O laserowej korekcji wzroku

Laserowa korekcja wzroku pozwala na całkowite wyeliminowanie lub zminimalizowanie konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. Pierwsze próby korekcji wzroku podejmowane były już w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, chociaż za początek chirurgii refrakcyjnej uznaje się lata 70. ubiegłego wieku. 

Odpowiedzią na poszukiwania bezpiecznej metody korekcji wad wzroku był laser, który został wprowadzony na stałe do chirurgii refrakcyjnej w latach 80. ubiegłego stulecia. Dziś do korekcji wzroku wykorzystuje się laser excimerowy i laser femtosekundowy, a sama laserowa korekcja jest na całym świecie uznawana za bezpieczną, skuteczną i przewidywalną metodę korekcji wad wzroku.

Istota korekcji

Laserowa korekcja wzroku oparta jest na prostych zasadach optyki. W prawidłowej gałce ocznej rogówka załamuje promienie świetlne w ten sposób, że skupiają się one na siatkówce. W oku z zaburzeniami, np. przy daleko- lub krótkowzroczności załamywane promienie świetlne padają za lub przed siatkówką, w wyniku czego powstaje nieostry obraz. Laserowa korekcja wad wzroku polega
na zmianie kształtu rogówki tak, by załamywane przez nią promienie padały na siatkówkę. Komputerowo kontrolowany laser zmienia przednią krzywiznę rogówki. Modelowanie rogówki przy zastosowaniu lasera przyczyniło się do zwiększenia precyzji i bezpieczeństwa korekcji wad wzroku.

Można w ten sposób skorygować krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm.

Krótkowzroczność (myopia) - Układ optyczny oka jest zbyt silny, promienie świetlne skupiają się przed siatkówką. Korekcja laserowa osłabi go poprzez spłaszczenie rogówki.
Nadwzroczność (hypermetropia), potocznie dalekowzroczność - Układ optyczny oka jest za słaby, promienie świetlne skupiają się za siatkówką. Korekcja laserowa wzmocni go poprzez uwypuklenie rogówki.
Astygmatyzm - W wyniku nieregularnej krzywizny rogówki lub soczewki promienie świetlne skupiają się w różnych punktach, co powoduje nieostry obraz. Korekcja laserowa wyrówna krzywiznę rogówki i doprowadzi do skupienia promieni w jednym punkcie na siatkówce.

Standardowo laserowa korekcja wad wzroku dotyczy:

  • krótkowzroczności od -0,5D do -10D
  • nadwzroczności od +0,5D do +6D
  •  astygmatyzmu do 6D.
Standardowo operacje laserowej korekcji wzroku przeprowadza się u osób po 21. roku życia. Jednak w szczególnych przypadkach istnieje możliwość wykonania zabiegu również u młodszych osób (np. względy zawodowe, rożnowzroczność niemożliwa do skorygowania okularami przy braku tolerancji soczewek kontaktowych). Ostateczna decyzja podejmowana jest przez lekarza na wizycie kwalifikacyjnej.

Laserowa korekcja wad wzroku nie likwiduje starczowzroczności (presbiopii). Na skutek związanej z wiekiem utraty elastyczności soczewki, oko traci zdolność akomodacji, czyli możliwość dobrego widzenia zarówno z daleka, jak i z bliska. Tak więc u osób powyżej 40 roku życia występuje konieczność noszenia okularów do czytania. Za górną granicę wieku przy zabiegach korekcji laserowej uznaje się 55–60 lat (możliwość przeprowadzenia zabiegu zależy w dużej mierze od stanu rogówki oka).

Przeciwwskazania do wykonania laserowej korekcji wady wzroku (choroby ogólne): cukrzyca, choroby tkanki łącznej (tzw. kolagenozy) – np. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, sklerodermia, guzkowe zapalenie tętnic, zespół Sjogrena, choroby autoimmunologiczne (np. niektóre choroby tarczycy, zapalenie Hashimoto, choroba Gravesa), choroby przebiegające z osłabieniem odporności organizmu, atopia i silne alergie oraz trądzik różowaty (rosacea), czynne choroby infekcyjne, osobnicza skłonność do tworzenia przerośniętych blizn, nazywanych bliznowcami, wszczepiony rozrusznik serca.

Przeciwwskazania (choroby oczu): wirusowe zapalenie rogówki, półpasiec oczny, stożek rogówki lub inne zwyrodnienia rogówki, zespół suchego oka, choroby naczyniowe oka, krótkowzroczność wysoka zwyradniająca, oczopląs.

Laserowej korekcji nie możemy wykonać też u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Warszawa Bielany:

Chcesz umówić wizytę
lub dowiedzieć się więcej?

Wypełnij formularz

lub zadzwoń

Do góry