Centrum Medyczne MAVIT zapewnia swoim pacjentom szybką i trafną diagnozę dzięki wybitnym specjalistom, którzy do dyspozycji mają najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny z Japonii, USA oraz Niemiec.
To daje możliwość wykonania szeregu specjalistycznych badań – niezbędnych na drodze do postawienia właściwej diagnozy i określenia metod leczenia.

Poza standardowymi badaniami okulistycznymi w CM MAVIT wykonywane są:
- USG gałki ocznej w prezentacji A i B
- biometria optyczna, bezdotykowa (IOL MASTER)
- badanie OCT
- badanie pola widzenia – perymetria statyczna i kinetyczna
- angiografia fluorescencyjna (fluoresceinowa) i indocyjaninowa (Szpital Specjalistyczny CM MAVIT w Katowicach)
- topografia rogówki (przy użyciu topografu i Pentacamu)
- pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego – tonometria bezdotykowa i aplanacyjna
- wczesna diagnostyka jaskry – pomiar grubości włókien nerwu wzrokowego (badanie OCT-RNFL, OCT i komórek zwojowych OCT-GCC)
- badanie na synoptoforze.
Dobór okularów przez optometrystę
Centrum Medyczne MAVIT oferuje usługę optometryczną. W ramach wizyty wykwalifikowany optometrysta przeprowadza: pełne optometryczne badanie wzroku oraz dobór korekcji okularowej.

Wizyta optometryczna w CM MAVIT obejmuje:
- pomiar refrakcji
- sprawdzenie funkcji wzrokowych, takich jak widzenie obuoczne (współpraca jednego oka z drugim) i akomodacja (zdolność wyostrzania obrazu z różnych odległości).
- pomiar i ocena widzenia obuczonego przestrzennego i akomodacji
- pomiar mocy refrakcji i krzywizny rogówki wraz z pomiarem ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz grubości rogówki
- dobór i przepisywanie okularów
- udzielanie porad związanych ze stanem narządu wzroku.
Optometrysta a okulista
Optometrysta to specjalista w zakresie ochrony zdrowia, który zajmuje się badaniem stanu układu wzrokowego i procesu widzenia. Specjalizuje się w korygowaniu wad wzroku – takich jak: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm – za pomocą soczewek okularowych. Optometrysta może także zlecić lub przeprowadzić rehabilitację układu wzrokowego, jeśli zdiagnozuje taką konieczność. Ponadto optometrysta sprawdza, czy w układzie wzrokowym nie występują zmiany chorobowe, a w przypadku ich obecności kieruje pacjenta do lekarza okulisty bądź innego specjalisty.
W przypadku, gdy okaże się, że zastosowanie zaleconych pomocy wzrokowych nie przyniesie pożądanej ulgi, należy badanie optometryczne uzupełnić konsultacją u lekarza okulisty – specjalisty chorób oczu.
