CM Mavit - Logo
Warszawa – Bielany

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 8:00 - 20:00

sob: 8:00 - 15:00

Warszawa – Ursynów

Ośrodek Diagnostyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Migdałowa 4, 02-796 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 08:00 - 20:00

Katowice

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Katowicach

ul. Szopienicka 65, 40-431 Katowice (Nikiszowiec)

godziny pracy:

pon-nd: 8:00-20:00 infolinia; całodobowo - ostry dyżur

Biuro Zarządu
Centrum medyczne Mavit Sp. z o.o.
ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa
Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z:
Karol Tondera
Dyrektor Operacyjny Spółki

Laserowa korekta wzroku – porównanie poszczególnych zabiegów

Każdy, kto nosi okulary lub soczewki korekcyjne zdaje sobie sprawę z wielu ograniczeń i uciążliwości, jakie niosą ze sobą te formy korygowania wad wzroku, jak chociażby podczas uprawiania sportów, zwłaszcza pływania. Z tego względu laserowa korekcja wad wzroku jest zabiegiem, na który decyduje się coraz większa liczba osób. Tym bardziej, że rozwój technologii leczenia laserowego sprawił, że obecnie przeprowadzane zabiegi są nie tylko bezpieczne, ale również skuteczne i szybkie. Praca lasera trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund, a efekty są trwałe. Jest kilka metod laserowej korekcji wad wzroku. Co warto wiedzieć na ten temat?

Najważniejsze informacje na temat laserowej korekty wad wzroku

Technologia leczenia wad wzroku laserem jest wykorzystywana w okulistyce już od ponad trzech dekad. Uważa się, że nie istnieje jedna, obiektywnie najlepsza metoda laserowego korygowania wad wzroku. Zabiegi przy użyciu lasera są bowiem indywidualnie dopasowywane do pacjenta a wszystkie obecnie stosowane metody są niezwykle precyzyjne. Dzięki temu można leczyć nawet duże wady wzroku. W trakcie zabiegów wykorzystuje się różne typy laserów w zależności od tego, z jakim rodzajem operacji mamy do czynienia i która część oka ma być zoperowana. Wśród wad wzroku, które można wyleczyć laserem , najczęstsze to: krótkowzroczność, dalekowzroczność (nadwzroczność) i astygmatyzm. Określa się je mianem wad refrakcyjnych, to znaczy takich, które powodują ogniskowanie widzianego obrazu/światła nie na siatkówce oka a za nią (dalekowzroczność) lub przed nią (krótkowzroczność). W efekcie widziany obraz staje się nieostry, jakby rozmyty. Z kolei osoby cierpiące na astygmatyzm mają nietypowy kształt rogówki oka, której krzywizna jest nierówna i podłużna, dlatego proces ogniskowania obrazu/światła zachodzi w niej pod różnymi kątami. Skutkuje to zniekształceniem widzianego obrazu, który jest zamazany, przekrzywiony, jakby rozciągnięty w poziomie lub w pionie. 

Laserowa korekcja wzroku umożliwia przywrócenie prawidłowego, ostrego widzenia pacjentom z refrakcyjnymi wadami wzroku. Wśród zalet wspomnianych zabiegów wymienia się także ich wysoką skuteczność, bezbolesność oraz krótki czas rekonwalescencji. Ze względu na dostępność różnych metod korekcji wzroku laserem , decyzja o wyborze odpowiedniego zabiegu powinna być podjęta wspólnie przez lekarza i pacjenta, w trakcie wizyty kwalifikacyjnej. Pod uwagę brany jest nie tylko rodzaj wady wzroku, ale również stan zdrowia pacjenta oraz oczekiwane rezultaty, na jakich mu zależy. Przed operacją konieczne jest wykonanie wszystkich niezbędnych badań, które pozwolą na wykluczenie wszelkich ewentualnych przeciwwskazań. Przyczyną niezakwalifikowania do zabiegu mogą być m.in: zbyt cienka rogówka, nadmierna suchość oczu, choroby tarczycy, jaskra, zaćma czy cukrzyca. 

Podsumowując: laserowa korekcja wad wzroku polega na, odpowiedniej do wady wzroku, zmianie kształtu rogówki za pomocą lasera excimerowego lub lasera femtosekundowego tak, aby załamywane przez nią promienie padały na siatkówkę, tworząc wyraźny obraz. 

Do zabiegu kwalifikowani są Pacjenci: 

  • między 20 a 60 r.ż.
  • osoby powyżej 40 r.ż. do zabiegu Presbyond
  • ze stabilną wadą wzroku od co najmniej roku

Z laserowej korekcji wad wzroku nie powinny korzystać osoby nieletnie ani starsze, którym polecane są inne metody leczenia.x Każdy pacjent przechodzi szczegółowe badania i wywiad medyczny, aby upewnić się, że laserowa korekcja będzie wskazana i bezpieczna.

Czym wyróżniają się poszczególne metody laserowej korekcji wad wzroku ?

Zabieg FemtoLasik

FemtoLasik – technika, w której modelowanie głębszych warstw rogówki za pomocą lasera excimerowego następuje po odchyleniu płatka rogówki wcześniej utworzonego przy użyciu lasera femtosekundowego. Pozwala na skorygowanie: krótkowzroczności od -0,5 D do -8 D, nadwzroczności od +0.5 D do +6 D i astygmatyzmu do 5 D. Operacja może być przeprowadzana nawet u pacjentów z bardzo cienką rogówką. FemtoLasik na świecie stosuje się od 2000 r zaś pierwszy taki zabieg w Polsce przeprowadzono w szpitalu CM MAVIT w Warszawie, w 2010 r.

Zabieg ReLEx Smile

ReLEx Smile jest techniką korekcji krótkowzroczności i astygmatyzmu krótkowzrocznego. W tej metodzie zmiana krzywizny rogówki następuje na skutek wytworzenia za pomocą lasera femtosekundowego lenticuli, którą usuwa się przez niewielkie nacięcie w rogówce. o. Rogówka jest nacinana minimalnie, dzięki czemu zabieg jest małoinwazyjny, a proces gojenia się jest bardzo krótki. Opisywana metoda jest stosowana u pacjentów z krótkowzrocznością od -0,5 D do -10 D oraz astygmatyzmem do 5 D. 

Do tej pory na całym świecie zrealizowano ponad 3 500 000 zabiegów ReLEx Smile, a pierwszy taki zabieg w Polsce wykonano w 2013 roku w CM MAVIT.

Zabieg Presbyond

Pod tą nazwą kryje się zabieg mający na celu korekcję starczowzroczności. Opisywana dolegliwość często dotyka osoby po 40. roku życia. Z tego względu są one zmuszone do noszenia okularów progresywnych lub okularów do czytania. Presbiopia, bo takim mianem określa się też starczowzroczność, jest naturalnym wynikiem starzenia się oczu. Ma to związek z utratą elastyczności przez soczewkę, dlatego pacjenci mają problem z widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko. Zabieg Presbyond może być też przeprowadzony u osób cierpiących na krótkowzroczność (od 0 D do -8 D), na dalekowzroczność (od 0 D do +4 D) oraz astygmatyzm (do 2 D). Opisywana metoda polega na korekcji jednego oka (zazwyczaj dominującego) do wyraźnego patrzenia w dal. Drugie oko koryguje się do uzyskania krótkowzroczności (tak, aby wada wynosiła od -0,75 D do -1,5 D). Dodatkowo modyfikuje się kształt rogówki. W efekcie po okresie neuroadaptacji mózg jest w stanie widzieć dobrze zarówno obrazy z bliska, jak i daleka. Strefa pośrednia, w której obraz jest ostry dla obojga oczu, nazywana jest „blended vision” (czyli „strefa mieszana”).

Zabieg EBK

To metoda tzw. powierzchownej korekcji wad wzroku. Może zostać przeprowadzona u osób z krótkowzrocznością (od -0,5 D do -8 D), z dalekowzrocznością (od +0,5 D do +3 D) oraz z astygmatyzmem (do 5 D). Aby móc skorygować wzrok konieczne jest wcześniejsze usunięcie zewnętrznej warstwy rogówki (nabłonka) za pomocą specjalnego separatora. Dopiero potem zmieniany jest kształt krzywizny rogówki. W przypadku tej metody proces regeneracji nabłonka trwa około 3–4 dni po zabiegu. W celu przyspieszenia gojenia i zmniejszenia dolegliwości bólowych zakładana jest opatrunkowa soczewka kontaktowa. Zabieg EBK jest szczególnie polecany osobom, które mają cienką – ale prawidłową – rogówkę oka. Możliwości wykonania tej operacji nie ograniczają głębokie oczodoły, wąskie szpary powiekowe ani nietypowo płaska lub stroma rogówka. Zabieg może być także zrealizowany u pacjentów z nawracającymi erozjami oraz ze zwyrodnieniami błony podstawnej nabłonka. 

Zabieg PRK

To kolejna metoda powierzchownej korekcji wad wzroku, zaliczana jednocześnie do bezdotykowych. W jej trakcie nabłonek rogówki jest usuwany za pomocą lasera excimerowego, a zatem nie wykorzystuje się narzędzi chirurgicznych. Co za tym idzie proces usunięcia nabłonka jest precyzyjny oraz wiąże się z szybką regeneracją. Podobnie jak w przypadku zabiegu EBK, po zakończeniu korekty zakładana jest opatrunkowa soczewka kontaktowa. Zabieg PRK może zostać przeprowadzony u osób z krótkowzrocznością (od -0,5 D do -8 D), dalekowzrocznością (od +0,5 D do +3 D) i astygmatyzmem (do 5 D). Należy zaznaczyć, iż zarówno cienka rogówka, jak i głębokie oczodoły czy zwyrodnienie błony podstawnej nabłonka nie stanowią przeszkody do jego wykonania.

Powiązane artykuły

Laserowa korekcja wad wzroku
Kwalifikacja do zabiegu laserowej korekcji wad wzroku

Wizyta kwalifikacyjna do zabiegów korekcji wzroku to bardzo szczegółowe i wnikliwe badania w celu zapewnienia pacjentowi najlepszych możliwych…

czytaj więcej
Laserowa korekcja wad wzroku
Przebieg zabiegu laserowej korekcji wad wzroku

Zabiegi laserowej korekcji wad wzroku wykonywane są w znieczuleniu miejscowym za pomocą kropli do oczu. Zabieg wykonywany jest…

czytaj więcej
Laserowa korekcja wad wzroku
Skuteczność i dokładność

Skuteczność zabiegów laserowej korekcji wzroku szacowana jest na około 98%*. Odsetek ewentualnych reoperacji jest zatem bardzo nikły. Lekarze…

czytaj więcej
Laserowa korekcja wad wzroku
Laserowa korekcja wzroku – lepszy komfort życia pacjenta

Nie każdy pacjent z problemem okulistycznym ma świadomość, że poza klasycznymi, dobrze dobranymi okularami czy soczewkami może skorzystać…

czytaj więcej
Masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości?
Nasza wykwalifikowana kadra odpowie na Twoje pytania!
lub