CM Mavit - Logo
Warszawa – Bielany

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 8:00 - 20:00

sob: 8:00 - 15:00

Warszawa – Ursynów

Ośrodek Diagnostyczny Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie

ul. Migdałowa 4, 02-796 Warszawa

godziny pracy:

pon-pt: 08:00 - 20:00

Katowice

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Katowicach

ul. Szopienicka 65, 40-431 Katowice (Nikiszowiec)

godziny pracy:

pon-nd: 8:00-20:00 infolinia; całodobowo - ostry dyżur

Biuro Zarządu
Centrum medyczne Mavit Sp. z o.o.
ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa
Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt z:
Karol Tondera
Dyrektor Operacyjny Spółki

Jak wygląda usunięcie zaćmy? Informacje dla Pacjenta

Zaćma jest jednym z najczęściej występujących obecnie schorzeń oczu. Wśród jej objawów wymienia się przede wszystkim utratę ostrości widzenia, pogorszenie wzroku w porze nocnej czy widzenie podwójne. Na zabieg usunięcia zaćmy warto zdecydować się jeszcze w początkowej fazie jej rozwoju, aby uchronić się przed całkowitą ślepotą. Jak przebiega procedura i czy trzeba się do niej specjalnie przygotować? Wyjaśniamy. 

Wizyta kwalifikacyjna do operacji zaćmy 

W trakcie kwalifikacji do operacji zaćmy wykonywanych jest szereg badań, które pozwalają ocenić aktualny stan zdrowia pacjenta i maksymalnie zadbać o jego bezpieczeństwo. Wiele osób, słysząc diagnozę, obawia się zabiegu. Niesłusznie. Obecnie Pacjentom podaje się krople znieczulające przed operacją usunięcia zaćmy krople przed operacją zaćmy. Redukują one dyskomfort podczas zabiegu. Zanim jednak to nastąpi, przeprowadzane są następujące konsultacje:

  • diagnoza choroby,
  • podstawowe badania okulistyczne (komputerowe badanie wzroku, pomiar ciśnienia metodą bezkontaktową, pachymetria, badanie ostrości wzroku)
  • biometria (wyliczenie mocy sztucznej soczewki na podstawie długości gałki ocznej i głębokości komory oka),
  • konsultacja okulistyczna oraz anestezjologiczna

.

Po przeprowadzonej kwalifikacji do zabiegu usunięcia zaćmy u Koordynatora Opieki Szpitalnej ustalany jest termin konsultacji anestezjologicznej oraz data operacji. W tym przypadku również należy wykonać niezbędne badania. Można je przeprowadzić zarówno w CM MAVIT w Warszawie, jak i w Katowicach. 

Pacjent zakwalifikowany do operacji zaćmy powinien wykonać: 

  • badania krwi (morfologia, poziom glukozy, jonogram – sód i potas, APTT)
  • EKG

Dodatkowo Pacjent  powinien zabrać ze sobą wypełnioną Listę Przyjmowanych Przez Pacjenta Leków oraz karty informacyjne z leczenia szpitalnego.

Przygotowanie Pacjenta w dniu zabiegu usunięcia zaćmy

Zabieg usunięcia zaćmy nie wymaga specjalnych przygotowań. Warto jednak stosować się do zaleceń lekarza, aby procedura przebiegła pomyślnie i sprawnie. Najważniejsze jest wykonanie wszystkich kompleksowych badań, które zostały wymienione powyżej. 

Operacja zaćmy jest przeprowadzana jednego dnia, co oznacza, że pacjent może wrócić do domu po kilku godzinach, jeśli tylko pozwala na to jego stan po zabiegu. W ramach usuwania zaćmy nie jest zatem potrzebna hospitalizacja. 

O czym zatem pamiętać, aby procedura była jak najbardziej komfortowa? Pacjent zakwalifikowany do operacji zaćmy w jej dniu powinien:

  • przyjąć leki ogólne, według zaleceń anestezjologa,
  • zjeść lekki posiłek – do godziny wyznaczonej przez lekarza anestezjologa,
  • nie pić alkoholu, kawy ani innych napojów z kofeiną,
  • wziąć ciepły prysznic/kąpiel. Umyć włosy, ponieważ po zabiegu nie można narażać zoperowanego oka na kontakt z wodą i detergentami,
  • nie stosować makijażu, nie zakładać biżuterii,
  • założyć wygodne ubranie,
  • zabrać ze sobą piżamę lub dres i kapcie,
  • wziąć ze sobą coś do jedzenia (kanapkę, owoc) – planowo pobyt w Centrum Medycznym MAVIT potrwa od 3 do 4 godzin,
  • zaplanować bezpieczny powrót do domu – w obecności osoby towarzyszącej.

Zabieg usunięcia zaćmy wykonywany jest na bloku operacyjnym z zastosowaniem znieczulenia miejscowego – kropelkowego – wspomaganego lekami przeciwbólowymi i uspokajającymi. Procedura trwa około 10–15 minut.

Jak działają krople przed operacją zaćmy?

Operacja zaćmy opiera się na metodzie fakoemulsyfikacji. Jej przebieg i rezultaty w dużej mierze są uzależnione już od samego przygotowania. Aby zmniejszyć u pacjenta dyskomfort związany z zabiegiem, podaje się krople przed operacją zaćmy. To środek znieczulający miejscowo, który często jest wspomagany lepkim płynem pogłębiającym ich działanie. W niektórych przypadkach (np. gdy pacjent z różnych przyczyn ma trudności z dłuższym przebywaniem w fotelu zabiegowym) lekarz może zalecić pełną narkozę, jednak nie są to częste praktyki. 

Po zaaplikowaniu kropli przed operacją zaćmy skóra wokół oka jest precyzyjnie oczyszczana i odkażana. W tym celu stosuje się odpowiedni środek antyseptyczny. Obszar operacyjny zostaje także zabezpieczony poprzez zasłonięcie rzęs i przytrzymanie powiek za pomocą rozwórki. Kolejnym krokiem jest przystąpienie do zabiegu usunięcia zaćmy

Zalecenia dla pacjenta po zabiegu

Rekonwalescencja po operacji zaćmy polega przede wszystkim na regeneracji i gojeniu się rogówki, a także na stopniowej poprawie ostrości widzenia. Pierwsze godziny są kluczowe w powrocie do zdrowia i pozwala zminimalizować ryzyko powikłań. Po usunięciu zaćmy Pacjent pozostaje zatem w Centrum do momentu podjęcia przez lekarza decyzji, że może bezpiecznie opuścić szpital. W pierwszych 24 godzinach po zabiegu konieczne jest przeprowadzenie badania kontrolnego. Lekarz podaje także listę zaleceń, terminy wizyt u okulisty oraz instrukcje stosowania przepisanych kropli do oczu. Specjalista założy także specjalny opatrunek na oko i powie, kiedy można go zdjąć. Osoba operowana może samodzielnie chodzić, wykonywać podstawowe czynności już po upływie kilku godzin od zabiegu usunięcia zaćmy. Kilka dni po operacji możliwy jest powrót do wcześniejszego trybu życia, z ograniczeniem dużego wysiłku fizycznego, schylania się i pływania.

Powiązane artykuły

Zaćma
Leczenie zaćmy – co warto wiedzieć

Leczenie zaćmy jest wyłącznie chirurgiczne. Obecnie najczęściej stosowaną metodą usunięcia zaćmy jest fakoemulsyfikacja, czyli ultradźwiękowe rozdrobnienie zmętniałej soczewki.…

czytaj więcej
Zaćma
Leczenie zaćmy – stosowane soczewki

Chirurgiczne usuwanie zaćmy to jeden z najczęściej realizowanych zabiegów w okulistyce. Jest stosunkowo prosty i zwykle kończy się…

czytaj więcej
Zaćma
Leczenie zaćmy – nowoczesny sprzęt

W Szpitalu Specjalistycznym CM MAVIT w Warszawie podczas planowania i wykonywania operacji zaćmy stosowane są dwa systemy nowej…

czytaj więcej
Zaćma
Operacja na zaćmę – co warto wiedzieć o zabiegu?

Zaćma, znana również jako cataracta, jest najczęściej występującą na świecie chorobą oczu. Ma bezpośredni związek z naturalnymi procesami…

czytaj więcej
Zaćma
Zaćma u noworodków – czym się objawia, jak się ją diagnozuje i leczy?

U zdrowego noworodka soczewka oka powinna być przezierna.. Zmienia to zaćma, nazywana też kataraktą. Powoduje ona patologiczne zmętnienia…

czytaj więcej
Zaćma
Zaćma u dzieci – podstępna i groźna choroba oczu

Zaćma, zwana też kataraktą, może się rozwijać niepostrzeżenie, nawet przez wiele lat, stopniowo pogarszając wzrok. Jej zdiagnozowanie jest…

czytaj więcej
Zaćma
Usuwanie zaćmy – nowoczesne soczewki, krótka operacja i szybka poprawa komfortu życia

W przypadku zaćmy farmakoterapia może jedynie czasowo spowolnić rozwój choroby. By faktycznie przywrócić satysfakcjonującą ostrość widzenia i zahamować…

czytaj więcej
Zaćma
Rekonwalescencja po operacji zaćmy – czego nie wolno po zabiegu?

Choć operacja zaćmy jest zabiegiem stosunkowo prostym i pozbawionym ryzyka większych powikłań, to okres pooperacyjny u wielu pacjentów…

czytaj więcej
Zaćma
Pierwsze objawy zaćmy – to powinno cię zaniepokoić!

Zaćma, znana też jako katarakta, to bardzo powszechne zmętnienie soczewki oka, które może powodować niewyraźne widzenie. Pacjenci skarżą…

czytaj więcej
Zaćma
Bezoperacyjne leczenie zaćmy – czy zawsze konieczny jest zabieg?

Zaćma to choroba narządu wzroku. Nazywana jest też kataraktą. To wrodzone lub degeneracyjne schorzenie, w wyniku którego dochodzi…

czytaj więcej
Zaćma
Laseroterapia w zaćmie wtórnej, jaskrze i retinopatii cukrzycowej

Zaćma wtórna, jaskra i retinopatia cukrzycowa to schorzenia, które można leczyć z wykorzystaniem laseroterapii. Lasery okulistyczne znajdują obecnie…

czytaj więcej
Masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości?
Nasza wykwalifikowana kadra odpowie na Twoje pytania!
lub