Aktualności

Wywiad nt. witrektomii 27G w specjalnym dodatku tygodnika „Wprost”

2021-03-29

W ostatnim dodatku do cyfrowego wydania tygodnika „Wprost”, poświęconym „Nowoczesnej okulistyce”, ukazał się wywiad z naszym chirurgiem okulistą – dr n. med. Mariuszem Kosatką. Rozmowa dotyczy witrektomii 27G – innowacyjnej technologii ratującej wzrok w schorzeniach siatkówki.

Szpital Specjalistyczny CM MAVIT w Warszawie to jeden z pierwszych prywatnych ośrodków w Polsce, który oferuje ten rodzaj operacji.

Witrektomia polega na chirurgicznym usunięciu ciała szklistego, czyli substancji wypełniającej gałkę oczną. Podczas zabiegu używa się precyzyjnego narzędzia (witrektomu), które tnie ciało szkliste na fragmenty i zasysa je, wykorzystując podciśnienie.

Główną zaletą witrektomii 27G jest fakt, że średnica stosowanych przyrządów jest bardzo mała, zbliżona do grubości włosa, dzięki czemu zabieg odbywa się z najwyższą precyzją. W efekcie powstaje niewielkie uszkodzenie gałki ocznej, a to z kolei ogranicza ryzyko zakażenia pooperacyjnego. Zastosowanie podwójnego napędu pneumatycznego zapewnia 10 000 cięć na minutę, co wpływa na krótszy czas zabiegu. Jak podkreśla nasz ekspert, na zakończenie można nie zakładać szwów, gdyż rana jest na tyle mała, że następuje jej samozasklepienie, więc zmniejsza się również prawdopodobieństwo wystąpienia astygmatyzmu pooperacyjnego. Ponadto system gwarantuje wysoką szczelność, co sprawia, że ciśnienie wewnątrzgałkowe utrzymuje się po zabiegu na właściwym poziomie.

Technologia 27G zapewnia pacjentom wysoki poziom bezpieczeństwa w trakcie operacji, zmniejsza ryzyko powikłań po zabiegu i skraca czas rekonwalescencji.

Artykuł „Nowoczesne operacje, które ratują wzrok” został opublikowany 26 marca br.:

Zachęcamy do lektury!

Do góry