CM Mavit - Logo
Warszawa – Bielany

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 8:00 - 20:00

sob: 8:00 - 15:00

Warszawa – Ursynów

Ośrodek Diagnostyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Migdałowa 4, 02-796 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 08:00 - 20:00

Katowice

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Katowicach

ul. Szopienicka 65, 40-431 Katowice (Nikiszowiec)

godziny pracy:

pon-nd: 8:00-20:00 infolinia; całodobowo - ostry dyżur

Biuro Zarządu
Centrum medyczne Mavit Sp. z o.o.
ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa
Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z:
Karol Tondera
Dyrektor Operacyjny Spółki

Leczenie zaćmy – stosowane soczewki

Chirurgiczne usuwanie zaćmy to jeden z najczęściej realizowanych zabiegów w okulistyce. Jest stosunkowo prosty i zwykle kończy się powodzeniem, znacznie poprawiając jakość życia osoby operowanej. Mówiąc ogólnie, procedura leczenia zaćmy polega na wymianie soczewki w oku pacjenta na nową, sztuczną. Zabieg ten można przejść tylko raz w życiu, dlatego istotny jest świadomy wybór rodzaju wszczepianej soczewki.

Czym jest zaćma i kogo może dotknąć?

Zaćma jest chorobą oka, w wyniku której dochodzi do utraty przezroczystości i zmętnienia jego naturalnej soczewki. To z kolei prowadzi do znacznego pogorszenia się widzenia. Choć na początku objawy schorzenia bywają słabo zauważalne, z czasem mogą znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Do najczęściej występujących zalicza się m.in.:

  • nieostre widzenie;
  • wrażenie olśnienia przy patrzeniu na źródło światła;
  • blaknięcie widzianych kolorów;
  • widzenie jedynie zarysów obiektów.

Stopniowe mętnienie soczewki oka uznaje się za naturalny proces, postępujący wraz z wiekiem. Najwięcej osób choruje na zaćmę po przekroczeniu 60. roku życia, co jednak nie oznacza, że problem nie dotyczy osób młodszych. Na rozwój zaćmy mogą wpływać niektóre z przyjmowanych leków czy poważniejsze urazy oka. Na pewnym etapie choroby operacja zaćmy stanowi konieczność.

Co więcej, współczesna medycyna pozwala nie tylko na wymianę soczewki w trakcie zabiegu, ale także korekcję innych wad wzroku, istniejących jeszcze przed diagnozą zaćmy. Warto zatem oddać się w ręce specjalistów, by wykorzystać nowoczesne rozwiązania z dziedziny okulistyki. Przy okazji można w odczuwalny sposób ułatwić sobie życie.

Kwalifikacja do operacji zaćmy

Kwalifikacja obejmuje przede wszystkim precyzyjne badania. W ich trakcie analizuje się parametry oka pacjenta i na ich podstawie określa pożądaną moc soczewki. Dzięki temu pacjent może czuć się bezpiecznie zarówno w trakcie zabiegu, jak i po nim. Najważniejsze badania wykonywane w ramach kwalifikacji to:

  • badanie komórek śródbłonka;
  • komputerowe badanie wady wzroku autorefraktometrem;
  • ocena ostrości wzroku do dali i bliży (bez korekcji i z korekcją);
  • badanie ciśnienia śródgałkowego metodą bezdotykową;
  • IOL Master – biometria optyczna i wyliczenie mocy sztucznej soczewki;
  • badanie przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej;
  • badanie dna ocznego (po rozszerzeniu źrenic).

Usuwanie zaćmy – jakie soczewki się stosuje?

W CM Mavit spełniamy wszelkie standardy, jeśli chodzi o leczenie chorób oczu, a ponadto wychodzimy naprzeciw indywidualnym potrzebom pacjentów. W trakcie leczenia zaćmy stosujemy przeważnie soczewki jednoogniskowe. To rozwiązanie, które poprawia widzenie tylko z jednej perspektywy – bliży lub dali. Ich przeciwieństwem są soczewki wieloogniskowe. Pozwalają one na lepsze widzenie z każdej odległości. Rodzajów sztucznych soczewek do leczenia zaćmy jest jednak znacznie więcej.

Typy soczewek – najważniejsze cechy i funkcje

Wszystkie wszczepiane przez nas soczewki są jednoczęściowe, cienkie, elastyczne – charakteryzują się wysokim stopniem zwijalności, dzięki czemu mogą być wprowadzane do gałki ocznej przez niewielkie otwarcie. Implanty soczewkowe wykonane są z różnych biologicznie obojętnych materiałów: polimetakrylanu metylu (PMMA), silikonu lub akrylu.

Naszym pacjentom proponujemy:

Soczewki jednoogniskowe – soczewki posiadające jedno ognisko – pozwalają na dobre widzenie tylko na jedną odległość – zazwyczaj do dali. Aby widzieć do bliży i na odległości pośrednie Pacjent musi używać okularów.

Soczewki wieloogniskowe – soczewki trzyogniskowe pozwalają Pacjentowi dobrze widzieć na wszystkie odległości: do bliży (ok. 30 cm), na odległości pośrednie (ok. 50–70 cm jest to np. odległość do monitora komputera) oraz do dali. Za pomocą tych soczewek można korygować wady wzroku.

Soczewki EDoF – o wydłużonej ogniskowej zapewniają bardzo dobre widzenie w dal, na odległości pośrednie oraz do bliży funkcjonalnej (ok. 40 cm) a dodatkowo niwelują efekt rozbłysków, olśnień i efektu halo.

Soczewki toryczne – za pomocą tych soczewek koryguje się astygmatyzm.

Soczewki asferyczne – soczewki te poprzez swoją budowę zapewniają lepszy kontrast widzenia tak istotny w nocy np. podczas prowadzenia pojazdów.

Soczewki z filtrem światła niebieskiego – zapewniają dodatkową ochronę plamki żółtej i siatkówki przed widmem światła długości 400–500 nm.

Działanie soczewek w leczeniu zaćmy

Zwykle pacjenci nie znają różnic pomiędzy poszczególnymi rodzajami soczewek, dlatego ważną rolę odgrywa w tym wypadku wcześniejsza konsultacja lekarska – podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu. Możliwości leczenia zaćmy jest bardzo wiele i podczas takiego spotkania pacjent może uzyskać informacje, które pomogą mu podjąć właściwą decyzję. Nie w każdym przypadku soczewki jednoogniskowe będą skuteczne. Czasem to soczewki ponadstandardowe (asferyczne) są jedynym słusznym rozwiązaniem.

Soczewki Clareon

Są to jednoogniskowe soczewki asferyczne ze wspomnianym wcześniej filtrem światła niebieskiego, które usprawniają widzenie zarówno w dzień, jak i w nocy. To jednocześnie soczewki chroniące plamkę żółtą. Po ich wszczepieniu pacjent wymaga korekcji wzroku za pomocą okularów. Ten typ soczewek nie jest refundowany w ramach NFZ.

Soczewki Panoptix

Są to soczewki korygujące wady wzroku, a ich toryczna odmiana eliminuje także astygmatyzm. Są trzyogniskowe i mają filtr światła niebieskiego z ochroną plamki żółtej. To również soczewki chroniące siatkówkę oka, np. przed zbyt dużym promieniowaniem słonecznym.

Soczewki Vivity

Soczewki asferyczne Vivity dzięki technologii EDoF zwiększają głębię ostrości widzenia. Toric z filtrem światła niebieskiego to dodatkowo soczewki korygujące astygmatyzm. Po wszczepieniu soczewek Vivity nie ma konieczności korekcji wzroku przez noszenie okularów. Produkty nie są dostępne w ramach NFZ.

Wszystkie stosowane w Centrum Medycznym MAVIT soczewki zapewniają (wg badań klinicznych):

  • możliwość implantacji przez niewielkie otwarcie w rogówce,
  • długoterminową centrację i stabilność,
  • redukcję zmętnień tylnej torebki soczewki.

Proponujemy pacjentom nowoczesne soczewki, które są tworzone z wykorzystaniem współczesnych technologii. W zależności od konkretnego rodzaju soczewek zabiegi ich wszczepienia przeprowadzane są przy refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia lub komercyjnie.

Powiązane artykuły

Zaćma
Leczenie zaćmy – co warto wiedzieć

Leczenie zaćmy jest wyłącznie chirurgiczne. Obecnie najczęściej stosowaną metodą usunięcia zaćmy jest fakoemulsyfikacja, czyli ultradźwiękowe rozdrobnienie zmętniałej soczewki.…

czytaj więcej
Zaćma
Leczenie zaćmy – nowoczesny sprzęt

W Szpitalu Specjalistycznym CM MAVIT w Warszawie podczas planowania i wykonywania operacji zaćmy stosowane są dwa systemy nowej…

czytaj więcej
Zaćma
Jak wygląda usunięcie zaćmy? Informacje dla Pacjenta

Zaćma jest jednym z najczęściej występujących obecnie schorzeń oczu. Wśród jej objawów wymienia się przede wszystkim utratę ostrości…

czytaj więcej
Zaćma
Operacja na zaćmę – co warto wiedzieć o zabiegu?

Zaćma, znana również jako cataracta, jest najczęściej występującą na świecie chorobą oczu. Ma bezpośredni związek z naturalnymi procesami…

czytaj więcej
Zaćma
Zaćma u noworodków – czym się objawia, jak się ją diagnozuje i leczy?

U zdrowego noworodka soczewka oka powinna być przezierna.. Zmienia to zaćma, nazywana też kataraktą. Powoduje ona patologiczne zmętnienia…

czytaj więcej
Zaćma
Zaćma u dzieci – podstępna i groźna choroba oczu

Zaćma, zwana też kataraktą, może się rozwijać niepostrzeżenie, nawet przez wiele lat, stopniowo pogarszając wzrok. Jej zdiagnozowanie jest…

czytaj więcej
Zaćma
Usuwanie zaćmy – nowoczesne soczewki, krótka operacja i szybka poprawa komfortu życia

W przypadku zaćmy farmakoterapia może jedynie czasowo spowolnić rozwój choroby. By faktycznie przywrócić satysfakcjonującą ostrość widzenia i zahamować…

czytaj więcej
Zaćma
Rekonwalescencja po operacji zaćmy – czego nie wolno po zabiegu?

Choć operacja zaćmy jest zabiegiem stosunkowo prostym i pozbawionym ryzyka większych powikłań, to okres pooperacyjny u wielu pacjentów…

czytaj więcej
Zaćma
Pierwsze objawy zaćmy – to powinno cię zaniepokoić!

Zaćma, znana też jako katarakta, to bardzo powszechne zmętnienie soczewki oka, które może powodować niewyraźne widzenie. Pacjenci skarżą…

czytaj więcej
Zaćma
Bezoperacyjne leczenie zaćmy – czy zawsze konieczny jest zabieg?

Zaćma to choroba narządu wzroku. Nazywana jest też kataraktą. To wrodzone lub degeneracyjne schorzenie, w wyniku którego dochodzi…

czytaj więcej
Zaćma
Laseroterapia w zaćmie wtórnej, jaskrze i retinopatii cukrzycowej

Zaćma wtórna, jaskra i retinopatia cukrzycowa to schorzenia, które można leczyć z wykorzystaniem laseroterapii. Lasery okulistyczne znajdują obecnie…

czytaj więcej
Masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości?
Nasza wykwalifikowana kadra odpowie na Twoje pytania!
lub