CM Mavit - Logo
Warszawa – Bielany

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 8:00 - 20:00

sob: 8:00 - 15:00

Warszawa – Ursynów

Ośrodek Diagnostyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Migdałowa 4, 02-796 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 08:00 - 20:00

Katowice

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Katowicach

ul. Szopienicka 65, 40-431 Katowice (Nikiszowiec)

godziny pracy:

pon-nd: 8:00-20:00 infolinia; całodobowo - ostry dyżur

Biuro Zarządu
Centrum medyczne Mavit Sp. z o.o.
ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa
Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z:
Karol Tondera
Dyrektor Operacyjny Spółki

Leczenie cukrzycowego obrzęku plamki

W celu zatrzymania lub w znacznym stopniu spowolnienia progresji DME w CM MAVIT proponujemy Pacjentom następujące metody leczenia:

  • leczenie farmakologiczne – iniekcje doszklistkowe
  • laseroterapia – fotokoagulacja laserowa siatkówki
  • zabieg chirurgiczny – witrektomia.

Leczenie farmakologiczne – iniekcje doszklistkowe

Nową i niejako przełomową metodą leczenia jest terapia opierająca się na preparatach anty-VEGF, podawanych w postaci iniekcji (zastrzyków) doszklistkowych do komory ciała szklistego. Preparaty anty-VEGF to leki z grupy blokerów białka VEGF. Liczne badania kliniczne wykazały, że w porównaniu z innymi stosowanymi metodami jest to terapia skuteczniejsza, powoduje też mniej powikłań.

Iniekcje początkowo podawane są co miesiąc – w tym czasie mają one za zadanie wycofać obrzęk. W kolejnym etapie leczenia zastrzyki podawane są rzadziej i mają na celu zapobieganie ponownemu rozwojowi DME. W pierwszym roku liczba iniekcji jest największa, w następnych znacząco się obniża, a u niektórych Pacjentów leczenie może zostać wstrzymane z powodu uzyskania zadowalającej jakości widzenia. O potrzebie podania decyduje lekarz, po analizie wyników badań.

Najlepsze wyniki uzyskuje się we wczesnych postaciach DME. W tych przypadkach powrót do pełnej ostrości wzroku następuje często już po pierwszych iniekcjach.

Iniekcje doszklistkowe nie tylko hamują rozwój choroby, lecz także mogą wycofać zmiany degeneracyjne spowodowane DME.

W Centrum Medycznym MAVIT iniekcje doszklistkowe przy cukrzycowym obrzęku plamki wykonuje się preparatem aflibercept.

Laseroterapia – fotogoagulacja laserowa siatkówki

Przed pojawieniem się iniekcji anty VEGF laseroterapia traktowana była jako podstawowy sposób leczenia DME. Mechanizm działania lasera przy tej terapii polega na poprawie dotlenienia wewnętrznych warstw siatkówki i zmniejszeniu obrzęku. Dochodzi również do ograniczenia produkcji VEGF.

Podstawową zaletą tej terapii jest to, że fotokoagulacja nie musi być wykonywana tak często, jak iniekcje doszklistkowe. Jednak laser niszczy fotoreceptory, powodując powstanie blizn oraz lokalnych ubytków w polu widzenia.

Dlatego też metoda ta powinna być wykonywana w sposób bardzo precyzyjny, na podstawie szczegółowych badań okulistycznych.

Więcej o metodzie: Laseroterapia.

Leczenie chirurgiczne – witrektomia

W przypadku, gdy zastosowane wcześniejsze metody nie dają satysfakcjonujących rezultatów zaleca się przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego – witrektomii. Operacja polega na usunięciu ciała szklistego wraz ze zmianami chorobowymi. Witrektomia może przynieść długotrwały i stabilny efekt w postaci poprawy ostrości widzenia.

Więcej o metodzie: Witrektomia.

Niezależnie od metody leczenia DME, jaką zaproponuje Ci lekarz w CM MAVIT, zawsze na pierwszym miejscu stawia efekt końcowy w postaci poprawy ostrości wzroku, lepszego funkcjonowania, a co za tym idzie poprawy jakości życia.

Powiązane artykuły

Cukrzycowy obrzęk plamki
Cukrzyca

Cukrzyca obecnie uważana jest za jedną z chorób cywilizacyjnych. Liczba chorych na cukrzycę w Polsce i na świecie dynamicznie…

czytaj więcej
Cukrzycowy obrzęk plamki
Cukrzyca a inne choroby oczu

Cukrzyca predysponuje także do rozwoju innych poważnych chorób oczu, dlatego tak ważne są regularne badania okulistyczne. Cukrzyca przyspiesza…

czytaj więcej
Cukrzycowy obrzęk plamki
Porady dla Pacjentów, jak dbać o oczy

Bardzo istotne jest wczesne wykrycie powikłań ocznych w przebiegu cukrzycy. Ważne są okresowe, profilaktyczne badania okulistyczne z rozszerzeniem…

czytaj więcej
Masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości?
Nasza wykwalifikowana kadra odpowie na Twoje pytania!
lub