CM Mavit - Logo
Warszawa – Bielany

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 8:00 - 20:00

sob: 8:00 - 15:00

Warszawa – Ursynów

Ośrodek Diagnostyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Migdałowa 4, 02-796 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 08:00 - 20:00

Katowice

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Katowicach

ul. Szopienicka 65, 40-431 Katowice (Nikiszowiec)

godziny pracy:

pon-nd: 8:00-20:00 infolinia; całodobowo - ostry dyżur

Biuro Zarządu
Centrum medyczne Mavit Sp. z o.o.
ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa
Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z:
Karol Tondera
Dyrektor Operacyjny Spółki

Irydotomia laserowa – skuteczna metoda leczenia jaskry

W wyniku jaskry pacjenci okulistyczni mogą cierpieć na zanik nerwu wzrokowego. To z kolei skutkuje zanikami w zakresie pola widzenia i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Odpowiednio wczesne wykonanie irydotomii pozwala na wyeliminowanie leczenia farmakologicznego. Osoby z grupy ryzyka powinny regularnie wykonywać badania kontrolne w kierunku jaskry, by móc skutecznie zapobiegać jej skutkom.

Jaskra – co to za schorzenie?

Jaskra to choroba nerwu wzrokowego, która polega na jego stopniowym zanikaniu co może skutkować nawet całkowitą utratą widzenia. Takich zmian nie da się niestety odwrócić, a stopień ich zaawansowania zależy od konkretnego typu choroby. Wyróżnia się zatem:

 • jaskrę pierwotną lub wtórną otwartego kąta,
 • jaskrę pierwotnie lub wtórnie zamkniętego kąta.

Od rodzaju schorzenia będzie także zależało leczenie pacjenta wdrożone przez okulistę.

Przyczyny choroby

Do niedawna za najważniejszą przyczynę jaskry uważano podwyższone ciśnienie tzw. cieczy wodnistej znajdującej się w gałce ocznej. Jeżeli odpływ tej cieczy zostaje zamknięty, a wysokie ciśnienie utrzymuje się przez długi czas, nerw wzroku zostaje uszkodzony. Dziś już wiadomo, że przyczyny występowania tej choroby nie są tak jednoznaczne.

Za czynniki ryzyka uważa się m.in.:

 • choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, zaburzenie krążenia obwodowego),
 • cukrzycę,
 • miażdżycę,
 • krótkowzroczność,
 • nawracające migreny,
 • przypadki jaskry w rodzinie (czynnik genetyczny).

Leczenie jaskry – jak rozpoznać objawy choroby?

Niezależnie od tego, czy chodzi o jaskrę wrodzoną, dziecięcą, młodzieńczą czy jaskrę ludzi dorosłych, każdy z tych typów schorzenia wiąże się ze zwiększonym ciśnieniem w oku. Zaczyna się ona od niewielkich ubytków w polu widzenia, a nieleczona skutkuje w efekcie zupełnym zanikiem nerwu i ślepotą. Niestety pacjenci zgłaszający się na konsultacje to często osoby, u których jaskra postąpiła na tyle, że leczenie nie przynosi oczekiwanej poprawy. Z tego powodu tak ważne jest regularne badanie osób znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania na jaskrę.

Z kolei ostry atak choroby można rozpoznać m.in. po:

 • intensywnym łzawieniu oczu,
 • silnym bólu oczu,
 • wymiotach,
 • nudnościach,
 • jadłowstręcie,
 • spowolnieniu akcji serca.

Takie sytuacje wymagają natychmiastowej konsultacji i interwencji lekarskiej.

Na czym polega irydotomia laserowa?

To zabieg stosowany przy jaskrze z wąskim, zamykającym się kątem przesączania. Wykonuje się go na oczach, którym zagraża zupełne zamknięcie się kąta przesączania. Taki stan może prowadzić do ostrego ataku jaskry, przez co ciśnienie w oku będzie niebezpiecznie gwałtownie wzrastało.

W ramach irydotomii laserowej przecina się tęczówki, aby utworzyć swobodną drogę przejścia dla cieczy wodnistej z komory tylnej do przedniej.

Kwalifikacja do zabiegu

Aby móc zakwalifikować pacjenta do irydotomii, należy poddać go próbie ciemniowej i odnotować dodatni wynik. Próbę wykonuje się za pomocą aparatu SL-OCT. Dzięki niemu okulista może obserwować cały kąt przesączania, jego szerokość, położenie tęczówki względem rogówki, a także zmianę szerokości tego kąta pod wpływem poszerzania się źrenicy w określonych warunkach, czyli w ciemności.

Jeżeli irydotomia laserowa zostanie przeprowadzona odpowiednio wcześnie, skutecznie zapobiegnie tworzeniu się zrostów w przednim odcinku oka (często występujących w trakcie zamykania się kąta). Zabieg pozwala na rezygnację z leczenia farmakologicznego. Po irydotomii pacjent powinien jedynie regularnie pojawiać się na kontroli lekarskiej.

Przed leczeniem jaskry tą metodązaleca się ocenę przedniego odcinka oka, aby móc wykluczyć inne przyczyny zamykania się kąta przesączania niż jaskra.

Przebieg zabiegu

Podczas zabiegu, po znieczuleniu kroplami, lekarz nakłada na oko pacjenta soczewkę nagałkową powiększającą elementy kąta przesączania. W dalszej kolejności przecina on laserem tęczówkę w odpowiednim miejscu, tworząc wspomnianą przestrzeń do przechodzenia cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka.

Cała procedura trwa nie dłużej niż 10 minut. Po zakończeniu zabiegu pacjent powinien stosować krople o działaniu przeciwzapalnym przez około 4 dni.

Poza leczeniem operacyjnym w CM Mavit pacjenci mogą skorzystać także z metod zachowawczych w ramach terapii jaskry. Kluczowa jest tutaj współpraca okulisty z w pełni świadomym pacjentem. Wspólny wybór odpowiedniego postępowania i metody leczenia jaskry pozwala na skuteczne działanie ze strony lekarza i zapewnienie komfortu choremu.

Powiązane artykuły

Jaskra
Chirurgiczne leczenie jaskry w Szpitalu Specjalistycznym CM MAVIT w Warszawie

Jaskra jest chorobą spowodowaną zaburzeniami odpływu cieczy wodnistej (wypełniającej przednią komorę oka) przez kąt przesączania. Najczęstszym skutkiem tego…

czytaj więcej
Jaskra
Chirurgiczne leczenie jaskry w Szpitalu Specjalistycznym CM MAVIT w Katowicach

Strategia leczenia chirurgicznego dostosowywana jest indywidualnie dla każdego Pacjenta. Przeprowadzane operacje mają na celu ułatwienie odpływu cieczy wodnistej…

czytaj więcej
Jaskra
Leczenie jaskry – implanty iStent

Zapraszamy do obejrzenia filmu na temat leczenia jaskry za pomocą implantów iStent https://www.youtube.com/watch?v=GXe_wrwb4sk

czytaj więcej
Jaskra
Ostry atak jaskry – przyczyny, objawy i leczenie

Jaskra to choroba – a właściwie grupa chorób – narządu wzroku, której zasadniczym objawem jest wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego…

czytaj więcej
Jaskra
Jaskra u dzieci – przyczyny, objawy i możliwości leczenia

Jaskra to różnorodna grupa chorób oczu, w której dochodzi do postępującego zaniku nerwu wzrokowego, najczęściej spowodowanego zbyt wysokim…

czytaj więcej
Masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości?
Nasza wykwalifikowana kadra odpowie na Twoje pytania!
lub