Leczenie zatok

Zapalenie zatok

Przewlekłe zapalenie zatok jest schorzeniem, które pojawia się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Najczęściej wynika z nieprawidłowego procesu wentylacji, prowadzącego do pojawienia się stanu zapalnego i nadkażenia bakteryjnego w obrębie nosa i zatok przynosowych.

Jest to uciążliwa dolegliwość charakteryzująca się niedrożnością nosa, katarem, spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła, kaszlem. Dodatkowo mogą wystąpić zaburzenia węchu, ucisk wraz z uczuciem "nabrzmienia" w okolicy twarzy, bóle głowy, przytykanie uszu, obrzęk powiek i drapanie w gardle.

W ramach diagnostyki oraz kwalifikacji do leczenia przeprowadzamy:

 • ocenę stanu górnych dróg oddechowych ze szczególnym uwzględnieniem jam nosa (rynoskopia)
 • badanie endoskopowe
 • tomografię komputerową zatok przynosowych
 • badania mikrobiologiczne i bakteriologiczne wydzieliny z nosa (w razie konieczności).

Funkcjonalna endoskopowa operacja zatok – FESS

Funkcjonalna endoskopowa operacja zatok (FESS) stanowi podstawową metodę leczenia przewlekłego zapalenia zatok przynosowych, wykonywanych w naszym Szpitalu. Metoda ta przywraca prawidłową wentylację i drenaż zatok oraz zapewnia sprawny mechanizm oczyszczania jam zatok. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym z dostępem przez otwory nosowe (nozdrza przednie) bez nacinania powłok skórnych twarzy lub śluzówki jamy ustnej.

Dzięki zastosowaniu endoskopu optycznego wraz z zestawem mikrochirurgicznych narzędzi, możliwe jest precyzyjne usunięcie wszystkich nieprawidłowych zmian, blokujących drożność zatok przynosowych w tzw. kompleksie ujściowo-przewodowym, np. przerosty błony śluzowej, polipy oraz nieprawidłowe struktury kostne.

Nawigacja śródoperacyjna

W Szpitalu Specjalistycznym CM MAVIT w Katowicach stosowany jest nowoczesny system nawigacji śródoperacyjnej (neuronawigacji) Fusion firmy Medtronic.

Urządzenie do nawigacji śródoperacyjnej składa się z komputera, monitora oraz zestawu narzędzi, kamer i czujników. System w trakcie procedury łączy obraz rzeczywistych struktur anatomicznych na ciele pacjenta z przedoperacyjną tomografią lub rezonansem magnetycznym i wyświetla tę projekcję na monitorze. Dzięki analizie komputerowej specjalnie zaprojektowane wskaźniki i narzędzia chirurgiczne są widoczne trójwymiarowo w czasie rzeczywistym na obrazie wyświetlanym na ekranie. Pozwala to lekarzowi upewnić się, że jego narzędzia znajdują się w docelowym miejscu. Dzięki czemu następuje bezpieczne usunięcie zmian chorobowych przy minimalnym narażeniu zdrowych tkanek.

Używanie systemu zapewnia zwiększenie precyzji operacji, komfortu pracy operatora, a także skrócenie czasu procedury oraz zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań.

Zastosowanie systemu Hydrodebrider

Zabieg z wykorzystaniem Hydrodebridera polega na wprowadzeniu przez jamę nosa do zmienionej zapalnie zatoki, po wcześniejszym jej udrożnieniu, przewodu zakończonego miękką końcówką. Różne rodzaje końcówek umożliwiają odpowiednie dotarcie do zatok szczękowych, komórek sitowych oraz zatok klinowych i czołowych. Następnie jamy zatok przepłukiwane są pod ciśnieniem roztworem soli fizjologicznej, do którego dodatkowo można podać antybiotyk lub steryd, zwiększając efektywność leczenia i eradykacji biofilmu bakteryjnego. Dzięki dużej elastyczności końcówek i możliwości ich zamiany, zabieg można przeprowadzić bardzo dokładnie.

Precyzyjne usunięcie bakterii jest podstawą do prawidłowego funkcjonowania zatok oraz uniknięcia powracających stanów zapalnych w przyszłości.

Zastosowanie urządzenia Hydrodebreider bardzo dobrze sprawdza się w przypadku nawrotów zapalenia zatok spowodowanego obecnością biofilmów bakteryjnych. Są to kolonie bakterii, posiadające własną osłonkę, odporną na działanie farmakologiczne, a ich obecność jest przyczyną nawrotów dolegliwości. Zastosowanie Hydrodebridera umożliwia usunięcie, poprzez wypłukanie pod ciśnieniem, występującego w zatokach przynosowych biofilmu bakteryjnego. 

Korzyści wynikające z przeprowadzenia zabiegu endoskopową metodą FESS z płukaniem zatok Hydrodebriderem:

 • usunięcie ogniska zapalnego z zatok przynosowych
 • zachowanie nienaruszonych struktur anatomicznych, które nie są objęte procesem chorobowym
 • uniknięcie zewnętrznych cięć skóry i błony śluzowej
 • w znacznym stopniu wypłukanie bakterii biofilmu
 • znaczne ograniczenie bólu pooperacyjnego
 • krótki czas hospitalizacji chorego.

Endoskopową operację zatok FESS w połączeniu z płukaniem zatok z użyciem Hydrodebridera przeprowadzamy w znieczuleniu ogólnym z zastosowaniem delikatnych, mikrochirurgicznych narzędzi wprowadzanych przez otwory nosowe. Zabieg przeprowadzany jest całkowicie wewnątrznosowo. Po wykonanym zabiegu, który trwa około 1-2 godzin (w zależności od zakresu operowanych zmian), Pacjent pozostaje na oddziale 2 dni, do codziennych czynności powraca po wypisaniu ze szpitala. W okresie do 4 tygodni po zabiegu zaleca się ograniczenie zwiększonego wysiłku fizycznego.

Zabiegi przeprowadzane z użyciem Hydrodebridera w Szpitalu Specjalistycznym CM MAVIT:

 • pełny zabieg FESS – otwarcie zatok wraz z płukaniem wszystkich zatok w przypadku, gdy proces zapalny obejmuje wszystkie zatoki przynosowe
 • pełny zabieg FESS – otwarcie zatok wraz z płukaniem ograniczonym do zmienionych zapalnie zatok
 • płukanie zatok Hydrodebriderem*.

*zabieg ten dotyczy tylko tych Pacjentów, u których pomimo wykonania zabiegu operacyjnego FESS z udrożnieniem ujścia zatok, objawy choroby nadal występują, co spowodowane jest obecnością tzw. biofilmu bakteryjnego.

Jako jeden z nielicznych ośrodków, po operacji nosa i zatok przynosowych, stosujemy nowoczesne, wewnątrznosowe opatrunki typu Merocel.

Opatrunki te zapewniają:

 • bardzo dobrą kontrolę hemostatyczną operowanej okolicy nosa
 • zdecydowanie większe bezpieczeństwo
 • duży komfort Pacjenta podczas ich usuwania ze względu na niewielkie rozmiary.

Katowice:

Chcesz umówić wizytę
lub dowiedzieć się więcej?

Wypełnij formularz

lub zadzwoń

Do góry