanie poszczególnych zabiegów

Każdy, kto nosi okulary lub soczewki korekcyjne zdaje sobie sprawę z wielu ograniczeń i uciążliwości, jakie niosą ze…

czytaj więcej
Masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości?
Nasza wykwalifikowana kadra odpowie na Twoje pytania!
lub